Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Apel podsumowujący projekt o Marii Skłodowskiej - Curie

      

    Z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych rok  2011 proklamowany jest rokiem Marii   Skłodowskiej – Curie w setną rocznicę uzyskania przez nią Nagrody  Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu.

    Maria Skłodowska – Curie nadal pozostaje jedyną kobietą, która uzyskała dwie Nagrody Nobla. Mało tego jest nadal jedyną osobą na świecie, która uzyskała te nagrody w dwóch różnych dziedzinach: pierwszą z fizyki w 1903r. za odkrycie zjawiska promieniotwórczości, które polega na samorzutnym rozpadzie jąder pierwiastków promieniotwórczych, a drugą z chemii. Została uznana za najwybitniejszą kobietę - uczonego wszechczasów.

     

    Inauguracja roku M. Skłodowskiej – Curie odbyła się w Paryżu. Na tej uroczystości Anna Komorowska , żona Prezydenta RP podkreśliła, że obchody tej rocznicy są wspólnym świętem Polski i Francji, gdyż M. Skłodowska  - Curie, córka narodu polskiego znalazła swoją drugą ojczyznę we Francji. Dalej podkreśliła fakt, że Skłodowska musiała na swojej drodze naukowej pokonywać bardzo wiele przeszkód, ponieważ w jej epoce kobiety były dyskryminowane.

    Była osobą stanowczą, odważną, wytrwałą, niezwykle skromną - nieraz mawiała do dziennikarzy: mniej interesujcie się ludźmi, a bardziej ideami. Bardzo kochała ojczyznę i strasznie za nią tęskniła - były to czasy, kiedy Polska była pod zaborami. W niepodległej Polsce po 1918r. bywała dość często.

    Nawet teraz, patrząc z perspektywy ponad stu lat, nie przestaje nas zadziwiać to, że ta drobna kobieta tak doskonale odgrywała każdą z ról, które los jej wyznaczył. Studentka, żona, matka, uczona, patriotka, dyrektor instytutu czy też wojskowy technik rentgenowski - Maria była doskonała w każdej z nich. O sobie zaś mówiła: „Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym”. Dowiodła, że znaczenie mają nie tyle płeć, czy narodowość, ale przede wszystkim intelekt, pasja i wytrwałość w dążeniu do postawionego przed sobą celu. I tę pasję, namiętność swego życia przekazała swoim córkom: starsza Irena wraz ze swoim mężem otrzymała N. Nobla oraz wnuczka Helena również z mężem otrzymała nagrodę Nobla- wszyscy w fizyce jądrowej. Młodsza córka została dziennikarką i napisała o matce książkę.

    Postać Marii Skłodowskiej – Curie zainteresowała uczennice naszej szkoły do tego stopnia, iż postanowiły one realizować projekt edukacyjny o tej wybitnej postaci i szukały odpowiedzi na pytanie - co by było, gdyby, nie było Marii  Skłodowskiej  - Curie ?

    Podjęły bardzo dużo działań, m.in. przeczytały książkę o Marii Skłodowskiej-Curie, przeprowadziły wywiad w  pracowni rentgenowskiej w Nowym Mieście Lubawskim, zorganizowały i przeprowadziły konkurs plastyczny i literacki na terenie szkoły. 

    Swoje działania przedstawiły i podsumowały na apelu dnia 12.12.2011 r. W rolę Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie wcielili się ich koledzy: Katarzyna Dembińska i Wojciech Gawiński. Przeprowadzili oni doskonałą i żywą lekcję pokazową. Przedstawili publiczności ciekawe sytuacje, np.  kiedy jajko pływa, a kiedy tonie w wodzie? dlaczego kwiat z papieru pływając po wodzie  powoli się otwiera? Udowodnili również, że tkanina stanowi barierę dla wody.

    Następnie nastąpiło podsumowanie konkursów. W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Adrianna Szałkowska (kl. I b G), II miejsce – Marta Milewska (kl. I b G), zaś miejsce III – Marcin Garus (kl. II b G). W konkursie plastycznym zwyciężyła Basia Bączek (kl. I a G), II miejsce zajął Patryk Trzciński (kl. III a G), III miejsce zajęły Klaudia Wadecka i Karolina Olszewska (kl. III c G). 

    W konkursie literackim I miejsce zajęła Zuzanna Skubaja (kl. II b G), II miejsce zajął Mateusz Kłosowski (III c G), zaś miejsce III – Sylwia Kutyła (kl. II b G).

    - Dumą nas, wszystkich Polaków, napawa fakt, że uczona wywodzi się z Polski – tutaj się urodziła, tutaj uczyła i pracowała, a także z przyjemnością wracała – powiedziała na zakończenie apelu panie dyrektor.

    Uczestnikami projektu były uczennice kl. II a G : Kasia Błaszkowska, Kasia Dembińska,  Paulina Czarnota, Patrycja Rzepka, Agnieszka Sygut. Opiekę nad projektem pełniły panie: Ewa Przybylska oraz Gabriela Wiechowska.

    Zdjęcia w galerii.

     

  • Konkurs Wiedzy o AIDS, Olimpiada Promocji Zdrowia PCK i inne ...

     

    W sobotę 10.12.2011 r. w Zespole Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim uczniowie naszej szkoły brali udział w rejonowych konkursach organizowanych cyklicznie przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Mieście Lubawskim. W Konkursie Wiedzy o AIDS III miejsce zajęła Paulina Kamińska (kl. II b G). Natomiast w Olimpiadzie Promocji Zdrowia PCK także III miejsce zdobyła Katarzyna Dembińska z kl. II a G. Agata Patalon (kl. II a G) zdobyła wyróżnienie w konkursie powiatowym na pod hasłem „Zdrowo żyję – jestem aktywny, nie biorę, nie palę, nie piję”.  Konkurs ten był organizowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim we współpracy ze szkolnym kołem PCK przy Zespole Szkół w Nowym Mieście Lubawskim. Zaś Małgorzata Szałkowska (kl. III b G) zajęła I miejsce w konkursie na wiersz o młodzieży czerwonokrzyskiej zorganizowany z okazji 90-lecia Ruchu Młodzieżowego w PCK.

    Gratulujemy serdecznie!!!

    Udział w wyżej wymienionych konkursach brali także Marta Dias i Joanna Zagórska (kl. II b G) oraz Dorota Mówka (kl. VI SP) i Mateusz Czarnomski (kl. V SP).

    Nad konkursowiczami opiekę pełniła p. Gabriela Wiechowska.

    Zdjęcia w galerii.

  • Spotkanie z Rodzicami

    "Dziecko chce być dobre,
    Jeżeli nie umie - naucz,
    Jeżeli nie wie - wytłumacz
    Jeżeli nie może - pomóż"

    Janusz Korczak     

    Dyrekcja Zespołu Szkół serdecznie zaprasza na ostatnie w tym roku kalendarzowym Spotkanie z Rodzicami, które odbędzie się w środę -  14 grudnia w godzinach ustalonych przez Wychowawców.

    Liczymy na Państwa obecność.

  • Konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny

       10 grudnia, już po raz czwarty, odbył się w Skarlinie gminny konkurs „Na najdłuższy łańcuch świąteczny”. Patronat nad konkursem objęli Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz „Gazeta Nowomiejska”.

    Do zmagań stawiły  się reprezentacje wszystkich sześciu szkół naszej gminy: Jamielnika, Skarlina, Radomna, Gwiździn, Tylic i oczywiście z Bratiana.

     Nasza ekipa w składzie: Amelia Tejer, Weronika Kurlikowska, Aleksandra Sierdzińska i Julia Skubaja pod okiem Pani Anny Kremskiej wykonała  najdłuższy łańcuch!!! Mierzył on 235 metrów!!! Swoim „łańcuchowym wyczynem” dziewczęta zajęły I miejsce i otrzymały Nagrodę Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie.  Serdecznie gratulujemy!!!

    Wszystkie łańcuchy będą, już tradycyjnie, zdobić drzewka przed Urzędem Gminy w Mszanowie.

    Zdjęcia w galerii.
     

  • Losowanie nagród w zabawie LIZAKI Z SENTENCJAMI

    Losowanie nagród w zabawie „lizaki z sentencjami” odbędzie się w piątek -
    9 grudnia, po 3 lekcji (godz. 10.35), w sali nr 12. 

    W związku z tym, do sali nr 12 na tę godzinę proszeni są przewodniczący poszczególnych klas, którzy po losowaniu przekażą w swoich klasach numery zwycięskich sentencji.

    Wylosowane zostaną 3 numery. Osoby, które będą posiadały sentencję z wylosowanym numerem, proszone są o zgłoszenie się najpóźniej w poniedziałek (12 grudnia) do uczennic klasy III b: Karoliny i Wiktorii Konopackich. Pamiętajcie, aby koniecznie przynieść ze sobą sentencję ze zwycięskim numerem. Liczy się tu czas, bowiem od tego zależy, jaką nagrodę otrzymasz smiley

    Dla osoby, która jako pierwsza doniesie sentencję z wylosowanym numerem czeka słodkie Ptasie Mleczko. Dla drugiej i trzeciej osoby – równie słodkie czekolady, jedna duża, druga mniejszasmiley

    Wszystkim dziękujemy za udział w „lizakowej” zabawie i oświadczamy, że dzięki tej akcji zebraliśmy 178 zł, które przeznaczone zostaną na Szlachetną Paczkę.

    Jednocześnie przepraszamy za zmianę terminu losowania, które pierwotnie miało się odbyć w czwartek – 8 grudnia.

    Organizatorzy - Szkolne Koło Wolontariatu

  • Wizyta Świętego Mikołaja

    6 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził wyjątkowy gość – Święty Mikołaj!!!

    Mimo, że nie wszyscy wierzą w Świętego Mikołaja, to właśnie w ten dzień mieli okazję zobaczyć go na własne oczy. Przywitano Go z radością i z błyskiem w oku wynikającym czasami z ciekawości upominków, a czasami z lekkiego zdenerwowania.

    Niestety wizyta Świętego nie trwała długo – wiadomo dzieci w innych szkołach też na niego czekały. Na pożegnanie obdarował uczniów słodyczami, życzył Wesołych Świąt i …. zniknął. Cóż, mamy nadzieję, że za rok znów nas odwiedzi!

    Wizytę Mikołaja zorganizowali: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminnego Centrum Kultury.

    Dziękujemy!!!

    Uczniowie klas 0 – III SP chyba byli w tym roku wyjątkowo grzeczni, bo do nich Mikołaj zapukał aż dwa razy. smiley Muszą nam zdradzić tajemnicę  - „jak to się robi?”, aby zasłużyć na taką nagrodę. Organizacją wizyty Mikołaja u maluchów zajęły się Wychowawczynie oraz klasowe Rady Rodziców.

    Zdjęcia w galerii.

  • Gminny Konkurs Matematyczny dla klas I-III SP

    Dnia 06.12.2011 r. odbył się w Gwiździnach GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY dla klas I-III SP. Naszą szkołę reprezentowali Szymon Szwechowicz (klasa I), Małgorzata Bączek (klasa II), i Karolina Maćkiewicz (klasa III). Nasza placówka zespołowo zajęła I miejsce, otrzymując puchar. Indywidualnie w kategoriach wiekowych  natomiast:  Szymon - miejsce I, Małgosia - miejsce III i Karolina - miejsce I.

    Gratulujemy serdecznie naszym małym matematykom!!!

    Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Grażyna Obuchowska i Marlena Kłosowska.

    Zdjęcia w galerii. Zapraszamy!

  • Akcja mikołajkowa PODARUJ COŚ OD SIEBIE

         Klasa  II SP  pod okiem Wychowawczyni  - p. Marleny Kłosowskiej - zorganizowała akcję mikołajkową  o nazwie "Podaruj coś od siebie" . Uczestniczyły w niej dzieci z  klas I-III. Akcja miała  na celu zbiórkę używanych,  ale jeszcze dobrych zabawek.

    - Zebraliśmy ponad 100 zabawek a w tym lalki, samochody, pluszaki, gry, książki, karty, klocki i inne. Kosz prezentów wręczyliśmy naszym najmłodszym uczniom, czyli  5 -latkom, którzy na widok takiej ilości zabawek oniemieli surprisez wrażenia.  Pani Anita również się ucieszyła – tak relacjonują to wydarzenie uczestnicy akcji.

    Gratulujemy świetnego pomysłu oraz godnej naśladowania postawy dzielenia się z innymi.   Wszyscy wiemy, że dla maluchów podzielić się zabawkami znaczy naprawdę wiele!!! W imieniu 5-latków serdecznie dziękujemy!!!

    Mamy nadzieję, że ta akcja na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń szkolnych.

    Zdjęcia w galerii.

  • Rozkręcamy SZLACHETNĄ PACZKĘ

           Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy. Grudzień jest tym magicznym miesiącem, który pomimo mroźnej pogody kojarzy nam się z ciepłem. Myślimy wówczas o Świętach Bożego Narodzenia, Wigilii, choince i prezentach. Marzymy, by wokół było miło, serdecznie, by ludzie byli szczęśliwsi. Zgodnie z powiedzeniem „Nie zaniedbuj żadnej okazji do czynienia dobra”, chcemy sprawić radość drugiemu człowiekowi z okazji Bożego Narodzenia. Mamy ogromną nadzieję, że osoba, która otrzyma od nas paczkę, będzie mogła radośnie spędzić święta, bez troski o to, czy wigilijna kolacja będzie pachnieć barszczem z uszkami i pierogami z kapustą.

    Przyłączając się do akcji, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu podjęli różne działania, by zebrać pieniądze na cele charytatywne. W minioną środę (30.11) w całej szkole już od wejścia pachniało pysznymi goframi, które jak zwykle cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Następnym pomysłem są dobroczynne lizaki. Otóż już od poniedziałku (5 grudnia) wolontariuszki będą sprzedawały lizaki z sentencjami. Do każdego lizaka dołączona jest sentencja z numerem na odwrocie. Każdy, kto zakupi takiego lizaka, karteczkę z sentencją zachowuje aż do czasu losowania, które nastąpi w czwartek – 8 grudnia, podczas przerwy o godz. 11.35. Wylosujemy wówczas 3 sentencje z numerami. Szczęśliwcy, dla których będą czekały słodkie nagrody, muszą przynieść ze sobą sentencję ze swojego lizaka J Oczywiście dochód ze sprzedaży lizaków w całości zostanie przeznaczony na Szlachetną Paczkę. Dlatego wszystkich gorąco zapraszamy do wspólnej zabawy.

    Natomiast w środę (7 grudnia) wolontariuszki będą zbierały pieniążki do puszek.

    Pamiętaj o tym, że wrzucając niewielką sumę, możesz się przyczynić do wielkiej radości drugiego człowieka, bowiem „nie dostaliśmy życia po to, by poznać się na wylot, lecz by sobie nawzajem pomagać”.

  • Buty wyczyszczone??? Bo Mikołajki tuż, tuż ...

        Mikołajki to przede wszystkim wielkie święto ludzi dobro czyniących - dobroczyńców, darczyńców i wolontariuszy. Tych, którzy innym udzielają dyskretnej i bezinteresownej pomocy.
    Tych, którzy postępują według ewangelicznej zasady - "byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie".
    6  grudnia uczymy się od Świętego Mikołaja dobroczynności - dzielenia się tym czym możemy i spełniania szlachetnych uczynków, by innym dać radość a samym stać się lepszymi.
    Każdy z nas ma potrzebę zrobienia czegoś dobrego. Każdy więc powinien skorzystać z okazji i stać się "Świętym Mikołajem" i to by najmniej nie tylko w ten jeden grudniowy dzień.
    Mikołajki to także święto dzieci. Święto, które ma być także i dla nich okazją do włączenia się, na miarę swoich możliwości, w działania dobroczynne. "Bo cóż milszego, jak gdy w dziecinie, wcześnie się w sercu dobro rozwinie".
     

    Co robi w tym dniu Święty Mikołaj?
    Wczesnym rankiem, kiedy wszyscy jeszcze śpią snem twardym, Święty Mikołaj odwiedza dyskretnie domy grzecznych dzieci i jeszcze grzeczniejszych rodziców smiley  Wchodzi otwartym oknem lub kominem, albo po prostu drzwiami, korzystając z magicznego klucza otwierającego wszystkie zamki świata. Wkłada do uprzednio, z niezwykłą starannością, wypastowanych butów lub specjalnych, mikołajkowych skarpet - słodkie upominki - czekoladki, cukierki, ciasteczka, jabłuszka, pomarańcze, mandarynki i inne pyszne smakołyki.

    za: (http://www.mikolaja.pl/index.php?page=swieta10)

    Życzymy Wszystkim mnóstwa mikołajkowych upominków!!!!

  • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

    „Największymi ograniczeniami z jakimi się spotykamy są te, które wyznaczamy sobie sami.”

    3 grudnia na całym świecie obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

    Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

    Co to jest niepełnosprawność?

    Niepełnosprawność rozumiana jest jako długotrwały stan, w którym występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Są one spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej albo nieprawidłowościami w budowie i funkcjonowaniu organizmu.

    W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością.  Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne niezwykle ważne zapisy, a dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

    W Polsce jest 4,5 mln niepełnosprawnych; większość z nich (2,5 mln) - to osoby o znacznej i umiarkowanej niepełnosprawności.Do naszej szkoły także uczęszczają osoby niepełnosprawne. To są tacy sami ludzie, jak my wszyscy. Akceptujmy ich z ich ułomnościami, mając jednocześnie świadomość, że w niektórych sytuacjach wymagają umiejętnie zaproponowanej  pomocy. Bądźmy życzliwi, tolerancyjni i wyrozumiali. Traktujmy ich tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani, bo niepełnosprawni to tacy sami ludzie jak w pełni sprawni. Pamiętajmy o tym!!!

  • Echo spotkania ...

    W minioną środę – 30 listopada, w naszej szkole miało miejsce spotkanie Rodziców uczniów posiadających opinię o dysleksji rozwojowej. W kameralnym gronie, zaproszeni goście w pierwszej kolejności obejrzeli prezentację, którą zaprezentowała pani Hanna Karczyńska – pedagog nowomiejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – zajmująca się problemem dysleksji.
    Z prezentacji rodzice mogli się dowiedzieć o różnych typach dysleksji, a co za tym idzie, różnych trudnościach, z jakimi często borykają się ich dzieci. Osobom nieznającym tego problemu może się wydawać, że kłopoty w nauce dotyczą wyłącznie języka polskiego, gdyż dysleksja najczęściej kojarzy nam się z popełnianiem błędów ortograficznych i trudnościami w płynnym czytaniu. Nic bardziej mylnego.Osoby posiadające tego typu dysfunkcję, mogą mieć trudności tak samo na matematyce, chemii, geografii, czy wychowaniu fizycznym. Prelegentka na te właśnie problemy zwróciła szczególną uwagę. Przedstawiła też kilka cennych wskazówek, w jaki sposób można pomóc swoim dzieciom pokonywać trudności, wspierać i motywować do pracy. Na pewno budujące były dla Rodziców przedstawione przez panią Hannę Karczyńską wyniki badań przeprowadzonych na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. Ukazywały one losy wielu osób, którym problem dysleksji nie był obcy, i z którym borykają się także, jako ludzie już dorośli. A są wśród nich: lekarze, mechanicy, prawnicy, nauczyciele (w tym języka polskiego), terapeuci, kierowcy, sprzedawcy, architekci, a nawet artyści. Przedstawione wyniki pokazały, że uczeń z dysleksją może ukończyć renomowane studia i zdobyć interesujący zawód. Jest to doskonałym potwierdzeniem dobrze znanego powiedzenia, że „ciężka praca niesie za sobą tajemnicze wynagrodzenie”.

    Spotkanie zakończyło się luźną wymianą doświadczeń i krótką rozmową z prelegentem.

    Wszystkim przybyłym Rodzicom serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i życzymy wielu sukcesów w pokonywaniu wszelkich trudności.

    Organizacją spotkania zajęły się: p. Joanna Mierzyńska i p. Aurelia Dembińska.

  • Kanapki na piątkę!

    Zdrowa dieta to nie tylko zdrowy obiad, ale także przekąski, po które sięgamy w różnych sytuacjach i o różnych porach dnia. Ta zasada jest ważna szczególnie w przypadku dzieci.

    Poranny posiłek to podstawa!!!  Badania wskazują że dzieci, które jedzą śniadanie łatwiej się koncentrują i osiągają lepsze wyniki w nauce! Wiadomo, że nie zawsze jest czas na zjedzenie w domu rodzinnego śniadania. Hmmm, niestety, trzeba ten czas znaleźć!

    Starym i dobrym sposobem na drugie śniadanie są kanapki.

    Nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy pierwszy posiłek jedzą wcześnie rano, powinni jeść drugie śniadanie. Znakomicie uzupełnia ono niedobory energii (powinno dostarczać od 175-380 kcal w zależności od wieku, płci i aktywności fizycznej, czyli ok. 10-15% dziennego zapotrzebowania na energię) oraz składników odżywczych. Zaspokaja głód, dzięki czemu nie ma się pokusy podjadania drobnych, zazwyczaj niezdrowych przekąsek dla „oszukania głodu”. Tym samym nie naraża się na nadwagę, która często jest wynikiem spożywania nadmiaru cukru i tłuszczów, pochodzących z produktów podjadanych między podstawowymi posiłkami.

    Pyszne kanapeczki uczyli się przygotowywać uczniowie klasy I SP. Wszyscy, z wielkim zaangażowaniem „tworzyli” piękne kanapkowe kompozycje. Na talerzach było kolorowo, a przede wszystkim zdrowo i smacznie!!! Zajęcia zakończyła wspólna degustacja. Palce lizać!!!

    Zdjęcia w galerii.

  • Andrzejkowe gofry

    Dzisiejszy dzień w naszej szkole był wielkim świętem dla łasuchów. Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało akcję pieczenia i sprzedaży andrzejkowych gofrów. Chętnych nie brakowało!!! Dochód ze sprzedaży słodkości zostanie przekazany na cele charytatywne.

    Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Nie zapomnijmy więc o innych, zwłaszcza o ludziach samotnych, ubogich, potrzebujących pomocy.  Aby świat był lepszy musimy pomagać i nie zapominać, że na świecie są tysiące ludzi, którzy naszej pomocy potrzebują.

    "Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?"
    - Martin Luther King Jr.

    Zdjęcia w galerii.

  • Z dysleksją na co dzień ...

       „Z dysleksją na co dzień”…

    …takim hasłem, w środę 30 listopada, powitamy rodziców uczniów z orzeczoną dysleksją rozwojową, bowiem temu tematowi, a przede wszystkim naszym dyslektykom i ich rodzicom zamierzamy poświęcić odrobinę czasu.

    Spotkanie poprowadzi pani Hanna Karczyńska – pedagog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim, zajmująca się problemem dysleksji.

    Wszystkich rodziców uczniów z dysleksją, dysgrafią bądź dysortografią zapraszamy 30.11.2011 roku (środa), o godz. 17.00, do sali nr 13.

    Liczymy na Państwa obecność.

  • Pokaz mody jesiennej

         

    Uczniowie klasy II SP przygotowali  pokaz mody jesiennej pt "Ubieram się ciepło, modnie i wygodnie". Dzieci prezentowały stroje jesienne, przyniesione z domu. Uczniowie samodzielnie wybierali stroje i prezentowali je zebranej publiczności – uczniom klasy I i III. Pokaz miał na celu ukazanie roli stosownego ubioru do pory roku,  a także zapoznanie z terminami związanymi z modą oraz zawsze mile widzianą … integrację!!!  Jesień to bardzo kolorowa pora roku, w związku z tym u nas również nie zabrakło kolorów. Szale, chusty, parasole, kalosze, czapki i inne dodatki wyśmienicie prezentowały sie na naszych małych modelach.

    Zdjęcia w galerii.

  • 25.11. - Światowym Dniem Pluszowego Misia

       Czy wiecie kto ma swoje święto 25 listopada? Otóż dziś obchodzimy  Światowy Dzień Pluszowego Misia.  1 czerwca wszystkie dzieci ( i te małe i te duże) mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. A jak każdy z nas wie miś jest najlepszym przyjacielem dzieci.

    A jak to z tym pluszowym misiem było?

    Historia pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy to prezydent Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Towarzyszący prezydentowi myśliwi złapali małego misia i chcieli żeby prezydent do niego strzelił, jednak Roosevelt nie zgodził się na to i uratował niedźwiadka. O tym zdarzeniu dowiedział się rysownik Clifford Berryman, zrobił rysunek i umieścił go w „Washington Post”, jednej z największych gazet USA. Amerykanom bardzo spodobało się zachowanie prezydenta. Swoją wspaniałomyślnością i umiejętnością współczucia innym istotom podbił serca obywateli. Rosyjski emigrant Morris Michton chcąc upamiętnić to wydarzenie zaczął sprzedawać w swoim sklepie uszyte przez żonę pluszowe misie. Zainteresowanie misiami było tak duże, że przedsiębiorca postanowił produkować je na większą skalę. Postarał się też o zgodę samego Theodora Roosevelta na nazwanie misia „Teddy Bear”. „Teddy” to zdrobnienie od imienia Theodore, tak zwracali się do prezydenta jego najbliżsi.
    To historia, a jak jest dzisiaj? Dziś nie można wyobrazić sobie świata bez misia. Jest bohaterem kreskówek dla dzieci, książeczek, jego podobizna zdobi ubranka, pościel, mebelki w dziecięcym pokoju. Najważniejszy jednak zawsze pozostanie ten pluszowy, mięciutki miś do tulenia. Ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy smutno nam jest. W 2002 roku, w setną rocznicę narodzin misia, postanowiono, że 25 listopada będzie Światowym Dniem Pluszowego Misia.

    Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!

    Nasi uczniowie także nie zapomnieli o swoich pluszakach. Z inicjatywy RSU zorganizowany został  Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole.  Przeprowadziliśmy konkurs klasowy na największą liczbę pluszaków przyniesionych przez uczniów danej klasy, który podsumowaliśmy na wspólnym „misiowym” apelu. Na szczeblu najmłodszych uczniów zwyciężyły dzieci z Oddziału Przedszkolnego (5-latki), w klasach IV-VI SP zwyciężyli uczniowie z klasy V, zaś na szczeblu gimnazjalnym niepokonana okazała się klasa II a. Gratulujemy!!!

    Ciekawostka: nasi uczniowie łącznie przynieśli  dziś do szkoły 1699 pluszaków!!!

    Gorąco dziękujemy dyrekcji szkoły, wszystkim nauczycielom i pracownikom za to, że równie ochoczo jak uczniowie, zaangażowali się we wspólną zabawę z pluszakami w roli głównej.

    Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś!!!

    Apel zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

    Zdjęcia w galerii.

  • Zabawy andrzejkowe dla najmłodszych

    24 i 25 listopada odbyły się w naszej szkole zabawy andrzejkowe. W czwartek bawili się uczniowie klas 0 - III SP. Pomimo awarii sprzętu chęci do zabawy ich nie opuściły. Były wróżby, konkursy i zabawy przygotowane przez RSU. Rodzice zaś zadbali o słodki poczęstunek – gofry i ciasto.

    W  piątek w zabawie z wróżbami uczestniczyły przedszkolaki i pięciolatki wraz ze swoimi rodzicami. Było dużo radości i śmiechu!  Wszyscy bawili się wyśmienicie!!! Zabawę przygotowały panie: Anita Ruczyńska i Anna Meller.

    Zdjęcia w albumie.

     

  • Konkurs pod hasłem "Zwierzęta, które spędzają z nami zimę"

    23 listopada odbył się konkurs wiedzowy dla klas O-III SP pod hasłem „Zwierzęta, które spędzają z nami zimę” ...

    Po garść informacji z konkursu zapraszamy do zakładki "Ekologia".

  • Frekwencja klas - październik 2011

    Najwyższą frekwencję w  październiku w klasach I-VI szkoły podstawowej osiągnęła klasa II yes, natomiast wśród klas gimnazjum najwyższą frekwencję osiągnęli uczniowie klasy II b yes.

    Frekwencję poszczególnych klas przedstawia poniższa tabela.

    Klasa

    Średnia frekwencja

    Szkoła Podstawowa

    I SP

    92,15 %

    II SP

    96,76 %

    III SP

    96,40 %

    IV SP

    95,90 %

    V SP

    95,30 %

    VI SP

    93,52 %

    Gimnazjum

    I a

    93,10%

    I b

    87,94 %

    II a

    95,00 %

    II b

    96,60 %

    III a

    93,90 %

    III b

    90,78 %

    III c

    96,12 %

    W nagrodę za najwyższą frekwencję, zgodnie z regulaminem szkolnego programu poprawy frekwencji, uczniowie zwycięskich klas mają prawo do wyboru jednorazowo jednego dnia w kolejnym miesiącu, w którym nie będzie odbywać się indywidualne odpytywanie uczniów oraz niezapowiedziane kartkówki.

    Uczniom zwycięskich klas serdecznie gratulujemy  smiley.

strona: