Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Poznajemy zawody

    Już najmłodsze dzieci obserwując świat dorosłych zaczynają planować, co chciałyby robić w przyszłości. Aby przybliżyć im różne zawody oraz pokonać strach przed nieznanym, do przedszkola zostali zaproszeni przedstawiciele kilku profesji. Zespół Wychowania Przedszkolnego odwiedził pan listonosz, który barwnie opowiadał o swojej pracy, ale również dostarczył dzieciom listy oraz paczkę z łakociami. Popularnością, zwłaszcza wśród chłopców cieszy się zawód policjanta i strażaka, oni również nas odwiedzili. Chłopcy, ale nie tylko, słuchali z zainteresowaniem, a odważni mogli przymierzać stroje oraz obejrzeć i wypróbować ich rekwizyty. Śmiałkowie rozkładali wąż strażacki, zakładali maskę tlenową, kajdanki czy trzymali lizak i pałkę policyjną. Pani dzielnicowa przypomniała zasady ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa, a także podarowała maluchom odblaski. Strażak przyniósł zdjęcia oraz filmy z prawdziwych akcji strażackich, a także zaprosił nas do odwiedzin w remizie strażackiej. Dla dziewczynek z kolei, niezwykle interesujące okazały się spotkania z pielęgniarką i paniami fryzjerkami. Znaleźli się chętni do strzyżenia, czesania a nawet modelowania. Pani pielęgniarka próbowała dzieci oswoić ze sprzętem medycznym oraz strasznymi zastrzykami. Maluchy mogły posłuchać bicia własnego serduszka, zrobić sobie opatrunek, a nawet posługiwać się strzykawką. Spotkania były bardzo interesujące i pouczające, a także przyniosły wiele wrażeń, emocji i niespodzianek. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili nam swój cenny czas i zgodzili się opowiedzieć o swojej pracy.

    Zdjęcia w albumie. Zapraszamy!!!

    Wychowawca Marlena Kłosowska

  • Spektakl dla dzieci

    „Dziecięca wyobraźnia przyprowadzona do krainy sztuki rozkwita jak kwiat” (Antonie de Saint- Exupery)

    Dnia 19 lutego 2014 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spektaklu edukacyjnym pt. "Szarika Holmskiego sztuczki ze sztuką".

    Jego bohaterem był psi detektyw Szarik Holmski, który musiał odnaleźć „Damę z łasiczką” skradzioną przez zuchwałego złodzieja z krakowskiego muzeum. Zadanie nie było wcale łatwe, gdyż Szarik niewiele wiedział o malarstwie - nigdy nie słyszał o Leonardzie da Vinci, wspomnianej „Damie…” ani „Mona Lisie”. W trakcie swych poszukiwań dowiadywał  się co to jest portret, autoportret, pejzaż czy martwa natura. Było mu dane zobaczyć także kilka reprodukcji i kopii znanych obrazów ( m.in. „Słoneczniki” Van Gogha), dowiedział się czym różnią się one od oryginałów.

     Jego przewodnikami po świecie malarstwa były charakterystyczne postaci - stary kustosz, sprzedawca antyków i pozujący na wielkiego artystę bardzo kiepski malarz uliczny. Ważnym bohaterem  akcji była także publiczność - dzieci były „wciągane” są  zabawy, wchodziły w role klientów sklepu, portretowanych przez malarza przechodniów a w końcu przesłuchiwanych przez Szarika świadków przestępstwa. To one pomogły też ostatecznie ująć złodzieja - lisa, którego motywy przestępstwa okazały się bardzo zaskakujące.

    Akcja była ciekawa i zabawna, toczyła się szybko i zaskakiwała niespodziewanymi zwrotami. Spektakl zbudowany był w formie ciekawej intrygi, napisany został prostym i zabawnym językiem, wzbogacony piosenkami.

    Spektakl oprócz zabawy pełnił funkcję elementarnej lekcji na temat malarstwa i historii sztuki.

    Jesteśmy przekonani, że był on dla dzieci źródłem wspaniałej zabawy, a przemycone przy jej okazji wiadomości na temat malarstwa na długo pozostaną im w pamięci i rozbudzą zainteresowanie sztuką. Świat kultury i sztuki jest jednym ze najwspanialszych osiągnięć człowieka - wytworem jego wyobraźni i wrażliwości, owocem stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy uczestnikami tego świata,  im silniej potrzeba uczestnictwa w nim została w nas rozbudzona w młodości, tym aktywniej i chętniej otwieramy się na niego w późniejszym życiu.

    Kontakt z kulturą i sztuką na ogromne znaczenie w kształtowaniu wrażliwości i rozwijaniu wyobraźni młodego człowieka. Jest też nieocenionym źródłem wiedzy, wspiera nie tylko procesy edukacyjne, ale i wychowawcze.

    „Człowiek  pozbawiony dostępu do sztuki jest człowiekiem ubogim” (Jose Marti)

    Zdjęcia w galerii.

  • Walentynki

    Walentynki są międzynarodowym świętem, które w latach 90. zaczęły być popularne także w Polsce. Katolickim patronem święta o nazwie walentynki jest święty Walenty. Zwyczaj związany ze świętem zakochanych nawiązuje do starożytnego święta rzymskiego zwanego Luperkaliami, które obchodzone jest 14–15 lutego ku czci Junony – rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa oraz Fauna – boga przyrody. 

    "DZIEŃ ZAKOCHANYCH" zyskuje sobie w Polsce coraz więcej zwolenników, znalazł również odzwierciedlenie w naszej szkole. Już od samego rana było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów jak i również atmosferę walentynek.
    Samorząd Uczniowski zorganizował z tej okazji POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Kartek wpłynęło mnóstwo i walentynkowi listonosze mieli co robić. Przechodząc korytarzem szkolnym słychać było rozmowy o tym kto i  ile listów otrzymał.

    Najmłodsi uczniowie  również pamiętali o Walentynkach. Na tę okazję pięknie udekorowali swoją salę oraz przygotowali walentynki dla tych których kochają najbardziej.

    Tego dnia w całej szkole było wiele życzliwości i miłych słów.

    Zdjęcia w galerii.

  • Apel porządkowy

    10 lutego 2014 r. odbył się pierwszy po feriach apel porządkowy. Na spotkaniu pani dyrektor przypomniała najważniejsze szkolne wydarzenia, jakie miały miejsce w I semestrze oraz podsumowała wyniki nauczania i zachowania. Uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce oraz ci, którym udało się nie opuścić ani jednej godziny lekcyjnej w I semestrze otrzymali słodkie upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

    Zdjęcia w albumie.

  • Kolędowa Szansa na Sukces

    7 lutego 2014r. w Miejskim Centrum Kultury odbyła się 5. Kolędowa Szansa na
    Sukces, w której wzięło udział dwadzieścioro młodych wokalistów. Wśród nich byli uczniowie naszej szkoły: Agnieszka Droma i jej brat – Wojtek. Aga zaśpiewała piosenką pt. „Gwiazdki świecą nad stajenką, zaś Wojtek zaprezentował utwór pt. „Stary rok hop”.  Zarówno Agnieszka, jak i Wojtek otrzymali za swój występ dyplomy i upominki ufundowane przez  Miejskie Centrum Kultury i Urząd Miasta w Nowym Mieście Lubawskim.

    Zdjęcia w galerii.

  • Zmiana planu lekcji!!!

    Nowy plan lekcji, który będzie obowiązywał po feriach zimowych znajduje się w zakładce "O szkole".

    Zapraszamy!

  • Szkolny Konkurs Wiedzy o SKO

    Dnia 28.01.2014 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o SKO dla klas 0 – III. Brały w nim udział cztery trzyosobowe drużyny. Uczniowie odpowiadali na losowo wybrane pytania dotyczące monet, banknotów, banku. Liczyli pieniądze, układali puzzle (banknoty). Drużyny klas I-III rozwiązywały również testy.

    Wszyscy uczniowie wykazali bardzo rozległą wiedzą na w/w temat. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez bank.

    Zdjęcia w galerii.  

  • Dzień Babci i Dziadka

    Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. Święto to obchodzimy w styczniu, miesiącu zimowym, pełnym chłodnych, szarych dni, a mimo to urok jaki niesie ze sobą ta okazja wprowadza wszystkich w magiczny nastrój. Tego dnia Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich wnucząt wyjątkowe dowody miłości, sprawiające im ogromną przyjemność. W naszej szkole świętowaliśmy te dni przez okrągły tydzień. Najpierw swoich dziadków zaprosili najmłodsi – przedszkolaki z Zespołu Wychowania Przedszkolnego. Maluchy powitały ich tymi słowami:

    „Jest taki jeden, jedyny dzień w roku... To święto Babci i Dziadka, łza się kręci w oku. O tym ważnym święcie, dobrze pamiętamy i dla naszych gości widowisko mamy.."

