Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Marcel laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego!!!

    SOSW w Kole ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "JESTEM EKO z SKO".

    Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły!!!

     

    W kategorii klas 0 – III 3. miejsce zajął Marcel z klasy I SP.

     

    Serdecznie gratulujemy!!!

  • Konkurs recytatorski NIESKOŃCZENIE NIEPODLEGŁA

    Dnia 8 maja 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pod hasłem: „Nieskończenie Niepodległa”,  którego celem była popularyzacja literatury pięknej,  poszerzenie znajomości twórczości patriotycznej poetów polskich wśród dzieci i młodzieży oraz wspólne świętowanie  100 –lecia polskiej niepodległości.  Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI SP i VII SP – III G.

    Wśród uczniów klasy IV – VI SP  jury wyłoniło laureatów:

    I miejsce  - Maja Dudalska (kl. VI)

    II miejsce - Karolina Grabowska (kl. V)

    III miejsce  - Oliwia Gajda (kl. VI)

     

    Wyróżnienie – Tymoteusz Mania

     

    Uczniowie klas VII SP – III G:

    I miejsce  – Agata Zawacka (kl. III b)

    II miejsce – Małgorzata Bączek (kl. II)

    III miejsce  – Amanda Ziółkowska (kl. III a)

     

    Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

    Organizatorami konkursu były biblioteki: szkolna i publiczna.

  • Być jak Ignacy

    Uczniowie klasy III b uczestnicząc w programie "Być jak Ignacy" poznają postacie wielkich polskich odkrywców. Kolejna postać związana z polską kinomatografią to Kazimierz Prószyński. Uczniowie poznali bliżej tego konstruktora i wynalazcę. Nauczyli się wielu nowych nieznanych słów związanych z historią kina, ale również uczestniczyli w eksperymentach. Mogli przekonać się jak widzi ludzkie oko. Oglądali również pierwsze filmy, jakie powstały w Polsce i na świecie. Zdobytymi wiadomościami mogli wykazać się podczas quizów i zagadek. W nagrodę na koniec kręcili filmy ze stop- klatek, ale już nieco nowocześniejszym aparatem niż K. Prószyński  smiley

  • Życzenia dla Maturzystów

    Matura jest istotnym życiowym wydarzeniem, być może pierwszym – obok 18-stych urodzin – tak poważnym w życiu każdego młodego człowieka. Ten „egzamin dojrzałości” stanowi także symboliczne wejście w dorosłość. To przełomowy moment w życiu licealisty, przed młodym człowiekiem stoi wybór drogi życiowej, studiów, pracy…

     Wszystkim maturzystom składamy zatem serdeczne życzenia pomyślności, trafnych wyborów, nieograniczonych horyzontów,  szczęścia i wszelkiego powodzenia!!!

    Niech to wszystko sprawi, że najbliższe tygodnie przybiorą dla Was „postać całkiem przyjemną”.

    Spokoju, rozwagi i sukcesów, kochani –

    przyjaciele z Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich smiley

  • Wiwat Maj ...

    Bez historii, mowy, sztuki
    Bez mądrości tej z nauki
    Naród się zamieni w bezimienny kraj
    Dziś ojczyzna jest w potrzebie
    Czeka ciebie, wierzy w ciebie
    Tysiąc lat historii patrzy w serce twe
    Masz obronić co najlepsze
    By służyło Polsce jeszcze
    Liczy na twą pomoc dziś ojczyzna twa
    Dziś ojczyzna twa...

                                                                            Marek Grechuta, Ojczyzna

     

    Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie tematyczne. W czasie krótkiego apelu przypomnieliśmy historię wydarzeń z tamtych lat. Przedstawiciele klas rozpoznawali twórców konstytucji i postacie związane z Sejmem Wielkim. Młodsi uczniowie zapoznawali nas ze świętami narodowymi i szkolnymi. Poza tym każda klasa przygotowała plakat o Polsce.

    Ważnym momentem okazało się tworzenie „żywej flagi” i bicie rekordu – najdłuższej flagi.

     Był to ważny moment dla naszej szkolnej społeczności, gdyż uczyliśmy się tego, co najlepsze – OJCZYZNY.

  • Wycieczka w Pieniny

    23 kwietnia uczniowie klas: V SP,VII SP, II G i III G wraz z nauczycielkami wyjechali na pięciodniową wycieczkę w Pieniny.

    Pierwszego dnia  - przejazdem -  zwiedzali Kraków, a w nim m.in. Wawel, Trakt Królewski i Sukiennice. Potem pojechali do Białego Dunajca, gdzie w  pensjonacie „Borowy” mieszkali przez kilka dni. 

     Kolejnego dnia uczniowie z przewodnikiem p. Jędrkiem udali się na Słowację, gdzie mieli okazję podziwiać przepiękne wodospady w Dolinie Zimnej Wody oraz uczestniczyć w spływie Dunajcem. Niektórzy nieco obawiali się tego punktu programu, ale okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Flisacy zadbali o to, aby każdy uczestnik wycieczki miał dobry humor – podczas drogi opowiadali różne ciekawostki i kawały.

     Trzeci dzień był dla wszystkich najbardziej wyczerpujący. Uczniowie zdobyli Trzy Korony i Sokolicę. Mimo to, że do autokaru dochodzili resztkami swoich sił to wiedzieli, że było warto zdobyć nowe doświadczenie. 

    Kolejnego dnia wycieczki pojechali do Zakopanego. Zaczęli od marszu na Gubałówkę. W tym miejscu znajduje się też grawitacyjny tor saneczkowy, po którym zjeżdżali jednoosobowymi wagonikami samodzielnie sterując prędkością. To była super atrakcja!!!  Później kolejką udali się na Krupówki. Była to też atrakcja, bo na co dzień nie można się poruszać takim środkiem lokomocji. Na Krupówkach mogli nabyć pamiątki z gór. Obowiązkowo trzeba było wybrać coś dla siebie i dla swoich bliskich. Potem z okien autokaru podziwiali jeszcze skocznię, po czym pożegnali się z zimową stolicą Polski i wyruszyli w dalszą drogę - na basen termalny do Chochołowa. Kąpali się i korzystali ze wszystkich atrakcji parku wodnego. Ogromną popularnością cieszyły się różnego rodzaju zjeżdżalnie. Nawet udało się im namówić panie, aby zjeżdżały razem z nimi. To była niezła zabawa i wielki zastrzyk adrenaliny!!!

     W piątek podziwiali widoki Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzili  Muzeum i Zamek w Pieskowej Skale oraz podziwiali Maczugę Herkulesa.

    Piątek to też dzień powrotu do domu. Droga powrotna mijała im w dobrych humorach, każdy rozmawiał o wycieczce i czekał na spotkanie z rodziną.

    Klaudia Fabińska,  Karolina Maćkiewicz, Estera Orzechowska

  • Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

    Dnia 26.04.2018 roku odbyły się w Bratianie kolejne Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. W zawodach brało udział 6 zespołów gimnazjalnych i 3 zespoły ze szkół średnich. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną poprzez rozwiązanie testu, a następnie praktycznymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w 3 różnych sytuacjach. Na stacjach uczniowie spotkali się z dwoma wypadkami komunikacyjnymi, gdzie na jednym należało wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, a na drugim zabezpieczyć ciało obce i zatamować krwotok u potrąconego pieszego. W innym przypadku należało zająć się dwiema poszkodowanymi, które uległy wypadkowi podczas jazdy na rolkach.

    WYNIKI

    Gimnazjum

    1 miejsce – 115pkt. Zespół Szkół w Kurzętniku

    2 miejsce – 110pkt. Zespół Szkół w Bratianie

    3 miejsce – 100,16pkt. Szkoła Podstawowa w Mrocznie

    4 miejsce – 98,66pkt. Zespół Szkół w Bielicach

    5 miejsce – 90,1pkt. Szkoła Podstawowa w NML

    6 miejsce – 86,33pkt. Szkoła Podstawowa w Marzęcicach

     

    Szkoły średnie

    1 miejsce – 108,2pkt. Zespół Szkół im. C.K. Norwida w NML

    2 miejsce – 105,8pkt. Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku

    3 miejsce – 104pkt. Zespół Szkół w Bielicach

     

    Drużyna z Zespołu Szkół im. C.K. Norwida w NML będzie reprezentowała powiat nowomiejski na eliminacjach okręgowych w Olsztynie dnia 15.05.2018r.

    Gośćmi honorowymi Mistrzostw byli przedstawiciele władz lokalnych: Starostwa oraz Urzędów Gmin z powiatu nowomiejskiego.

     

    Agata Patalon

  • Gminny Czwórbój Lekkoatletyczny

    25 kwietnia 2018 roku odbyły się w Jamielniku Mistrzostwa Gminy w Czwórboju Lekkoatletycznym. Miłą niespodziankę sprawili reprezentujący naszą szkołę chłopcy z klas: VI i VII, którzy po bardzo udanym występie zajęli I miejsce i odebrali złote medale. Najlepszym zawodnikiem zawodów został Adrian Szmejter, który zdobył największą liczbę punktów.

    Należy wspomnieć, ze Czwórbój LA składa się z 4 konkurencji, za które otrzymuje się punkty indywidualnie i drużynowo. Do tych konkurencji zalicza się skok wzwyż lub w dal, bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 1000 m.

    Drużyna wystąpiła w następującym składzie: Wojtek Patalon, Kamil Mędrzycki, Bartek Świątkowski, Krystian Wiśniewski i Patryk Malinowski.

    Chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych i ...nie tylko.

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia obchodzimy corocznie Dzień Ziemi. W Polsce od 1990 roku, a na świecie już od 1970. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie naszej planety Ziemi.

    Mottem tegorocznego apelu przygotowanego przez uczniów klasy pierwszej był wiersz Wisławy Szymborskiej

    „Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec.

    Najwyższą formą istnienia - świadome jego działanie.

    Najwyższą formą działania -  walka o pokój tej Ziemi.

    Najwyższą formą tej walki - siłami walczyć wspólnymi.”

    Pierwszoklasiści przygotowali apel pod hasłem „Ziemia oczekuje pomocy”. Dzieci  obiecały matce Ziemi dbać i szanować środowisko, segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię. Pięciolatki dla pani Ziemi zaśpiewały piosenkę o segregowaniu śmieci.   Na zakończenie apelu przedstawiciele klas odebrali  od pani Dyrektor szkolny kodeks ekologiczny, który ma być przestrzegany  przez całą społeczność szkolną. Taki kodeks znajdować się będzie w każdej klasie, aby przypominał nam o naszych postanowieniach. Jeśli ludzie na ziemi nie zaczną działać  szybko i zdecydowanie, to nie wiemy jak długo ziemia będzie się jeszcze nadawała do zamieszkiwania przez nich.

  • Ogłoszenie o konkursie na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jamielniku
  • Powiatowy Turniej Wiedzy SKO

               Dnia 24.04.2018 r. w Szkole Podstawowej  im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie odbył  się  XIII Powiatowy Turniej Wiedzy SKO dla klas I-III. Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Kamil Podwojewski z klasy I, Lena Bejer  z klasy II  oraz Marta Piątek – uczennica klasy III b. Uczniowie liczyli pieniądze, rozwiązywali zadania tekstowe oraz rebusy, przyporządkowywali znaki dla niewidomych odpowiednim banknotom. Musieli też wiedzieć, jaki władca znajduje się na poszczególnych banknotach. Drużyna naszej szkoły zdobyła II miejsce.

    W nagrodę uczniowie otrzymali dyplom oraz ciekawe nagrody rzeczowe.

               Należy dodać, że w tym dniu SKO w Tereszewie obchodziło  swoje 65- lecie.  Poznaliśmy historię  SKO, a następnie zobaczyliśmy  krótką część artystyczną przygotowaną przez uczniów tej szkoły. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku- tortu.

  • Powiatowe eliminacje Turnieju BRD - Bielice 2018

    W Zespole Szkół w Bielicach odbył się Powiatowy Etap Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do turnieju przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego. Rywalizowano w konkurencjach wiedzowych (test) oraz praktycznych (rowerowy tor przeszkód) i udzielaniu I pomocy przedmedycznej.

    Drużynę z I grupy stanowili uczniowie do VII klasy włącznie: Kamil Mędrzycki, Kinga Gabryszewska, Piotr Buńka oraz Karolina Ruczyńska. 

    Drużynę z II grupy stanowili uczniowie klas gimnazjalnych tj. Kinga Staszyńska, Amelia Kucińska i Kacper Zieliński.

    Wyniki końcowe drużyn przedstawiają się następująco:

    I grupa (klasy V-VII SP)
    Szkoła Miejsce
    SP Brzozie I
    SP Bratian II
    SP Mroczno III
    SP NML nr1 IV
    SP Łąkorz V
       
    II grupa (klasy II-III gimnazjum)
    Szkoła Miejsce
    GM Mroczno I
    GM Kurzętnik II
    GM NML III
    GM Bielice IV
    GM Bratian V
       

     

    Zdjęcia

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia to z pewnością najbardziej ekologiczna data w ciągu całego roku. Obchodzimy w tym dniu ważne święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi.

    Dzień Ziemi służy do podnoszenia świadomości społecznej dotyczącej takich tematów jak globalne ocieplenie, ochrona przyrody, segregacja śmieci czy zrównoważony rozwój. W dzień pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi w 2010 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon zakończył swoje przesłanie, mówiąc:

    „Wzywam rządy, przedstawicieli biznesu i wszystkich obywateli świata do okazania należnego szacunku Matce Ziemi oraz do dbania o nią w sposób, na jaki zasługuje”.

    Ten dzień ma przypominać  nam właśnie o tym, że powinniśmy szanować nasze miejsce zamieszkania, któremu tyle zawdzięczamy. A raczej rzadko zastawiamy się nad tym na co dzień.

    Zastanawialiście się, co możemy zrobić dla naszej planety? Oto kilka prostych propozycji:

    • 22 kwietnia to doskonała okazja do tego, by w końcu zasadzić własne drzewo. Drzewa nie tylko dają nam tlen - chronią także glebę i klimat. Osoby, które to zrobią, mogą potem latami obserwować jego wzrost.
    • Międzynarodowy Dzień Ziemi to okazja do zrezygnowania z samochodu i komunikacji miejskiej. Można poruszać się wówczas pieszo lub przesiąść się na rower. Wiadomo, że jedna osoba świata nie zmieni. Jednak gdyby taka akcja stała się bardziej powszechna, chociaż przez chwilę otaczałoby nas mniej spalin.
    • W tym dniu można także zebrać makulaturę. Każdy z nas ma chyba w domu kolekcję niepotrzebnych gazet i papierów. Należy je przekazać do specjalnych punktów, aby potem można było z nich stworzyć nowy papier. Można też dać im drugie życie, robiąc z papieru różne fajne rzeczy.

     

    A może będziecie celebrować to święto na łonie natury? Gorąco do tego zachęcamy!!! Wyjdźcie z domów  i pójdźcie  do Przyrody - do lasu, na łąkę, do parku…  Poświęćcie  czas na bycie z Przyrodą, na refleksje, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i  ciekawa!!!

    Źródła:

    1. http://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,19961003,dzien-ziemi-2018-co-mozemy-zrobic-dla-naszej-planety.html
    2. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23295063,22-kwietnia-dzien-ziemi-wzywam-do-okazania-szacunku-matce.html
    3. https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-ziemi/
  • Gminny Konkurs Karaoke

    20 kwietnia w szkole Skarlinie odbył się coroczny Gminny Konkurs Karaoke. W tym już XI. W  konkursie swoich sił próbowali także nasi uczniowie. Agnieszka Droma wyśpiewała II miejsce i zdobyła cenna nagrodę-drukarkę, za piosenkę „Wspomnienie” Czesława Niemena. Ola Rogowska z klasy VI również pięknie zaśpiewała "Cudownych rodziców" U. Sipińskiej. Po konkursie dla lauretów odbywa się corocznie konkurs dla publiczności. W tym roku również i nasi uczniowie wzięli w nim udział. Marcel Kłosowski i Kevin Nawasielski z klasy IVa zaśpiewali "Chłopcy radarowcy"  A. Rosiewicza, otrzymali dużo braw i rozbawili publiczność.

  • Turniej Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion"

    Dnia 19.04.2018 roku na obiektach sportowych w Iławie odbył się finał wojewódzki Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”. W turnieju uczestniczyli również zawodnicy z Bratiana, którzy grali w kategorii wiekowej U10. Mimo dobrej gry uczniowie zajęli III miejsce w grupie. Warto wspomnieć, iż w imprezie wzięło udział około 1000 dzieci ze szkół z województwa Warmińsko – Mazurskiego. Gratulujemy występu i życzymy powodzenia w przyszłym roku. Zdjęcia w galerii.

  • Egzamin gimnazjalny

    W dniach 18.04 – 20.04. ponad 350 tys. uczniów gimnazjów, w tym uczniowie naszej szkoły, przystąpili do egzaminu gimnazjalnego.  W środę testy sprawdzały  ich wiedzę humanistyczną. W czwartek uczniowie pisali egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - test z języka obcego. Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. Ostatnia sesja egzaminu odbędzie się w 2019 roku.

    Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Zatem trzymamy kciuki za Wasze wyniki!!!  

  • Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas I - III

    W tym roku już po raz XVI odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny w Radomnie dla klas I-III. Nasi uczniowie wyłonieni ze swoich klas, również brali w nich udział.  Pierwszą klasę reprezentowała Zuzia Zamyłka, drugą Franciszek Kincel a trzecią Julia Jakubowska. Na podium udało  się stanąć  Frankowi, zajął on 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Dziewczynki walczyły dzielnie, dyktanda i testy nie były łatwe. Za rok znowu spróbujemy !!!

  • II Gminny Konkurs Tematyczny pn. „Taką stworzę Ojczyznę, o jakiej nauczy mnie Rodzina”

    W związku ze zbliżającymi się XX Warmińsko-Mazurskimi Dniami Rodziny,  Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie ogłasza Gminny Konkurs Tematyczny pn. „Taką stworzę Ojczyznę, o jakiej nauczy mnie Rodzina”.  W konkursie mogą wziąć udział: dzieci oddziałów przedszkolnych; dzieci i młodzież szkół: podstawowych, gimnazjalnych i średnich; studenci; osoby dorosłe i seniorzy – jednym słowem wszyscy mieszkańcy gminy!!!

    Uczestnicy mogą przygotować prace: plastyczne (format A3), graficzne (format A4) na temat: „Rodzina i dom fundamentem Ojczyzny” lub literackie (listy, wspomnienia i świadectwa, wiersze i inne; max. 5 stron maszynopisu) na temat: „Dom rodzinny ostoją Ojczyzny”.

    Termin składnia prac to: 19 kwietnia – 18 maja 2018 roku. Należy je pozostawiać bezpośrednio w siedzibie Urzędu Gminy w Punkcie Obsługi Mieszkańca lub przesyłać pocztą tradycyjną wraz z Kartą zgłoszeń . Jeden uczestnik może przekazać maksymalnie 3 prace w różnych formach (plastyczna, graficzna, literacka).

    Uwaga!!! Uczniowie naszej szkoły mogą składać prace (wraz z kartą zgłoszeniową i oświadczeniami) do p. S. Bączek do dnia 16 maja!!!

    Wyniki opublikowane zostaną 1 czerwca 2018 roku na stronie internetowej gminy. Nagrodzenie laureatów nastąpi 10 czerwca 2018 roku podczas Pikniku Rodzinnego w Gwiździnach, organizowanego w ramach  XX Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Wydarzenie zostanie uświetnione prezentacją prac konkursowych.

    Regulamin oraz karta zgłoszeniowa wraz z oświadczeniami znajduje się poniżej:

    Regulamin

    Karta zgłoszeniowa wraz z oświadczeniami

  • Powodzenia Gimnazjalisto!!!

    Dni  18.04. – 20.04. dla tysięcy gimnazjalistów w całym kraju oznaczają wielkie zmagania z egzaminem gimnazjalnym. Dobrze napisany egzamin to klucz do kolejnych drzwi. To od jego wyników zależeć będzie  dalsza droga nauki.

    Nic, tylko życzyć POWODZENIA!!! Życzymy aby wyniki, które uzyskacie odpowiadały Waszym oczekiwaniom  i dały możliwość realizacji  życiowych planów.
    Nie stresujcie się ... wszystko będzie dobrze! Trzymamy kciuki.

    POŁAMANIA DŁUGOPISÓW!!!

  • Gorączka Złota

    W myśl słów: „Tylko ten ma serce, kto je ma dla innych”- opiekun Szkolnego Koła PCK p. Gabriela Wiechowska wyróżniła uczniów klasy II: Mateusza Gumińskiego i Amelię Kraska za zaangażowanie i aktywny udział w akcji  „Gorączka Złota”. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Opiekun Szkolnego Koła PCK zachęcała uczniów do kontynuacji udziału w/w akcji.

     

    Przypomnijmy, że akcja polega na zbieraniu złotych monet o nominale 1, 2, 5-groszowych, które po zważeniu i przeliczeniu zostaną przeznaczone dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży na dofinansowanie organizacji dla nich  letniego wypoczynku  oraz wyprawki szkolne.

     

    Akcja „Gorączka Złota” oprócz pozyskania środków finansowych, ma także wymiar społeczny. Podczas akcji promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Warto podkreślić fakt, że większość wolontariuszy to uczniowie, którzy pomagają swoim rówieśnikom!!! Cieszymy się bardzo, że i nasi uczniowie biorą udział w tej akcji.

     

strona: