REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ  przy Zespole Szkół w Bratianie

Uprawnienia do korzystania ze stołówki:

1.Ze stołówki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi .Zespołu Szkół w Bratianie

2.Zgodnie z w/w uchwałą wyżej wymienieni, zapisywani są na obiady na początku lub w trakcie roku szkolnego, po uprzednim zgłoszeniu tego faktu przez rodziców do intendenta.

ODPŁATNOŚĆ ZA OBIADY:

1. Stołówka szkolna zapewnia posiłki gotowane w formie pierwszego lub drugiego dania oraz w miarę dostępności środków finansowych tzw. dodatków w postaci: owoc, jogurt naturalny i soki owocowy.
2. Cena jednego obiadu ustalana jest przez Dyrektora Szkoły w porozumieniu z Organem Prowadzącym.
3. Wysokość opłaty za jeden posiłek jest podawana Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Szkół w Bratianie
4. Cena jednego obiadu dla uczniów obejmuje koszt produktów zużytych do przygotowania posiłku – koszt wsadu do kotła.
5. W sytuacjach wzrostu kosztu produktów w trakcie roku szkolnego dopuszcza się możliwość zmiany odpłatności, po
    poinformowaniu korzystających ze stołówki z miesięcznym wyprzedzeniem.

OPŁATY:

1. Odpłatność za obiady za dany miesiąc uiszczana jest u Intendenta Zespołu Szkół w Bratianie do 12-go każdego miesiąca, jednak na prośbę rodziców wpłaty przyjmowane są po upływie wyznaczonej daty.
2. Środki finansowe pochodzące z opłat, o których mowa w pkt. 1 szkoła przekazywać będzie na konto budżetu Gminy Nowe Miasto Lub.
  do dnia 15-tego każdego miesiąca.
3. Zwalnia się od opłat uczniów, którzy otrzymują dofinansowanie do posiłków
   ze środków Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Mieście Lub. lub innych źródeł, ze względu na szczególnie trudną sytuacją ich rodzin.
4. W przypadku nieuzasadnionego nieuregulowania opłaty do 12-go każdego miesiąca, uczniowie zalegający z opłatami,
   otrzymują upomnienia, nieterminowość zgłaszana jest także wychowawcom klas i rodzicom.
5. Stołówka nie przewiduje zaprzestania wydawania posiłków uczniom, którzy nie uregulują wpłat w terminie.
6. Wpłaty u Intendenta Zespołu Szkół w Bratianie potwierdzone są dowodem wpłaty na numerowanym kwitariuszu i
   podpisem intendenta szkoły. Oryginał otrzymuje wpłacający, kopia pozostaje do rozliczenia  w dokumentacji stołówki.
7. Intendent posiada listy imienne uczniów korzystających z obiadów. Obiady dla uczniów szkoły  wydawane są na
   podstawie potwierdzenia tożsamości przez wychowawcę.
8. Uczniowie nie potwierdzają swoim podpisem otrzymania posiłku, gdyż utrudniłoby to prace kuchni, płynność wydawania
   posiłków i funkcjonowanie stołówki.

ZWROTY ZA OBIADY:

1. Zwrot poniesionych kosztów może nastąpić z powodu choroby, wycieczki, lub innych przyczyn losowych, jeżeli nieobecność
   ucznia wynosi jeden dzień lub dłużej.
2. Nieobecność musi być zgłoszona w sekretariacie lub u intendenta szkoły osobiście, telefonicznie . Tylko na tej podstawie powstała nadpłata  może być zaliczana na poczet opłaty na następny miesiąc
3. Odliczenie kwoty następuje z odpłatności w następnym miesiącu.
4. W szczególnych przypadkach, gdy uczeń lub rodzic dokonujący wpłaty na początku miesiąca zgłasza nieobecności w ściśle
   określonych dniach tygodnia, intendent pobiera opłatę pomniejszoną o kwotę za zgłoszone dni.
   Nieuzasadniona lub nie zgłoszona nieobecność na posiłku nie podlega zwrotowi kosztów

WYDAWANIE POSIŁKÓW:

1. Posiłki wydawane są:
a) klasy I-III: od godz. 10.50 do godz. 11.10
b) oddział przedszkolny: od godz. 11.20 do godz. 11.40
c) klasy IV – VI: od godz. 11.50 do godz. 12.10
d) gimnazjum kl.I,II,III,od godz. 12.50 do godz.13.10

2. W stołówce wywieszony jest jadłospis na dany tydzień sporządzony przez kucharkę oraz intendenta a zatwierdzony przez dyrektora lub wicedyrektora szkoły.
3. Posiłki przygotowywane są zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia i kalkulacją kosztów.

ZASADY ZACHOWANIA W STOŁÓWCE:

1. Podczas spożywania posiłków obowiązują zasady kulturalnego zachowania.
2. Po spożyciu obiadu brudne naczynia należy odnieść w wyznaczone miejsce.
3. W stołówce szkolnej uczeń powinien:
- spokojnie się po niej poruszać
- zachowywać porządek i ostrożność przy odnoszeniu brudnych naczyń
- zachowywać się cicho
- zostawić po sobie porządek; odnieść brudne naczynia i sztućce, wsunąć krzesełko, uprzątnąć śmieci
   z miejsca, gdzie spożywał posiłek
- szanować naczynia i sztućce
- nie wchodzić do pomieszczeń, do których nie jest upoważniony
- naprawić szkodę uczyniona celowo w stołówce
4. Podczas wydawania obiadów zabrania się przebywania w pomieszczeniach stołówki osobom niespożywającym posiłki.
5. Nad bezpieczeństwem uczniów przebywających w czasie obiadu w jadalni czuwają nauczyciele dyżurujący zgodnie z grafikiem dyżurów.
6. Nad bezpieczeństwem dzieci z oddziału przedszkolnego w trakcie posiłków czuwają nauczyciele prowadzący oddział.
7. Należy przestrzegać poleceń wydawanych przez nauczycieli dyżurujących, kucharkę, pomoc kuchenną.
8. O nagannym zachowaniu ucznia na stołówce będzie informowany: wychowawca, rodzice, dyrektor szkoły.

O WSZYSTKICH SPRAWACH ZWIĄZANYCH Z ORGANIZACJĄ PRACY STOŁÓWKI DECYDUJE DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ  W BRATIANIE.