    Obie grupy  zaprezentowały krótką część artystyczną w postaci wierszyków, piosenek i tańca. Mimo, że trema była ogromna i maleńkie serduszka biły bardzo mocno wszyscy świetnie się spisali i dla swoich kochanych dziadków wystąpili. Wnuczęta bardzo się cieszyły z odwiedzin tak niezwykłych gości w przedszkolu, w prezencie podarowały dziadkom laurki oraz kwiatki z odbiciem własnej dłoni. Po przedstawieniu wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.  Mamy nadzieje, że dziadkowie będą mile wspominać ten dzień.

    W kolejnych dniach gościli u nas dziadkowie pozostałych uczniów: od 5-latków do klasy III. Podczas każdej uroczystości były wiersze i piosenki o tematyce związanej z obchodzonym świętem, wspólna zabawa przy muzyce oraz liczne konkursy. Dzieci nie zapomniały o tradycyjnym „Sto lat” i o wręczeniu dziadkom własnoręcznie przygotowanych upominków.

    Radość malowała się na twarzach dzieci i dziadków. Jesteśmy  przekonani, że te spotkania spędzone w bardzo miłych i rodzinnych atmosferach na długo pozostaną w naszych pamięciach.

    Zdjęcia w albumie. Zapraszamy!!!

  • Bal karnawałowy

    Dnia 27.01.2014 r. w auli naszej szkoły gościły bajkowe osobistości: księżniczki, piraci, wróżki, górale, kowboje i inni niezwykli goście. Nie zabrakło oczywiście super bohaterów: supermanów, spidermanów i batmanów. Wszystko to za sprawą balu karnawałowego!!! Tradycją stało się już, że w okresie ferii w naszej szkole jest organizowana zabawa karnawałowa dla najmłodszych dzieci. W tym roku nie mogło być zatem inaczej.

    Na bal przybył jeszcze jeden niecodzienny gość! Był nim Święty Mikołaj, który przyniósł dzieciom słodkie upominki.

    Zdjęcia w galerii.

  • Propozycje zajęć podczas ferii

          Plan zajęć w  czasie ferii  zimowych w dniach od 27.01.2014r. – 31.01.2014r.

    Lp.

    Nazwa

    termin

    godzina

    Osoby odpowiedzialne

     

    1.

     

    Gry i zabawy dotyczące

    zdrowia

     

    poniedziałek

    27.01.2014r.

     

    10.00 – 12.00

     

    G. Wiechowska

     

    2.

     

    Gry matematyczne

     

    poniedziałek

    27.01.2014r.

     

    9.00 – 11.00

     

    E. Pietrzykowska

     

    3.

     

    Zabawa karnawałowa kl.             „0” – III

     

     

    poniedziałek

    27.01.2014r.

     

    10.00 – 11.30

     

    K.Markuszewska,                    D. Oczkowska,                        G. Obuchowska,                 G. Gawron, M.Kłosowska, D. Lipska, B. Karbowska

     

    4.

     

    Ścianka wspinaczkowa

     

     

    poniedziałek

    27.01.2014r.

    10.00 – 11.00

    11.00 – 12.00

    Jamielnik

     

    M. Dąbrowski

     

    5.

     

    Rozwiązywanie  zadań -

    łamigłówki matematyczne

     

    poniedziałek

    27.01.2014r.

     

    10.00 -12. 00

     

    G. Mioskowska

     

    6.

     

    Przygotowanie do uroczystości Dnia Babci i Dziadka

     

    poniedziałek

    27.01.2014r.

     

    11.30 – 12. 30

     

    A. Ruczyńska

    G. Gawron

     

    7.

     

    Przygotowanie do konkursu SKO – kl. I SP

     

    poniedziałek

    27.01.2014r.

     

    12.30 – 13.30

     

     

    A. Ruczyńska

     

     

    8.

     

    Spotkanie z uczniami kl. III  przygotowanie do konkursu

     

    poniedziałek

    27.01.2014r.

     

    9.00 – 10.00

     

    G. Obuchowska

     

    9.

     

    Konkurs SKO

     

    wtorek

    28.01.2014r.

     

    9.30 – 11.00

    G.Obuchowska, D. Oczkowska, D. Lipska

     

    10.

     

    Projekcja filmu w j. niemieckim, gry językowe (sala nr 12)

     

    wtorek

    28.01.2014r.

     

    10.00 – 12.00

     

    J. Kordalska

     

    11.

     

    Zajęcia projektowe

    z geografii

     

    wtorek

    28.01.2014r.

     

    10.00 – 13. 00

     

    E. Przybylska

     

    12.

     

    Gry i zabawy czytelnicze na kanwie książki

     

    wtorek

    28.01.2014r.

     

    9.00 – 11. 00

     

    G. Tykałowska

     

    13.

     

    Zajęcia projektowe

    z  informatyki

     

    wtorek

    28.01.2014r.

     

    10.00 – 14.00

     

    L. Chechłowski

     

    14.

     

    Gry językowe scrabble

     

     

    wtorek

    28.01.2014r.

     

    10.00 – 12.00

     

    J. Kasprowicz

     

    15.

     

    Przygotowanie do konkursu SKO – kl. II SP

     

    wtorek

    28.01.2014r.

     

    8.30 – 9.30

     

    G.Gawron

     

    16.

     

    Dzień Babci i Dziadka

     

    wtorek

    28.01.2014r.

     

    12.00 – 13.30

     

    A.Ruczyńska

    G.Gawron

    17.

    Wspólne kolędowanie -

    śpiewanie kolęd

    i pastorałek

     

    środa

    29.01.2014r.

     

    10.00 – 12.00

     

    A. Zatorska

     

    18.

     

    Koło taneczne

     

    środa

    29.01.2014r.

     

    10.00 – 12.00

     

    S. Drzewińska

     

    19.

     

    Biwak dla kl. I gim.

    zajęcia  socjoterapeutyczne

     

    środa

    29.01.2014r.

    czwartek 30.01.2014r.

     

    10.00 – 10.00

     

    K. Markuszewska

    E. Przybylska

     

    20.

     

    Wyklejanie nasionami

    obrazków

     

     

    czwartek

    30.01.2014r.

     

    10.00     – 12.00

     

    A. Kremska, S. Bączek

     

    21.

     

    Turniej Halowej

    Piłki Nożnej

     

    czwartek

    30.01.2014r

     

    12.00 – 14.00

     

    T. Harfelder

    22.

     

    Gry i doświadczenia chemiczne

     

    piątek

    31.01.2014r.

     

    10.00 – 11.00

     

    G. Wiechowska

    23.

    Projekt - Konstytucja

    3 Maja

     

    poniedziałek

    3.02.2014r.

     

    11.00 – 13.00

     

    M. Kortes

  • Podsumowanie wyników nauczania w I semestrze roku szkolnego 2013-14

    Podsumowanie wyników nauczania znajduje się w zakładce "Ważne informacje".

    Zapraszamy!!!

  • Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

    22 stycznia w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbył się VII Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. W zmaganiach udział wzięło 28 uczestników ze szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego, którzy promowali tradycję śpiewania polskich kolęd i pastorałek.

    Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Julia Mederska i Agnieszka Droma z klasy III oraz Estera Orzechowska i Amelia Mioskowska z klasy V.

    Repertuar uczestników był  zróżnicowany, a poziom artystyczny wykonywanych kolęd, pastorałek i piosenek bożonarodzeniowych bardzo wysoki. Nasza  uczennica Agnieszka Drom osiągnęła wielki sukces – zdobyła I miejsce w kategorii klas 0-III pastorałką „Maleńka Gwiazdka”. W nagrodę otrzymała wielką maskotkę „Smoczycę” wykonaną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Nowym Mieście Lubawskim. Serdecznie gratulujemy!!!

    Zdjęcia w galerii (źródło zdjęć: Gazeta nowomiejska).

  • Festiwal w Lubawie

    Dnia 17.01.2014 r. uczennica klasy III – Agnieszka Droma brała udział w II Festiwalu „NIEBIESKIM ŚWIATŁEM OŚWIECENI” w  sali widowiskowej  Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie. W przebraniu aniołka zaśpiewała pastorałkę „Aniołek najładniejszy”.

    Zdobyła  II miejsce w kategorii 7-10 lat.

    Serdecznie gratulujemy!!!!

    Zdjęcia w galerii.

  • 22. FINAŁ WOŚP

    Jak co roku Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie włączył się w akcję XXII  Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczne hasło brzmiało "NA RATUNEK" W tym roku zbieraliśmy na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Wolontariusze  kwestowali przed bratiańskim Kościołem oraz w szkole podczas imprez towarzyszących. By przyciągnąć i zachęcić do tej akcji jak największą liczbę osób przygotowaliśmy szereg atrakcji w szkole.

    Imprezy na tę okoliczność rozpoczęliśmy już w czwartek  9 stycznia. W czwartek i piątek  aulę zamieniliśmy  w salę kinową. Uczniowie, za symboliczną opłatą, mogli obejrzeć nowości filmowe.

    W piątek rozegrany został Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt  i Chłopców Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Udział w turnieju wzięło 11 drużyn. Grano w trzech grupach systemem każdy z każdym. W kategorii chłopców gimnazjum zwyciężyła drużyna o nazwie „69 TEAM” w kategorii dziewcząt gimnazjum, dziewcząt SP i chłopców SP zwyciężyła drużyna o nazwie „ARMIA OGÓRA”. Łącznie udało się zebrać kwotę 430,34zł, która zasiliła konto WOŚP. Dzięki tak dużej ofiarności uczestników wszyscy są wielkimi zwycięzcami. Gratulujemy i pamiętajcie „Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej”. Zwycięskie  drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze, a drużyny które najhojniej wsparły WOŚP otrzymały książki. Serdecznie wszystkim dziękujemy.

    W finałową niedzielę o godz. 11.00 w hali sportowej naszej szkoły rozpoczął się Charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej zorganizowany z inicjatywy p. Adama Przybyszewskiego. Wielkie dzięki!!!

    O godzinie 16:00 nastąpiło uroczyste otwarcie przez p. dyrektor – Ewę Przybylską. Jako pierwszy wystąpił kabaret Moher-skład  który swoim występem wzbudził  wiele pozytywnych emocji . Następnie szkolne koło teatralne zaprezentowało przedstawienie "Kopciuszek" przenosząc wszystkich w zaczarowany  świat  marzeń  i baśni. Gra młodych aktorów, piękne kostiumy, muzyka sprawiły, że publiczność patrzyła z dużym zaciekawieniem.

    Mogliśmy także podziwiać tańce średniowieczne zaprezentowane przez bractwo rycerskie XXVI Chorągwi Bratian. Pojawili się też rycerze z komturem na czele i mogliśmy zobaczyć pokaz walk rycerskich.

    Występy artystyczne były przeplatane licytacja, którą w bardzo fajny sposób poprowadził Grzegorz Prusak. Uzbierała się bardzo pokaźna sumka!!!

    Następnie  przenieśliśmy się na szkolne boisko, gdzie podziwialiśmy niesamowity spektakl teatru ognia zaprezentowanego przez teatr Wena i grupe Kivido, łączący ogień, taniec i muzykę.

    Następnie w spotkaniu z piosenką  wystąpili kolejni utalentowani młodzi ludzie, jeden z uczniów – Jakub Podlaszewski – zaprezentował swój układ taneczny.

    Podczas, gdy my oglądaliśmy występy artystyczne i wszystko to, co się działo na scenie, zapalczywi gracze oddawali się swojej ulubionej pasji – gry w scrabble. Turniej zorganizował i przeprowadził miłośnik literaków – p. Mariusz Orzeł. Serdecznie dziękujemy!!!

    Cały sztab mieścił się w szkole. W tym dniu działała, jak już od kilku lat kawiarenka, w której można było zakupić pyszne ciasta – domowe wypieki mam naszych uczniów, wypić kawę lub herbatę. Zainteresowanie smakołykami  w kawiarence było ogromne i w znacznym stopniu zwiększyło sumę pieniędzy zbieranych na wzniosły cel  akcji . Odbyły się również rozgrywki scrabble, które przebiegały jak zwykle w sympatycznej atmosferze!!!

    Końcowym punktem programu było światełko do nieba :)

    Po przeliczeniu pieniędzy przez sztab pracujących wolontariuszy  okazało się że zebraliśmy sporą sumę . Kwota jaką uzyskaliśmy to 4310,78 zł i 10 euro centów.   Pieniądze z kwesty zostały zawiezione do sztabu w Mszanowie.

    SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE I ZAANGAŻOWANIE!!!

    Organizatorzy: Magda Gross i  Anna Kremska,

    Poniżej przedstawiamy listę sponsorów naszego niedzielnego finału:

    SPONSORZY 22. FINAŁU WOŚP W BRATIANIE

    • PRACOWNIA KRAWIECKA " IGIEŁKA"
    • SALON KOSMETYCZNY "ANETA"
    • SALON KOSMETYCZNY " AGA"
    •  BOWLING CLUB "GENESIS"
    •  STUDIO RR , RADOSŁAW  RZEMIŃSKI
    • SALON FRYZJERSKI „EMIKA” – P. EMILA BRZOSKIEWICZ
    • KUCIE ARTYSTYCZNE  - P. TOMASZ GURZYŃSKI
    • ŻANETA ZALESKA
    • MARTA MILEWSKA
    • MIRELLA ZIELIŃSKA
    • RODZICE UCZNIÓW, KTÓRZY PRZYGOTOWALI  PYSZNE DOMOWE WYPIEKI

    DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA!!!

    Zdjęcia w galerii.

  • 22. Finał WOŚP - zapraszamy!!!

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra  12.01.2014 r. w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

    Ruszamy godzina 16:00!!!

    W programie:

    • kabaret Moher- skład cz. I (godz. 16:05)
    • spotkanie z piosenką
    • baśń " Kopciuszek" w wykonaniu kółka teatralnego
    • kabaret Moher- skład cz. II
    • Pokaz tańca z ogniem - Teatr Vena i grupa Kivido NML  (godz 18:30)
    • spotkanie z piosenką
    • taniec - Jakub Podlaszewski
    • pokaz walk rycerskich
    • tańce średniowieczne
    • światełko do nieba

    W czasie akcji WOŚP można będzie wypić kawkę i zjeść pyszne wypieki " domowej roboty" a także wziąć udział w turnieju scrabble.

    Zapraszamy

    Organizatorzy

  • Do Siego Roku!!!

    Nigdy nie czekaj na jutro, by się do kogoś uśmiechnąć, powiedzieć ciepłe słowo, okazać czuły gest… Bo może przyjdzie kiedyś taka chwila, kiedy jutro powiesz: „Oddałbym wszystko, żeby było wczoraj”.

    Do Siego Roku!!!

  • Ostrożnie z fajerwerkami!

    Okres noworoczny wiąże się z używaniem różnego rodzaju środków pirotechnicznych. Aby bezpiecznie przetrwać huczną zabawę z fajerwerkami muszą być one używane w sposób odpowiedzialny. Praktyka pokazuje, że nie zawsze zachowujemy trzeźwość umysłu podczas korzystania z fajerwerków.

    Każdego roku nieostrożne obchodzenie się z petardami kończy się dla wielu osób poważnymi urazami ciała. Poniżej ku przestrodze przedstawiamy 10 zasad bezpiecznego korzystania z fajerwerków, bez których nie wyobrażamy sobie celebrowania wejścia w Nowy Rok.

    Zasady te skierowane są do osób dorosłych!!!

    UWAGA DOROŚLI!!!

    1. Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
    2.  Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy.  Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
    3. Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
    4.  Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi.  Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.
    5. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.
    6. Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.
    7. Oddalmy się na co najmniej 10 m od odpalanej petardy.
    8. Szczególnie uważajmy na dzieci - fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.
    9. Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
    10. Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów. Błyski, huki, świsty, grzmoty to nieodłączne atrybuty sylwestrowej zabawy. Gdy wskazówki zegara wskażą północ, niebo rozświetla się feerią barw. To wspaniałe widowisko ludzie urządzają, ciesząc się z nadchodzącego Nowego Roku. Ale jak to zwykle bywa, jedni się cieszą, inni się smucą. Sylwester i czas "okołosylwestrowy"  to istna gehenna dla właścicieli czworonogów. Wybuchy petard, rac i sztucznych ogni są wielką atrakcją, szczególnie dla młodzieży, ale u psów i kotów wywołują paniczny lęk. Oszalałe ze strachu zwierzęta nie mogą znaleźć sobie miejsca, często kryją się w piwnicach lub łazienkach oraz szukają ratunku i otuchy u swoich właścicieli.

     

    Apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności! Pamiętajmy, że to właśnie dzieci są szczególnie narażone na utratę zdrowia podczas nieumiejętnej zabawy z fajerwerkami. Najmłodsi nie powinni korzystać z fajerwerków, a jeśli już to tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych!!!

    Pamiętajcie: Posługiwanie się środkami pirotechnicznymi jest dozwolone tylko w wyznaczonych dniach.

    (źródło: http://www.enjoybydgoszcz.pl/bydgoszcz/fajerwerki-10-zasad-bezpiecznego-uzywania)

  • Wigilia u przedszkolaków

        Po cyklu zajęć poświęconych zdrowemu odżywaniu wspólnie z rodzicami przygotowaliśmy dzieciom „zdrową wigilię”. Rodzice upiekli tradycyjnie staropolskie pierniki, na stole zamiast cukierków znalazły się owoce, orzechy, migdały oraz suszone owoce...

    Relacja z wigilijnego spotkania znajduje się w zakładce "Ekologia". Zapraszamy!!!

  • Choinka Życzeń

    Uciszcie Wasze myśli,
    Zapalcie świecę,
    Usiądźcie przy wigilijnym stole,
    Podzielcie się opłatkiem
    i świętujcie, świętujcie, świętujcie...

    W ten grudniowy, przedświąteczny czas  już po raz kolejny wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się na szkolnej uroczystości pod hasłem „Choinka życzeń”. W tym roku spotkanie to miało miejsce 20 grudnia. Taka forma przedświątecznego spotkania stała się już naszą szkolną tradycją. Jest to czas szczególny, czas najpiękniejszych ze wszystkich świąt – czas Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie to takie zdarzenie, kiedy wszystko jest inne niż co dnia.

    Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne, pełne ciepłych uczuć, radosne, to czas wybaczania i pojednania, czas oczekiwania, a także zadumy i refleksji. Atmosfera, która im towarzyszy jest wyjątkowa i wzruszająca. Taki właśnie klimat można było poczuć w naszej szkole dzisiejszego dnia.

    W klimat Świąt w szczególny sposób wprowadzała snująca się melodia kolęd, pachnąca lasem piękna choinka, łamanie się opłatkiem podczas składania serdecznych życzeń.

    Uroczystość rozpoczęły „Baśniowe  Jasełka” przygotowane pod kierunkiem  pań: B. Karbowskiej i A. Zatorskiej.   Uczniowie  wcielili się w rolę: Józefa, Maryi oraz postaci z bajek: m.in.  Jasia i Małgosi, Dziewczynki z zapałkami, Pinokia, Smerfetki, Kopciuszka, Rybaka, Calineczki. Zaangażowanie rodziców w przygotowanie Jasełek było bardzo duże. Rodzice przygotowali dzieciom piękne stroje do występu. Przedstawienie zostało  połączone z przepięknym  śpiewem kolęd i pastorałek.

    W drugiej części naszego spotkania uczennica klasy II b gimnazjum – Daria Trzcińska wraz ze swoimi młodszymi koleżankami: Esterą i Nicolą przedstawiła zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w innych krajach w myśl powiedzenia  „Co kraj to obyczaj”. Pamiętajmy, że „Nic nie dzieli narodów bardziej  niż arogancja i pycha kulturowa,  nic nie łączy ich bardziej  niż znajomość innych kultur i szacunek dla nich …”. Uczennica  realizowała w ten sposób projekt edukacyjny „Choinka Życzeń”  pod kierunkiem p. D. Lipskiej.

     Na zakończenie p. dyrektor złożyła zgromadzonym życzenia świąteczne oraz podziękowała wszystkim osobom  zaangażowanym w  przygotowanie spotkania pn. „Choinka Życzeń”.

    Po  uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, by tam wspólnie świętować.

    Uciszcie Wasze myśli,
    Zapalcie świecę,
    Usiądźcie przy wigilijnym stole,
    Podzielcie się opłatkiem
    i świętujcie, świętujcie, świętujcie...

    Zdjęcia w galerii. Zapraszamy!

strona: