Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • No i doczekaliśmy się! Kącik Relacji otwarty!!!

    Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli i rodziców zaprojektowali, a potem  urządzili Kącik Relacji w naszej szkole -  miejsce, gdzie mogą się spotkać, porozmawiać i po prostu „pobyć” ze sobą. Spędzają  przecież w szkole po siedem  godzin dziennie. Miło będzie korzystając z kanap czy miękkich siedzisk coś poczytać, odpocząć w warunkach, które nie kojarzą się z ławkami i tablicą. Można  się tam również wyciszyć i zrelaksować, a  fajna przestrzeń powoduje, że chce się  tam przebywać. 

    Dnia kwietnia 5 kwietnia nastąpiło oficjalne otwarcie Kącika Relacji.  W obecności zaproszonych rodziców, odpowiedzialnych za to zadanie nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły,  uroczystego przecięcia wstęgi dokonała p. dyrektor wraz z przedstawicielką społeczności uczniowskiej. Bardzo miłym akcentem był  piękny i pyszny tort wykonany specjalnie na tę okazję przez Przewodniczącą Rady Rodziców. Bardzo dziękujemy!!!

    Już nie możemy doczekać się pierwszych spotkań w tak miłym miejscu!

  • EKO-Zwierzaki

    Drugoklasiści wraz ze swoimi rodzicami już po raz kolejny w tym roku szkolnym podjęli się „tworzenia” ekologicznych zabawek. W ten sposób  wykorzystali różnego rodzaju  przedmioty, które miały trafić do śmieci np.: plastikowe naczynia jednorazowe, puszki po konserwach, pudełka po kremach, wypisane mazaki i długopisy, nakrętki do butelek itd. i podarowali im jeszcze „jedno życie”  tworząc plastyczną formę przestrzenną, przypominającą zwierzaka. Powstały piękne prace! Spójrzcie na zdjęcia. Pomyślelibyście, że te urocze EKO - Zwierzaki są zrobione ze zwykłych odpadów? Raczej nie!

    Taka zabawa rozwija kreatywność dziecka, angażuje także rodziców i prowokuje do rozmowy o ochronie środowiska, recyklingu, selekcji odpadów. Uważamy, że edukacja ekologiczna dążąca do ochrony i ulepszenia środowiska winna objąć wszystkich ludzi bez względu na wiek. Wierzymy, że nasze działania sprawią, iż uczniowie i ich rodziny nabiorą przekonania, że każdy z nich ma  wpływ na stan środowiska przyrodniczego.

  • Prima Aprilis

    Dziś 1 kwietnia!!!  Prima Aprilis!!!  To z pewnością ulubiony dzień żartownisiów.  Tego dnia możemy do woli robić sobie psikusy. Musimy jednak pamiętać, żeby  nasz dowcip nikomu nie sprawił przykrości, ani nie wyrządził krzywdy. W tym roku 1 kwietnia przypada także Wielkanoc, co sprawia, że żarty mogą łączyć się ze świętowaniem!

    W chrześcijaństwie przyjmuje się, że 1 kwietnia urodził się Judasz Iskariota, dlatego dzień ten kojarzy się z kłamstwem czy obłudą. We Francji prima aprilis obchodzony jest od 1564, a w krajach anglojęzycznych prima aprilis nazywa się również Dniem Głupców. Wydaje się jednak, że dziś - mimo różnych skojarzeń - jest to miły dzień, kiedy po prostu możemy sobie bezkarnie żartować z rodziny i znajomych bez obaw, że się obrażą (o ile oczywiście żart jest w dobrym guście).

    Zatem miłego świętowania!!!

  • Wielkanoc tuż, tuż ...

    Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy wszystkim najlepsze życzenia.
    Niech ten szczególny czas będzie dla nas wszystkich
    okresem zadumy, wyciszenia, wypoczynku
    i prawdziwej radości.

    Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary.
    Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie
    wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.

  • Występ grupy rekonstrukcyjnej

    28.03. naszą szkołę odwiedziła historyczna grupa rekonstrukcyjna "REKONSTRUKTO" z Lublina.
    W roku 2018 Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości, więc członkowie grupy zaprezentowali mundury oraz broń z czasów, kiedy nasi rodacy o tę niepodległość walczyli. Mundury z czasów Księstwa Warszawskiego, muszkiety wojsk polskich walczących z Rosją w powstaniu listopadowym, szable i kosy powstańców styczniowych, to tylko część atrakcji. Podczas występu uczniowie mogli wcielić się w role uczestników ówczesnych wydarzeń,  a także z bliska zapoznać się zasobami militarnymi, co wzbudziło największy entuzjazm.
    Pokaz grupy rekonstrukcyjnej  pod hasłem „Ku niepodległej” to początek historycznych atrakcji związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości organizowanych przez naszą szkołę!

  • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "JESTEM EKO z SKO"

    SKO w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole oraz PKO Bank Polski oddział 1 w Kole zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym: „ JESTEM EKO z SKO :)”

    Zadanie konkursowe: Wykonanie pracy plastycznej zachęcającej do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska, przyrody i racjonalnego gospodarowania zasobami Ziemi. Wykonana praca powinna zawierać również element graficzny, charakterystyczny dla SKO, np. logo, Żyrafa Lokatka, Pancernik Hatetepes, Kuba Pieniążek.  Po za tym nie ma żadnych ograniczeń – liczy się pomysł, wyobraźnia, kreatywność i przesłanie. 

    Cele konkursu: 
    •    promowanie i rozpowszechnianie działalności Szkolnych Kas Oszczędności
    •    zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ziemi
    •    rozwijanie kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej uczniów 

    Uczestnicy ( kategorie):
    •    uczniowie klas "0", 1-3 szkół podstawowych,
    •    uczniowie klas 4-7 szkół podstawowych,
    •    uczniowie klas gimnazjalnych,
    •    wychowankowie Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych

     

    Warsztat:
    • konkurs nie obejmuje prac przestrzennych,
    • technika plastyczna – dowolna: rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie itp.,
    • format – A-4

    Termin:  Prace wraz z oświadczeniem należy złożyć do dnia 20 kwietnia 2018 r. do p. Doroty Lipskiej.

    Założenia organizacyjne:

    1. Każdy uczestnik ma prawo do złożenia w konkursie jednej pracy plastycznej nawiązującej do tematu konkursu, wykonanej indywidualnie i samodzielnie (nie dopuszcza się prac zbiorowych);
    2. Praca musi być opisana: imię i nazwisko autora, klasa do której uczęszcza; imię i nazwisko opiekuna; nazwa i adres  szkoły/placówki oraz zawierać oświadczenie prace nie podlegają zwrotowi, a zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przejściem majątkowych praw autorskich na rzecz Organizatorów bez prawa do wynagrodzenia twórcy; dane osobowe uczestników będą wykorzystane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzcy i przyznania nagrody; 
    3. Z chwilą nadesłania prace przechodzą na własność Organizatorów; Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego ich wykorzystania (druk w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń nadających się do rozpowszechniania);
    4. Organizatorzy nie zwracają prac biorących udział w konkursie, prac zdyskwalifikowanych, prac wysłanych po terminie, jak również z niego wyłączonych; 
    5. Nadesłanie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu, którego ostateczna interpretacja należy do Komisji Konkursowej; żadne odwołania nie zostaną uwzględnione; 
    6. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe podczas przesyłki;
    7. O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje powołana w tym celu Komisja Konkursowa; Komisję powołują Organizatorzy; 
    8. Organizatorzy określają termin i miejsce obrad Komisji; decyzja Komisji jest ostateczna i nieodwołalna; odwołania nie zostaną uwzględnione;
    9. Komisja dokona wyboru trzech najlepszych prac konkursowych w każdej z grup wiekowych; autorzy tych prac otrzymają nagrody książkowe; nagrody nie podlegają zamianie na inne ani zamianie na ekwiwalent pieniężny; Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przyznania dodatkowych nagród specjalnych;
    10. Nagrodzeni laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie Komisji Konkursowej  poprzez zamieszczenie listy laureatów na stronach: www.szkolneblogi.pl/blogi/sosw-kolo oraz www.soswkolo.szkolnastrona.pl , w terminie do 8 maja 2018r.;
    11. Nagrody oraz dyplomy zostaną przesłane laureatom drogą pocztową; 
    12. Zwycięskie prace opublikowane zostaną na stronach internetowych SOSW w Kole oraz na platformie szkolne blogi  SOSW w Kole.

    Zachęcamy i zapraszamy Was do udziału  w konkursie !!!
    Z niecierpliwością czekamy na Wasze prace !!!

  • LGD Ziemia Lubawska zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym

    Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem „Wieczorem nad jeziorem”.

    Uczestnikiem konkursu może być osoba zamieszkująca teren obszaru LGD Ziemia Lubawska.

    Przedmiotem konkursu jest wykonanie fotografii w formacie A4 przedstawiającej artystyczny pejzaż jednego z jezior znajdujących się na terenie LGD ZL wieczorową porą.

    Celem konkursu jest promowanie pięknych jezior z terenu funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska, uwrażliwienie lokalnej społeczności na walory przyrodnicze naszego terenu, rozwój kreatywności fotograficznej oraz rozwijanie wśród mieszkańców umiejętności obserwowania przyrody, dokumentowania jej, a także kształtowanie ich świadomości biologicznej i ekologicznej.

    Prace konkursowe (wywołane zdjęcie w formacie A4  + zdjęcie w formacie jpg zapisane na płycie CD) wraz z kartą zgłoszeniową należy złożyć do dnia 20 kwietnia 2018 r. do p. Doroty Lipskiej lub indywidualnie do dnia 27 kwietnia 2018 r. w siedzibie LGD Ziemia Lubawska znajdującej się w Kurzętniku przy ulicy Sienkiewicza 2.

    Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie i koniecznie do zapoznania się z jego regulaminem: http://lgdziemialubawska.pl/oglaszamy-konkurs-fotograficzny/

  • Nagroda dla Jacka!!!

    Do naszej szkoły dotarła miła przesyłka J ze szkoły w Mszczonowie - dyplom oraz nagrody dla Jacka z klasy IV a za zdobycie wyróżnienia w  Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym ,,SKO w roli głównej". Dziękujemy!!! A Jackowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!

  • Pisankowo - warsztaty plastyczne

    Po raz kolejny uczniowie klasy I brali udział w warsztatach plastycznych. Tym razem przedmiotem warsztatów  było jajko - symbol świąt wielkanocnych. Pierwszoklasiści z wielkim zapałem przystąpili do realizacji swych projektów.  Dzieci wykazały się wielką kreatywnością podczas pracy i wykonały piękne, barwne pisanki, które wraz z życzeniami wesołych świąt  wręczyły mieszkańcom naszej miejscowości.  Dzieci  były dumne z faktu sprawienia komuś  radości.

    Podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów składamy pani Iwonie Podwojewskiej.

  • Testujemy Kącik Relacji

    Jak już wcześniej informowaliśmy, w naszej szkole powstaje „Kącik Relacji” – miejsce, w którym uczniowie będą mogli się spotkać, porozmawiać, po prostu „być” ze sobą. Urządzamy go tak, aby był miejscem przyjaznym dla uczniów. Powoli zaczynamy go już testować!!! Ostatnio szóstoklasiści uczestniczyli tam w warsztatach rozwijających komunikację oraz budujących relacje rówieśnicze.  Zgodnie stwierdzili, że to miejsce bardzo im się spodobało, a zajęcia prowadzone w takim otoczeniu (nie w klasie) były przez nich inaczej odebrane.

    Podczas zajęć uczniowie uświadomili sobie, że porozumiewanie polegające na słownym lub bezsłownym przesyłaniu informacji,  kształtuje relacje i określa stosunki między ludźmi oraz wpływa na poczucie własnej wartości.

    Zdali sobie sprawę, że  młodzi ludzie mają wiele złych nawyków utrudniających porozumiewanie się. Często słuchają po to, by osądzać i oceniać mówiącego; „z góry” nastawiają się niechętnie do wypowiedzi osób, których nie lubią; przerywają sobie wzajemnie; ignorują część wypowiedzi, a więc słuchają nieuważnie. W rezultacie porozumiewają się, lecz proces ten nie zawsze kończy się rzeczywistym porozumieniem. Wielu młodych osób ma problem z nazywaniem i otwartym wyrażaniem emocji, własnych poglądów zainteresowań i wartości. Owocuje to często trudnościami w kontaktach z rówieśnikami, konfliktami interpersonalnymi i wpływa deprymująco na poczucie własnej wartości. A przecież tego nie chcemy!!!

  • Spotkanie z Marią Skłodowską - Curie

    W ramach prowadzonego w naszej szkole programu „Być jak Ignacy”, uczniowie poznali kolejną ważną postać dla świata nauki -Marię Skłodowską-Curie. Najmłodsi poznali jej dzieciństwo, dorosłość, a także prace naukowe.  Jedne z zajęć odbyły się w szkolnym laboratorium chemicznym, gdzie na spotkanie ze Skłodowską zaprosiła nas pani G. Wiechowska - nauczycielka chemii wraz ze swoimi starszymi uczniami.  Zajęcia prowadziła sama Maria Skłodowska, w rolę której wcieliła się Oliwia, uczennica kl. II gim. Uczniowie również brali udział w eksperymentach i zabawach naukowych. To była ciekawa i pouczająca przygoda z p. Marią smiley

  • PKO KONTO PIERWSZE - spotkanie z pracownikiem Banku

    Dnia 26.03.2018 r.  uczniowie klasy VI uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Banku PKO BP w Nowym Mieście Lubawskim.  Spotkanie dotyczyło zasad funkcjonowania "PKO KONTA PIERWSZEGO", które przeznaczone jest dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat.

    Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji. Prowadzenie konta, użytkowanie karty, w tym wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie – to wszystko kosztuje… 0 zł. Dzieci uczą się zarządzania swoimi oszczędnościami, cierpliwości i oceny własnych możliwości finansowych. Mając PKO Konto Pierwsze, nie trzeba odwiedzać oddziału Banku. Sprawdzanie salda rachunku, zlecanie przelewów, zarządzanie kartą do rachunku (ustalanie limitów, zastrzeżenia) rodzice mogą robić, korzystając z nowoczesnego serwisu transakcyjnego iPKO. 

    P.  Ewa przekazała również uczniom ulotki z informacjami dotyczącymi Konta Pierwszego.

    Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie!!!

  • Powiatowe Konkursy Plastyczne - Wielkanoc

    Tradycyjnie już, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowych Konkursów Plastycznych. W tym roku przebiegały one pod hasłami: "Baranek jak malowany" oraz "Baranek Wielkanocny”. Ogłoszenie wyników odbyło się w minioną niedzielę podczas Jarmarku Wielkanocnego. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się właśnie nasi uczniowie. W kategorii kl. I-III "Baranek jak malowany" wyróżnienia otrzymali: Mateusz Szymański z klasy I oraz Jakub Gross z klasy II.  Zaś w kategorii kl. IV- VII "Baranek Wielkanocny" II miejsce zajął Jakub Wolski z klasy V.

    Serdecznie gratulujemy!!!  Pozostałym uczniom biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy! Gorące podziękowania składamy również mamie Mateusza za piękne zdjęcia smiley

    Dziękum

     

  • Kiermasz Kartek Wielkanocnych

    W naszej szkole już od połowy marca można było poczuć świąteczny klimat. A to za sprawą kiermaszu kartek wielkanocnych, wykonanych przez grupę uczniów klasy VI SP. Zakupy kartek sprawiły wiele radości i zachwytu zarówno kupującym jak i sprzedającym.

    Choć w ostatnich latach SMSy, e-maile i e-kartki skutecznie wypierają tradycyjne kartki świąteczne, warto wrócić do zwyczaju ich wysyłania.  Życzenia w takiej formie, dostarczone za pomocą tradycyjnej poczty,  sprawią bliskim wielką radość!!! Poza tym będą wspaniałym świątecznym upominkiem!!!

    Pieniądze ze sprzedaży (193 zł) będą przeznaczone na działania Rady Samorządu Uczniowskiego.

  • Światowy Dzień Wody

    Co Ty  możesz zrobić dla wody?

    Światowy Dzień Wody odbywa się co roku 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenia niesie ze sobą spadek jej zasobów.

    Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować. Woda jest drogocenną  substancją, niezbędną dla życia. Każdego dnia, kiedy odkręcasz kran, pamiętaj o tym i używaj jej tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz.

    A zatem bądź oszczędny: sprawdź, czy każdy kran w domu nie cieknie (nawet najwolniejsze kapanie może być przyczyną marnotrawienia od 60 do 80 litrów dziennie); nie stój pod prysznicem zbyt długo, nie nalewaj sobie całej wanny wody (5 minut pod prysznicem, albo 30 cm wody w wannie wystarczy); mycie naczyń pod bieżącą wodą to wielkie marnotrawstwo).

    W holu szkoły zostały umieszczone gazetki na temat wody ze zwróceniem uwagi na szkodliwość wód kolorowych dla zdrowia człowieka.

  • Dzień Otwarty w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku

    20 marca uczniowie III klas gimnazjum odwiedzili Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku, aby zapoznać się z ofertą tej szkoły. Mogli sprawdzić swoje  możliwości podczas warsztatów zorganizowanych dla poszczególnych zawodów: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik ekonomista, technik handlowiec, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik rolnik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz i sprzedawca. Ponadto uczestniczyli również  w lekcjach otwartych z wybranych przez siebie przedmiotów, warsztatach teatralnych, warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej oraz w pokazach kół zainteresowań działających w tej szkole. Podczas Dni Otwartych swoją ofertę odbywania praktycznej nauki zawodu kandydatom do Branżowej Szkoły Zawodowej zaprezentowali również przedstawiciele lokalnych firm.

  • Rekolekcje wielkopostne

          W dniach 19.03 – 21.03  uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych. Nauki rekolekcyjne głosił O. Wiesław Broda - Redemptorysta z Głogowa.

       Rekolekcje to sposób poszukiwania Boga przez spotkania inne niż te, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Człowiek uczestniczy w rekolekcjach, żeby coś odszukać (często samego siebie), pomodlić się, w czymś się upewnić.  Rekolekcje to takie szukanie drogi do Chrystusa, który jest w ich centrum, podczas codziennej Mszy św. i modlitwy. To szukanie na różne sposoby, także w większej grupie, na czuwaniu, rozważaniach, śpiewie. Choć oczywiście najważniejszego nie da się zrobić wspólnie. Każdy sam, osobiście, musi porozmawiać z Bogiem.

       Trzeciego dnia rekolekcji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu słowno – muzycznym o Św. Franciszku z Asyżu. Został również podsumowany szkolny konkurs plastyczny o tej znaczącej postaci.  Wśród nagrodzonych znaleźli się:

    •             w kategorii klas IV – VI SP:

    I miejsce – Marcel Kłosowski kl. IV a SP

    II miejsce – Karolina Jasieniecka kl. V SP

    III miejsce – Patrycja Błaut kl. V SP

    Wyróżnienie – Kacper Staniszewski kl. IV a SP

     

    •             w kategorii klas VII SP – III G:

    I miejsce – Zuzanna Marchlewska II G

    II miejsce – Karolina Ruczyńska VII SP

    III miejsce – Kacper Zieliński II G

    Wyróżnienie – Małgorzata Bączek kl. II G

    Prace można podziwiać w Kościele, gdzie została zorganizowana ich wystawa.

  • Kiermasz kartek świątecznych trwa ...

  • Święto Szkoły

    16 marca 2018 r. obchodziliśmy połączone święta: szkoły i wiosny. Przypomnijmy, że Święto Szkoły przypada w dniu 18 marca, ale już od kilku lat łączymy je z radosnym  powitaniem wiosny.

    Cała społeczność uczniowska zebrała się w sali gimnastycznej, w której w roku 2005 odbyła się uroczystość oddania do użytku szkoły i nadania imienia Rodu Działyńskich, zaś w 2010r. – nadania szkole sztandaru. Tę historię przypomniała w swoim wystąpieniu pani dyrektor Ewa Przybylska. W swoim przemówieniu wspominała ciekawe historie z życia szkoły, dziękując przy tym wszystkim za to, że razem tworzymy wielką szkolną rodzinę, która „trzyma się” razem!

    Po przemówieniu odbył się spektakl słowno – muzyczny  o historii Bratiana, Działyńskich i oczywiście naszej szkoły.  Uczniowie przypomnieli kilka najważniejszych wydarzeń  dotyczących naszej małej ojczyzny.

    Kolejnym punktem uroczystości były  występy klasowe, na które wszyscy czekali z wielką niecierpliwością.  Na scenie działo się wiele!!! Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności w różnorodny sposób – tańczyli, śpiewali, odgrywali scenki kabaretowe. Swoimi występami po raz kolejny udowodnili, że są utalentowani  i kreatywni, a ponadto  potrafią „trzymać się” razem!!! Brawo!

    To był wyjątkowy dzień!!!

  • Koncert z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole odbył się koncert Kuby Michalskiego. Było to połączenie piosenek genialnego barda Jacka Kaczmarskiego o tematyce historycznej i wierszy wielkich polskich poetów z muzyką Kuby Michalskiego. Całość składała się w poetycko - muzyczną opowieść o historii Polski - od potężnego królestwa Jagiellonów, przez czas rozbiorów i wojny, aż do czasów prawie współczesnych. Nie zabrakło także utworów powstałych do tekstów Żołnierzy Wyklętych.

strona: