Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
Historia Bratiana w pigułce Patron Zespołu Szkół w Bratianie Historia szkoły w Bratianie Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły

Historia

Historia Bratiana w pigułce

     Według przekazów ludowych nazwa Bratian wywodzi się od imienia brata Jana z Sandomierza, który miał tu zbudować w XIII wieku zamek obronny. We wczesnym średniowieczu teren wsi jak i całej okolicy zamieszkiwały plemiona pruskie. Po nieudanych próbach nawrócenia ich na chrześcijaństwo przez Polaków, na terenie ziemi nowomiejskiej pojawili się Krzyżacy. W dość krótkim czasie dokonali oni krwawego dzieła zniszczenia i praktycznie Prusowie przestali istnieć.


Herb Bratiana


       W 1343 roku Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku w Bratianie, który stał się siedzibą wójta. Dzięki Krzyżakom okolice Bratiana przeżywały duży rozwój gospodarczy. Bez wątpienia najbardziej znanym faktem z historii Bratiana są wydarzenia związane z bitwą pod Grunwaldem, kiedy to na zamku bratiańskim przebywał sam wielki mistrz Urlich von Jungingen. Mimo zwycięstwa Polaków Bratian został włączony do Polski dopiero na mocy II pokoju toruńskiego w 1466 roku. Zamek bratiański stał się siedzibą starostów królewskich, władzę na długie lata przejęła rodzina Działyńskich.


Ruiny zamku krzyżackiego


         Pomyślny rozwój gospodarczy został przerwany przez zniszczenie w okresie wojen ze Szwedami. Kolejną katastrofą stał się I rozbiór Polski w wyniku którego Bratian znalazł się pod panowaniem pruskim. Dzięki dzielnej postawie naszych przodków polskość w Bratianie przetrwała aż do 1920r. kiedy to wieś wróciła do Polski. Po kilkunastu latach spokoju zaczął się koszmar II wojny światowej. Mieszkańcy Bratiana dotkliwie odczuli terror hitlerowski, wielu z nich zginęło. Po zakończeniu potwornej wojny wreszcie nadeszły lata spokoju i stopniowego rozwoju. Szczególnie w ostatnich latach widać w Bratianie pozytywne zmiany.

Panorama Bratiana