Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
Wiadomości - rok szkolny 2009/2010 Wiadomości - rok szkolny 2010/2011

Archiwum

Wiadomości - rok szkolny 2010/2011

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010-2011

Jak zawsze dzień ten rozpoczął się Mszą świętą w kościele. Ksiądz proboszcz Edward Barański zwrócił uwagę na współpracę, która powinna zostać nawiązana między społecznością szkolną, a rodzicami. Podkreślał, że „powinniśmy zwracać uwagę na drugiego człowieka, przecież każdy jest człowiekiem – zarówno nauczyciel jak i uczeń.” To ważna myśl.

            Po spotkaniu w kościele udaliśmy się na uroczysty apel do szkoły. Tu powitała nas pani dyrektor Ewa Przybylska i wicedyrektor Aldona Wieczerzycka. W czasie spotkania powiadomiła o zmianach w funkcjonowaniu szkoły, powitała najmłodszych uczniów i życzyła im wszystkiego dobrego. Nauczycielom życzyła cierpliwości.

            W czasie spotkania wspominaliśmy ważne wydarzenia z historii Polski. W tym roku uczciliśmy pamięć tych, którzy walczyli w czasie „bitwy warszawskiej” – 1920.

Nad wszystkim czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

            Później udaliśmy się do klas na spotkanie z wychowawcami. Zapraszamy do galerii.

 

Katarzyna Konopacka – III B

Joanna Mierzyńska

 

1 września świętowano w Radomnie

1 września odbyło się uroczyste otwarcie szkoły, w którym uczestniczyli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Ja byłam tam dzięki funkcji asysty pocztu sztandarowego Zespołu Szkół, którą objęłam w czerwcu 2010 roku. Towarzyszyła mi Adrianna Zabłotna i Maciej Lendzionowski oraz pani Sylwia Bączek – opiekun samorządu uczniowskiego gimnazjum.

Ceremonia rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele, w której uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście. Po Eucharystii wszyscy przeszli przed budynek szkoły by uczestniczyć w przecięciu wstęgi. Następnie pani dyrektor szkoły, Barbara Śmiech zaprosiła wszystkich do hali gimnastycznej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam zaproszeni goście mieli możliwość pogratulowania społeczności pięknej szkoły. Każdy przywiózł prezent, który przekazał na ręce pani dyrektor. Po części oficjalnej wszyscy obecni przeszli na poczęstunek. Zapraszam do galerii.

            Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tak ważnej chwili.

Patrycja Koprowska

 

 

 

Apel porządkowy

Dnia 6 września na godzinie wychowawczej odbył się pierwszy w tym roku szkolnym apel porządkowy. Pani dyrektor Ewa Przybylska przedstawiła uczniom ważne informacje, tj. sprawy porządkowe, organizacyjne, czyli nic innego jak sprawy z życia szkoły. Przypomniała także zebranym Regulamin Szkoły  z naciskiem na prawa i obowiązki ucznia. Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Sprzątanie Świata

„Chronimy bioróżnorodność – segregujemy śmieci” to hasło tegorocznej akcji, która w naszej szkole rozpoczęła się 20 września 2010 roku. W czasie spotkania na auli uczniowie szkoły przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Akcji, a następnie zaprezentowali „Abecadło śmieciadło”. Jak co roku wyszliśmy, aby posprzątać naszą „małą Ojczyznę”

Pierwsze spotkanie pod hasłem „Chronimy bioróżnorodność – segregujemy śmieci” zostało zorganizowane dla uczniów klasy 0-III i IV-VI SP, a kolejne dla gimnazjalistów. Na początku uczniowie klasy III b (Dawid Marchlewski i Aleksandra Blaszkowska) przypomnieli historię akcji „Sprzątanie Świata”, zwrócili uwagę na głównych koordynatorów akcji w Polsce – tu panią Mirę Stanisławską Meysztowicz. Następnie omówili problem segregacji odpadów, pokazali jak segregować śmieci, gdzie je wrzucać, aby móc je selektywnie przetwarzać. Kolejny punkt naszego spotkania to występ uczniów klasy 0-III SP i Michała Konopackiego z klasy I a gim. Rapujące dzieciaki zrobiły furorę, nawet gimnazjalistów porwały do zabawy. Bawiąc wszystkich powtórzyły, do których pojemników wrzucamy śmieci  (nad wszystkim czuwali opiekunowie – p. Dorota Oczkowska i p. Grażyna Obuchowska). Gościnnie zaśpiewała pani Monika Tengowska – absolwentka naszej szkoły, obecnie studiująca  w Olsztynie. Na koniec spotkania Pani dyrektor Ewa Przybylska ogłosiła konkurs – Zbiórkę kasztanów, żołędzi i makulatury. Zapraszamy do galerii.

 

 

 

Ognisko integracyjne dla klas IV-VI

W czwartkowe popołudnie(23.09.)  uczniowie klas IV –VI SP wraz z wychowawczyniami spotkali się przy wspólnym ognisku. Były śpiewy, zabawy, pyszne kiełbaski. Jednym słowem - wspaniała zabawa.

Zapraszamy do galerii.

 

Pożegnanie lata

W ostatnie wrześniowe sobotnie przedpołudnie podczas szkolnego festynu nasi uczniowie wraz nauczycielami pożegnali lato.

 Najpierw spotkaliśmy się w klasach ze swoimi wychowawcami i tam tworzyliśmy  swoje (klasowe) strony do szkolnej książki pt. „Wspomnienie lata”.

Później wszyscy wyszliśmy na boisko szkolne, aby wziąć udział w dalszej części programu festynowego.  Przy radosnej muzyce odbyliśmy uroczysty pochód wokół stadionu. Gorąco żegnaliśmy lato!!!

Następnie miały miejsce potyczki rowerowe dla przedstawicieli wszystkich klas przygotowane przez p. Dorotę Lipską i zawodniczki  grupy GKL-AGA TEAM – Zuzannę Skubaja, Agatę Patalon oraz Julię Jaźwiec. Uczniowie podczas rozgrywek mogli sprawdzić swoje rowerowe umiejętności. Walka była zaciekła.  Być może rosną nam nowe talenty. Wśród klas 0-III SP najlepsza okazała się drużyna z klasy II SP w składzie: Jakub Kłosowski, Marek Soboczyński, Bartłomiej Olszewski. Miejsce drugie zajęły: klasa I SP (Amelia Godzińska, Hubert Świątkowski, Kacper Zieliński) oraz klasa III SP (Krystian Nawasielski, Jakub Podlaszewski, Mateusz Brzoskiewicz). W grupie klas IV – VI SP miejsce I zajęła drużyna klasy VI SP w składzie: Jarosław Lewandowski, Cezary Bączek, Daniel Gałkiewicz. Miejsce II przypadło drużynie  z klasy V SP w składzie:  Łukasz Mioskowski, Kordian Sołtysik, Kacper Szczypski. Natomiast III miejsce na podium przypadło uczniom z klasy IV SP: Nicol Mioskowskiej, Remigiuszowi Nowakowskiemu, Jackowi Soboczyńskiemu.  W grupie młodzieży gimnazjalnej wyniki przedstawiają się następująco: miejsce I – kl. III a G (Chrystian Pietrzykowski, Bartosz Markowski, Paweł Marcfeld), miejsce II – kl. II c G (Dominika Giziewska, Błażej Sas, Sylwester Kalinowski) i miejsce III – kl. III b G (Liliana Różyńska, Rafał Meler, Kamil Golder).   Uczennice z grupy GKL AGA-TEAM przyznały jeszcze medale  specjalne za godną sportową postawę. Takie medale otrzymali: Jakub Kłosowski (kl. II SP), Remigiusz Nowakowski (kl. IV SP) i Błażej Sas (kl. II c G).

Po zmaganiach rowerowych miał miejsce koncert piosenek na pożegnanie lata w wykonaniu naszych uczniów. Nad sprawnym przebiegiem występów  czuwała p. Anna Zatorska. Później każda klasa zaprezentowała swoją stronę  do szkolnej książki o letnich wspomnieniach.  Trzeba przyznać, że talentów u nas dostatek. J Następnie klasa V wystąpiła w przedstawieniu pt. „Demeter i Kora” przygotowanym przez p. Joannę Mierzyńską. Przedostatnim punktem programu była prezentacja na temat wartości odżywczych dyni i marchwi wraz z degustacją postaw przygotowana przez p. Gabrielę Wiechowską i jej podopiecznych. Festyn zakończył się podsumowaniem zawodów rowerowych, uroczystą dekoracją oraz losowaniem nagród  wśród uczestników.  Nagrody sponsorowali: GKL AGA-TEAM (także sponsorzy indywidualni – Piotr Patalon, Agata Patalon, Zuzanna Skubaja) oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich. Gorąco dziękujemy!!!

Mamy nadzieję, że lato szybko do nas wróci i będzie tak piękne jak to, które jest już za nami!!! Zapraszamy do galerii.

 

 

 

Piłkarskie Piątki

29 września drużyna chłopców ze szkoły podstawowej reprezentowała naszą placówkę w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej „Piłkarskie Piątki”... Więcej informacji w zakładce "Sport". Zapraszamy.

 

 

Ślubowanie uczniów kl. I SP

Dnia 1 października w naszej szkole  miała miejsce uroczystość Ślubowania uczniów kl. I SP. W tak ważnym dniu maluchom towarzyszyli oczywiście rodzice. Z wielką dumą patrzyli na występy swoich dzieci. Obok rodziców obecni byli zaproszeni goście: p. dyrektor, ksiądz proboszcz, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie klasy II SP wraz z wychowawczynią.  Uczniowie kl. I złożyli uroczyste śluby na sztandar Zespołu Szkół i  tym samym zostali pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Zdali również „egzamin” przygotowany przez Radę Samorządu Uczniowskiego.  Musimy przyznać, że wypadli na medal!!!  Gorąco gratulujemy i życzymy powodzenia zarówno uczniom, jak i wychowawczyni – p. Katarzynie Uliasz. Zdjęcia w galerii.

 

 

Integracja uczniów klas I G

Dnia 1.10.2010r. w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich integrowali się uczniowie klas pierwszych gimnazjum. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną pt."Bratian i okolice. Ród Działyńskich." Następnie młodzież  poznawała się wzajemnie przy różnego rodzaju grach i zabawach przygotowanych przez panią pedagog Aurelię Dembińską. Na koniec wszyscy uczestnicy integracji bawili się na dyskotece. Uf ! Integrację mamy już za sobą! Znamy się jak łyse konie!

 

 

Medaliści z grupy 15-latków

We wtorek 5 października uczniowie klasy III udali się na konkurs zorganizowany przez „Gazetę Nowomiejską” i GCK w Kurzętniku 15- latki na 15 – lecie „Gazety Nowomiejskiej”. W skład drużyny weszły uczennice klasy III b – Patrycja Koprowska, Liliana Różyńska, Paulina Rzymek oraz Patrycja Ługowska z klasy III a. Dziewczyny nie kryły zdziwienia, gdy jury odczytało wyniki konkursu i okazało się, że zajęły I miejsce.

  Przygotowania przebywały w ekspresowym tempie, gdyż informacje o spotkaniu w Kurzętniku dotarły do szkoły dopiero w środę, 29 września. To tylko zmobilizowało nas do pracy, pierwsze spotkanie z opiekunem odbyło się już w czwartek (30 września), kolejne konsultacje w poniedziałek. Ustalaliśmy ostateczne wersje naszych projektów, przydzielaliśmy zadania, powtarzaliśmy informacje związane z historią „Gazety Nowomiejskiej” i „Gazety Olsztyńskiej”. Nasz wysiłek został dostrzeżony, prawie wszystkie zadania oceniono na maksymalną ilość punktów.

Najprzyjemniejsza chwila, to ta, gdy wchodziliśmy do szkoły, a wszyscy nam gratulowali. Później miłe spotkanie w gabinecie u pani wicedyrektor Aldony Wieczerzyckiej i powrót na ostatnie zajęcia.

 

 

 

Dzień Chłopaka

7 października 2010 roku odbyła się w naszej szkole dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Najpierw wesoło bawili się najmłodsi uczniowie naszej szkoły (kl.0-III SP). Były liczne konkursy, zabawy i kiełbaska przy ognisku. Później przyszedł czas na tańce dla starszych uczniów (kl. IV-VI SP i I-III G). Podczas zabawy można było się posilić pysznymi goframi w kawiarence, jak również wspomóc potrzebujących kupując losy w loterii fantowej zorganizowanej przez  Szkolne Koło PCK. Organizacją imprezy zajęły się Rada Samorządu Uczniowskiego oraz Rada Rodziców. Zdjęcia w albumie.

 

 

 

 

Prezentacja kulinarna

W dniu 11.10.2010 r. w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbyła się prezentacja kulinarna firmy Unilever prowadzona przez Regionalnego Doradcę Kulinarnego tej firmy - Tomasza Rusika. Prezentacja została zorganizowana przez Martę Sienkowską - intendenta w Zespole Szkół w Bratianie przy współpracy z Doradcą Kulinarnym ds. sprzedaży firmy Unilever. Na pokaz kulinarny zostały zaproszone kucharki, intendenci, pomoce kuchenne, koordynatorzy programów „Trzymaj formę" ze szkół powiatu nowomiejskiego, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim. Celem prezentacji było promowanie racjonalnego żywienia, przedstawienie znaczenia zbilansowanej diety, czyli prawidłowo jakościowo i ilościowo skomponowanej diety oraz aktywności fizycznej, a także zwiększenie świadomości wpływu tych czynników na nasze zdrowie. Po części teoretycznej odbyła się część praktyczna - czyli gotowanie. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli przyglądać się różnym technikom przygotowywania posiłków. Dopełnieniem tej prezentacji była degustacja zdrowych dań przygotowanych przez Doradcę Kulinarnego firmy Unilever.

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej - gminne obchody

12 .10.2010r. grono pedagogiczne oraz pracownicy naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie, jak co roku, odbyło się w Mszanowie – siedzibie władz samorządowych oraz oświatowych. Na uroczystości obecni byli nauczyciele ze wszystkich szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie. Wręczano nagrody Wójta Gminy oraz akty nadania stopnia awansu zawodowego, również nauczycielom z naszej szkoły. Były przemówienia, życzenia, kwiaty i podziękowania – dużo dobrych, serdecznych słów. Spotkanie zakończył koncert polskiego piosenkarza Andrzeja Rybińskiego (www.andrzejrybinski.eu). Zdjęcia w galerii.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2010 roku świętowano w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. O 8.00 w naszej ogromnej sali gimnastycznej rozpoczęło się spotkanie Dyrekcji, grona nauczycielskiego, pracowników obsługi szkoły oraz uczniów. Zebrani mogli wysłuchać piosenek śpiewanych przez najmłodszych uczniów i tych trochę starszych, zaś gimnazjaliści zabawiali publiczność słowem – miłym , dowcipnym, tak trochę na wesoło.Wesołe właśnie były życzenia kierowne do nauczycieli różnych przedmiotów. Szkolny dowcip został mile przyjęty, bo był serdeczny, szczery i w dobrym tonie. Wstępy uczniów bardzo się podobały, szczególnie monolog Mateusza Kłosowskiego, ucznia klasy IIc, który mówił swobodnie, bez tremy.Wdzięcznie zaprezentowali się wszyscy występujący. To bardzo cieszy!!! Nie można pominąć oczywiście nauczycieli, którzy czuwali nad przygotowaniem uroczystości. Podziękowania należą się paniom: Sylwii Bączek, Dorocie Lipskiej, Justynie Kasprowicz i Annie Zatorskiej.Wspaniałym pomysłem było wręczanie nauczycielom i pracownikom medali ( za wierną służbę). Można zamiast kwiatka zrobić miłą, i z  humorem, niespodziankę.

            Równie miło zaskoczyli wszystkich uczniowie: Tomasz Skrzypczak i Szymon Siekliński, którzy złożyli życzenia w imieniu uczestników  Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej.

            Drugą część spotkania wypełniło przemówienie dyrektor szkoły, pani Ewy Przybylskiej. W kilku słowach przywołana została historia dzisiejszego święta, a następnie mogliśmy usłyszeć, że … „Współczesny polski nauczyciel to człowiek wszechstronnie wykształcony – absolwent wyższej uczelni,[...]posiadający wystarczający zasób wiedzy pedagogicznej, która umożliwia efektywne wykonywanie pracy  [...]. To pracownik najczęściej zdyscyplinowany, sumienny, poświęcający się swej pracy i odpowiedzialny – świadomy misji, jaka spoczywa na jego barkach. [...]to osoba, która jest fachowcem w swojej dziedzinie, ale także jest sprawnym pedagogiem i psychologiem, wychowawcą nie tylko swoich uczniów, ale bardzo często osobą pomocną także ich rodzicom. Jak mało kto potrafi sprostać rosnącym z roku na rok wymaganiom, zwiększającej się ilości obowiązków, rosnącym potrzebom szkoły i uczniów. Jest osobą stale dokształcającą się, powiększającą zasób swej wiedzy, szukającą ciekawych i niebanalnych rozwiązań. A przy tym wszystkim to zwykle człowiek pogodny, życzliwy i wyrozumiały.

            Pani Dyrektor dziękowała nauczycielom, że tacy właśnie są. Wyraziła też wdzięczność pracownikom szkoły, którzy, jak podkreśliła: „tworzycie atmosferę tej szkoły. [...] jesteście również ważnym ogniwem wychowawczym , od Was dzieci się również uczą, Wy również macie prawo do wskazywania uczniom właściwych zachowań , a uczniowie powinni uczyć się szanować Was i Waszą pracę.  Dyrektor podziękowała za „odpowiedzialne i rzetelne wypełnianie swoich obowiązków.”

            I  jeszcze o istocie świętowania: „ta uroczystość winna  wyrażać jedno z głównych działań szkoły. Jest nim doprowadzenie do SPOTKANIA w celu uczenia dialogu i kształtowania postaw. Jest to obecnie bardzo ważne zadanie. W dobie nowych technologii informacyjnych zapominamy o najważniejszym – relacjach międzyludzkich,[...]. Spotkanie z wiedzą, ale i spotkanie z nauczycielem nie są możliwe bez uczenia umiejętności słuchania. [...] bez tej umiejętności nie można się otworzyć na drugiego człowieka.” - zakończyła Dyrektor swoje wystąpienie, które podobało się, wzruszyło i kóre odebrano jako wyraz wdzięczności za kolejny rok pracy.

            Po akademii odbyły się w salach spotkania Wychowawców z Uczniami. Na  pewno składano życzenia, bo później mijaliśmy na holu nauczycieli niosących kwiaty i uśmiech na twarzach.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

 

 

 

X Dzień Papieski

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.Dzień ten jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w Jego intencji. Obchodom X Dnia Papieskiego  towarzyszyło hasło „Jan Paweł II – Odwaga świętości”.  – „Kościół w Polsce w dalszym ciągu nie przestaje modlić się o ów upragniony dar Bożej Opatrzności. W tym kontekście staje się jasne, że tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w duchowe przygotowanie do właściwego przeżycia chwili wyniesienia na ołtarze największego z rodu Polaków” – podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Uczniowie naszej szkoły nie zapominają o Janie Pawle II i corocznie włączają się do obchodów Dnia Papieskiego. W tym roku także. Dnia 18 października uczniowie przypomnieli historię życia i  twórczości naszego Papieża – Rodaka w montażu słowno – muzycznym pt. „Wspomnienie o Janie Pawle II – Wielkim”. Nad organizacją uroczystego apelu czuwała p. katechetka – Barbara Karbowska. Zdjęcia w galerii.

 

 

Ślubuję ...

        22.10.2010r. gimnazjaliści z klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas -  panie: Sylwia Bączek i Ewa Pietrzykowska oraz rodzice uczniów. Wśród zaproszonych gości był wicewójt gminy Nowe Miasto Lubawskie, pan Cezary Kawiecki oraz Dyrekcja szkoły, Grono Pedagogiczne, Rodzice i Pierwszoklasiści.Uroczystość poprowadzili uczniowie: Liliana Różyńska i Szymon  Sargalski. Dyrektor szkoły, Ewa Przybylska, wygłosila przemówienie, w którym zwróciła się kolejno do uczniów, rodziców i nauczycieli. „ Przed Wami niełatwy etap. Chciałabym, abyście nauczyli się odróżniać dobro od zła”- to słowa do uczniów. Do rodziców: „Starajcie się słuchać swoje dzieci. Życie rodziców jest książką, którą czytają dzieci”. I dalej kontynuowała pani dyrektor, zapewniając rodziców, że nauczyciele będą wspierać  rodziców w wychowywaniu dzieci;  nauczycielom zaś życzyła zawodowych sukcesów w pracy z uczniami. Uroczystośc przebiegała według szkolnego ceremoniału: uczniowie złożyli przyrzeczenie, wpisali się do księgi pamiątkowej oraz otrzymali akty ślubowania. Rada Rodziców, jak co roku, obdarowała uczniów upominkami, a potem pierwszoklasisci zaprezentowali się w wesołym przedstawieniu z Pippi  Langstrump(w tej roli wspaniale wystąpiła Marta Dias). A na koniec „młode Koty” przeszły chrzest wiedzy o szkole. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem dla wszystkich gości i zabawą dla uczniów. (Zdjęcia zrobiła p. Dorota Lipska – zobacz w galerii!)

 

 

 

Festiwal Nauki - Badamy i odkrywamy przyrodę nieożywioną

W październiku w naszej szkole odbywa się Festiwal Nauki, którego uczestnikami są dzieci z kl. „0”,  koordynatorem zaś ich Wychowawczyni - p. Dorota Oczkowska. Głównym celem Festiwalu jest rozwinięcie u dzieci ciekawości świata, szczególnie przyrody nieożywionej i radości z jej poznawania, połączenie nauki z ciekawą zabawą, udowodnienie, że nauka nie zamyka się jedynie w mądrych księgach. Pomagają w tym małym naukowcom nauczyciele naszej szkoły – p. G. Wiechowska, V. Lewandowska, E. Przybylska oraz uczniowie gimnazjum a także rodzice. Odbyły się ciekawe zajęcia przygotowane i przeprowadzone właśnie przez rodzica -  p. Z. Elminowskiego z dziedziny elektrotechniki. Podsumowanie Festiwalu odbędzie się już niebawem. Na pewno nie zapomnimy o nim napisać.  Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Zjazd Absolwentów

Zapraszamy na zjazd absolwentów Szkoły Podstawowej w Bratianie rocznik 1963-1964, który odbędzie się w dniu 13 XI 2010 w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie.

Bliższe informacje uzyskacie Państwo pod numerami telefonów:  508072674 oraz 504038396.

 

 

 

SKO - VII Powiatowy Konkurs Plastyczny

Dnia 22 X 2010 r. uczniowie: Małgorzata Bączek i Wojciech Droma brali udział w VII Powiatowym Konkursie Plastycznym promującym działalność SKO w Tereszewie. Małgorzata Bączek rysując „Banknot bajkowego królestwa” zajęła I miejsce w kategorii klas I – II. Wojciech Droma wykonał rysunek na temat „SKO spełnia moje marzenia” i zajął IV miejsce kategorii klas III – IV. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy. Opiekę nad uczniami pełniła p. Grażyna Obuchowska.

 

 

Podsumowanie Festiwalu Nauki

Dnia 26. 10. 2010 r. miało miejsce podsumowanie Festiwalu Nauki z udziałem zaproszonych gości. Byli to: dyrekcja szkoły, nauczyciele współpracujący, współpracujący rodzice, uczestnicy, starsi koledzy. Spotkanie odbyło się w sali, gdzie wykonaliśmy wystawę związaną z tematyką festiwalu. Pani dyrektor dokonała otwarcia wystawy. Zaproszeni goście otrzymali podziękowania za wprowadzenie najmłodszych uczniów naszej szkoły w świat nauki, nie tylko tej zapisanej w księgach, ale tej aktywnej poprzez udział w eksperymentach, doświadczeniach związanych z poznawaniem przyrody nieożywionej. Mali uczestnicy przygody jaką był dla nich udział w swoim pierwszym spotkaniu z nauką otrzymali z rąk pani dyrektor dyplom Młodego Naukowca. Goście obejrzeli slajdy z naszych działań w ramach Festiwalu Nauki,   a uczestnicy przedstawili kilka zasad jak być dobrym ekologiem. Pomimo, iż nastąpiło oficjalne podsumowanie festiwalu, naszą wystawę w kolejnych dniach odwiedzili inni uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami. Zdjęcia w galerii.

Koordynator Festiwalu Nauki

Dorota Oczkowska

 

 

 

Apel "Uczymy się oszczędzać"

Dnia 29 X 2010 r. dla uczniów klas 0 – IV odbył się apel na temat „Uczymy się oszczędzać” Krótką inscenizację przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem opiekuna SKO – Grażyny Obuchowskiej. Na apelu podsumowano szkolny konkurs plastyczny promujący działalność SKO. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne nagrody rzeczowe. Opiekun SKO wręczyła najmłodszym książeczki SKO z wpłaconą symboliczną „złotówką”. Na koniec zachęcała wszystkich uczniów do systematycznego oszczędzania.  Zdjęcia w galerii.

 

 

Święto Niepodległości

 

8 listopada 2010r. uczciliśmy w naszej szkole odzyskanie niepodleglości w roku 1918. Cała społeczność szkoły wysłuchała historyczno - muzyczno – poetyckiego spektaklu pt. „Wolność stale trzeba zdobywać” (cytat z poematu Karola Wojtyły „Ojczyzna”) przygotowanego pod kierunkiem pań: Julity Połomskiej, Anny Zatorskiej i Justyny Kasprowicz.

            W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klasy VI: Karolina Lazarowska, Roksana Jarzembowska, Marika Stawiarska; z kl. IIa: Klaudia Hincmann; z kl. II b: Dominika Kremska, Monika Koprowska, Julia Jaźwiec, Karolina i Wiktoria Konopackie, Klaudia Wadecka, Karolina Olszewska, Karolina Kołodziejska, Paweł Marszelewski, Mateusz Dreszler i Mateusz Kłosowski; z kl. III a: Kamila Zychal, Patrycja Ługowska, Adrianna Zabłotna; z kl. III b: Klaudia Konopacka,  Patrycja Koprowska i  Dawid Marchlewski.

            Warto wymienić te osoby, gdyż stworzyły swoim występem wspaniałą atmosferę i podniosły nastrój, prezentując w chóralnym wykonaniu pieśni patriotyczne i recytując poezję. Jednocześnie wszyscy występujący zostali poddani ocenie konkursowej przez jury, w składzie: p. Sylwia Bączek i p. Joanna Mierzyńska oraz wszystkich słuchaczy, którzy mogli oddać swój głos na najlepszego recytatora.

            Warto podkreślić i pochwalić uczniów, którzy wyjątkowo uważnie wysłuchali akademii. Bardzo  cieszy właściwa postawa młodych, słuchających dziejów  historii Ojczyzny. Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli opiekunom w przygotowaniu dekoracji i nagłośnienia. Zdjęcia w galerii.

 

 

Kacze Bagno ...

W listopadzie członkowie świetlicy opiekuńczo – wychowawczej wyjechali do Kaczego Bagna i tam brali udział w warsztatach integracyjnych. Oto relacje uczestniczek wyjazdu:

„Dnia 9 listopada wyjechaliśmy wraz z Panią Anią Kremską  i uczniami, którzy chodzą na świetlicę, do Kaczego Bagna. Ze szkoły wyruszyliśmy o 12.15. Po drodze zabraliśmy ze sobą uczniów z Tylic i Gwiździn. W Kaczym Bagnie poznaliśmy Pana Michała, który przedstawił nam innych instruktorów i plan dnia. Nasza grupa zaczęła od nauki gry na bębnach afrykańskich. Poznaliśmy trzy podstawowe rytmy. Okazało się, że gra na bębnach nie jest taka trudna. Już po chwili potrafiliśmy zagrać takt do piosenkiBicie serce. Następnie udaliśmy się na kolejny warsztat, było to pieczenie chleba. Pan Michał pomógł nam wyrobić ciasto, które później gnietliśmy i formowaliśmy z niego różne kształty. Potem Pan Michał wstawił nasz chlebek do pieca. Ostatnie zajęcia prowadziła Pani Ewa. Nauczyła nas ona lepić aniołki z masy solnej, którą sama dla nas przygotowała. Chłopcy lepili ryby, a dziewczyny - aniołki, serca i inne ozdoby. Pani chwaliła nas za bardzo ładne prace, które później zabraliśmy do domu. Po trzygodzinnych zajęciach poszliśmy na ognisko. Piekliśmy kiełbaski, jedliśmy chleb, który wcześniej sami zrobiliśmy.  Wszystkim bardzo się podobały zajęcia i chętnie jeszcze wrócilibyśmy do Kaczego Bagna!”

Zuzanna Skubaja :-) – kl. I b G

10 listopada pod opieką Pani Gabrieli Mioskowskiej także uczniowie szkoły podstawowej  brali udział w warsztatach w Kaczym Bagnie.  Poniżej  relacja jednej z uczestniczek:

„ W środę odwiedziliśmy Kacze Bagno. Po przyjeździe zapoznaliśmy się z naszymi opiekunami. Podzieliliśmy się na trzy 15-osobowe  grupy . Najpierw  poszliśmy uczyć się gry na bębnach afrykańskich. Było bardzo fajnie, trudno i zabawnie. Po „grze na bębnach” odbyły się  warsztaty z pieczenia chlebka. Oczywiście każdy był w mące ;). Później poszliśmy na górę lepić z masy solnej. Te zajęcia były najtrudniejsze ale chyba najfajniejsze. Na  koniec była przekąska czyli kiełbaska i bułeczki. To był niezapomniany dzień...”

 Anna Wojcieszak – kl. V

Zdjęcia w galerii.

 

 

To nie krasnoludki palą śmieci!!!

To nie krasnoludki palą śmieci"- happening pod takim tytułem zorganizowaliśmy w naszej szkole 15 listopada. W ekologicznym marszu brali udział uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowawcami. Wszyscy, z maskami na twarzach i transparentami w dłoniach, „głośno” uświadamialiśmy mieszkańcom Bratiana o szkodliwości palenia śmieci w piecach  domowych. Wiemy, że palenie śmieci w taki sposób jest w Polsce procederem powszechnym, mimo że grozi za to grzywna do 5.000 zł.

Poprzez swoje działania chcielibyśmy spowodować zmianę nawyków ludzi, którzy śmieci palą z przyzwyczajenia. Obecnie na dobre zaczyna się sezon grzewczy i to, zdaniem Fundacji Ekologicznej Arka (pomysłodawcy akcji), najlepszy moment, by zwracać uwagę na problem palonych w domowych piecach śmieci. My zachęcaliśmy również  przy tej okazji mieszkańców naszej wsi do oszczędzania energii.

To właśnie dziś, po raz szósty obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Dziś upominaliśmy się prawa do czystego powietrza. My – mali mieszkańcy Bratiana – też mamy prawo do czystego powietrza!!!

Po happeningu uczniowie klas IV-VI SP oraz I-III G podczas godzin wychowawczych wypełniali test energetyczny oraz układali dekalog racjonalnego użytkownika energii.

Dzisiejszą akcją  rozpoczęliśmy w naszej szkole tygodniową kampanię ekologiczną pod hasłem  „Nie trujcie”.  Będziemy informować o jej przebiegu. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z happeningu.

 

 

 

Energia!!!

16 listopada 2010r. gościliśmy w szkole pana Zbigniewa Elminowskiego, nauczyciela  szkoły średniej, ojca naszej koleżanki z „zerówki”- Kingi.  Mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładzie i prezentacji na temat  wykorzystywania energii we współczesnym  świecie oraz pozyskiwania jej z zasobów naturalnych i źródeł  odnawialnych. Na spotkanie w auli przybyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klasy Ia i IIb gimnazjum wraz  z nauczycielami i wicedyrektor Aldoną Wieczerzycką.

Spotkanie zorganizowala pani Dorota Oczkowska, koordynator kampanii „Nie trujcie”. Było to kolejne ważne przedsięwzięcie w tym „ekologicznym”tygodniu zorganizowanym w naszej szkole. Obejrzyj zdjęcia, zapraszamy do galerii.

 

 

 

Plusk! Plusk! Plusk!

17 listopada uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej relaksowali się w aquaparku w Pluskach. Było miło i przyjemnie, a przede wszystkim mokro!!! Po 3 – godzinnym „baraszkowaniu” w wodzie wszyscy bardzo zgłodnieli dlatego też w drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald’s – bez tego punktu programu wycieczka na pewno nie byłaby udana :) Opiekę nad wycieczkowiczami pełniły panie: Aldona Wieczerzycka i Dorota Lipska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

 

 

Wykłady do projektu "Rozwój przez kompetencje"

Od ubiegłego roku szkolnego w Zespole Szkół realizowany jest projekt współfinansowany przez Unię Europejską „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE”, którego głównym celem jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów gimnazjów w zakresie nauk matematyczno - przyrodniczych i przedsiębiorczości. Projekt jest realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z COMBIDATA Poland sp. z o.o.      W ramach tego projektu, w dniach 9.i 24. listopada 2010 r. odbyły się w naszej szkole dwa wykłady, poprowadzone przez przedstawicielkę Uniwersytetu  w Białymstoku. W każdym z wykładów wzięło udział 60. uczniów klas drugich.

Wykład pierwszy był zatytułowany „W ŚWIECIE FIGUR”. Podczas przedstawionej prezentacji uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wiele pojęć dotyczących punktów, prostych, odcinków, łamanych, kątów, okręgów i kół, kątów w kole, wielokątów oraz pojęć związanych z symetrią figur geometrycznych. Całość zakończona była turniejem  „Jeden z dziesięciu”, który dotyczył przypomnianych zagadnień i dostarczył wielu emocjonujących przeżyć nie tylko bezpośrednim uczestnikom.

Drugi wykład nosił tytuł 折り紙(ORIGAMI). Podczas godzinnej prezentacji uczniowie poznali historię orgiami (powstało w VI w. n. e. w Chinach, ale to Japonia uznawana jest za kolebkę sztuki składania papieru), dowiedzieli się, jakie jest znaczenie tej sztuki dla człowieka, jakie są zasady orgiami, jakiego papieru używamy, jakie są techniki składania oraz rozwiązywali zagadki dotyczące orgiami. Druga część spotkania poświęcona była zajęciom praktycznym, podczas których uczniowie wykonali samodzielnie kilka figur, które możemy zobaczyć na zdjęciach. Zapraszamy do galerii.

 

 

Andrzejki

W czwartek 25 listopada uczniowie naszej szkoły bawili się na dyskotece andrzejkowej. Zabawa została zorganizowana w dwóch grupach wiekowych. Od godz. 15.30 bawili się najmłodsi uczniowie czyli przedszkolaki, zerówkowicze i uczniowie klas I – III SP. Natomiast od godz. 17.00 do godz. 20.00 „parkiet” należał do uczniów klas IV – VI SP i I – III G. Były wróżby i konkursy  czyli jednym słowem dobra zabawa. W trakcie dyskoteki można było posilić się w kawiarence  pysznymi ciastami  i goframi.

Wiadomo, że w naszej szkole bardzo dużo uwagi poświęcamy ochronie środowiska. Zabawę andrzejkową także połączyliśmy z dzialaniami ekologicznymi. Każdy uczeń, który chciał bawić się z nami w tym dniu musiał przynieść ze sobą makulaturę lub baterie. Chętnych nie brakowało :)

Zabawę przygotowała Rada Samorządu Uczniowskiego oraz Rada Rodziców. Za działania ekologiczne odpowiedzialne były ekozespoły. Zdjęcia w galerii.

 

 

Ekologiczne spotkanie

Dnia 25 listopada w ramach realizowanej kampanii „Nie trujcie” odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim. Zaproszeni goście pogłębili wiedzę naszych wychowanków na temat odpadów. Uczniowie szkoły podstawowej na bazie obejrzanego filmu uczyli się prawidłowej segregacji odpadów w domu, a także dowiedzieli się co dalej dzieje się z odpadami na wysypiskach śmieci.  Zdjęcia w galerii.

 

 

25 listopada to wyjątkowa data ... - Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek…                     Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
To historia, a jak jest dzisiaj?

Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.”

(za: www: miastodzieci.pl „Światowy Dzień Pluszowego Misia” Perlińska-Supeł)

Najmłodsze dzieci naszej szkoły (z kl. „0”) także nie zapomniały o swoich przytulankach. Właśnie 25 listopada to one: Misie, Miśki, Misiaczki towarzyszyły im podczas zajęć szkolnych. Dzieci razem z nimi uczyły się i bawiły, a także brały udział w prelekcji ekologicznej. Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Konkurs wiedzy przyrodniczej dla klas 0-III SP "Zwierzęta wokół nas"

26 listopada dla klas O – III odbył się konkurs wiedzy przyrodniczej pod hasłem ZWIERZĘTA WOKÓŁ NAS. Zadaniem uczniów poszczególnych klas było znać ciekawostki dotyczące określonej grupy zwierząt. Na pytania odpowiadał 1  przedstawiciel każdej z klas. Szymon Szwechowicz z „O” wykazał  się wiedzą dotyczącą naszych „milusińskich”, czyli psów, kotów, chomików oraz  świnek morskich. Okazało się, że też nie mniej interesujących wiadomości miał na temat rybek akwariowych i kanarków. Pierwszoklasista Mateusz Lazarowski  natomiast, posiadał dużo wiadomości na temat ptaków hodowanych w naszych gospodarstwach oraz tych największych przylatujących do nas na wiosnę. Paulina Jasieniecka z klasy II zaimponowała ciekawostkami na temat biedronek, motyli, ptaków śpiewających i tych które przylatują do nas na zimę.  Wiktoria Mówińska z klasy III  dużo wiedziała o ssakach żyjących w naszych lasach oraz jak postępować, kiedy podczas wyprawy do lasu spotkamy żmiję lub zaskrońca.

Podsumowując zdobyte punkty

I miejsce zdobyły: Paulina Jasieniecka i Wiktoria Mówińska

II miejsce tylko o 1 punkt mniej uzyskali:

Szymon Szwechowicz i Mateusz Lazarowski

W nagrodę dzieci otrzymały dyplomy, książki o tematyce przyrodniczej oraz przybory do sporządzania notatek przyrodniczych. Dekoracją sceny były prace dzieci klasy II  i III. Za najciekawszą  uznano pracę Wiktorii Mówińskiej. Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Starsi uczą młodszych - spotkanie z Zerówkowiczami

Uczniowie klasy V ciężko pracują na zajęciach Koła Polonistycznego. Ćwiczą i ćwiczą, aby kształcić swoje talenty aktorskie. Efekty było widać w czasie spotkania z uczniami klasy O, które odbyło się1 grudnia. Piątoklasiści wystąpili przed młodszymi kolegami, ukazali im starożytny świat bogów. Przygotowali im spotkanie z Zeusem na górze Olimp, ale nie było ono miłe. W czasie narady Zeus skazał, za nieposłuszeństwo, biednego Syzyfa. Później młodzi aktorzy wcielili się w role pedagogów, wraz z zerówkowiczami przygotowywali świąteczną choinkę. Zdjęcia w galerii. Zapraszamy.

 

 

Stajemy się melomanami ...

2 grudnia 2010r.dyrekcja  szkoły umożliwiła uczniom wzięcie udziału w koncercie muzyki klasycznej. Koncert zorganizowała Agencja Artystyczna MAT z Olsztyna. Wysłuchaliśmy znanych dzieł muzycznych Jana Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusza Mozarta. W szkolnej auli muzyka brzmiała niezwykle. Prowadzący koncert wprowadzał młodych melomanów w świat wybitnych dzieł i ich twórców, a na koniec zaprosił do konkursu troje uczniów, którzy odpowiadali na pytania dotyczące wiadomości zdobytych w trakcie tej niecodziennej lekcji muzyki.Zwyciężył Piotr Pietrzykowski kl. IV, a drugie miejsca zajęły Nicol Mioskowska kl. IV iMarcelina Kruszyńska kl. VI. Uczniowie gimnazjum nie mieli odwagi stanąć do konkursu, ale w trakcie odpowiedzi młodszego koleżeństwa chcieli być zauważeni, więc popisywali się wiedzą, próbując podpowiadać. Jednak wybaczamy im to zachowanie, gdyż to dopiero pierwsze kroki na drodze do muzycznego i koncertowego obycia.  Dziękujemy za ten koncert!!! Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Nie bójmy się pomagać...

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia… Czy dla wszystkich będzie to czas radosny i szczęśliwy? Chcielibyśmy, aby tak było, dlatego wolontariusze z naszej szkoły przystąpili do wytężonej pracy. I tak, włączając się do akcji „Nie bójmy się pomagać…” (akcja podjęta na rzecz uczniów, których rodziny ucierpiały w tegorocznej powodzi), organizowanej przez Zespół Szkół w Lubawie, udało się nam skompletować 3 paczki z artykułami odzieżowymi, które trafiły do uczennic gimnazjum w Sokolnikach. Pieniądze na ten cel zbieraliśmy już dużo wcześniej, m.in. podczas jesiennego festynu. Dzięki hojności całej społeczności szkolnej, zebraliśmy łącznie 960 zł i cała ta kwota została przeznaczona na pomoc powodzianom. Cieszymy się, Drogie Koleżanki i Koledzy, Nauczyciele i Rodzice, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc. Wszyscy razem możemy czuć się dumni, że POMAGAMY INNYM. Dziękujemy Wam za to! Zdjęcia w galerii.

Przed nami kolejna akcja charytatywna. Tym razem chcemy pomóc ciężko chorej Martynce, która pochodzi z Brodnicy. Dziewczynka ma dopiero 9 miesięcy. Urodziła się z zagrożeniem wielu wad wrodzonych, co powoduje teraz duże opóźnienie rozwojowe. Koszty miesięcznej rehabilitacji wynoszą 3000 zł, dlatego rodzice Martynki zwracają się z prośbą o pomoc w zdobyciu tak dużej sumy pieniędzy. Postanowiliśmy włączyć się do akcji, która polega na zbiórce plastikowych nakrętek. Środki z uzbieranych nakrętek zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację Martynki.Szkolne Koło Wolontariatu ogłosiło KONKURS – która klasa zbierze najwięcej nakrętek. Zwycięskie klasy (jedna szkoły podstawowej i jedna gimnazjum) zostaną nagrodzone. A nagroda to…NIESPODZIANKA. Zdradzić tylko można, że jest o co powalczyć. Ogłoszenie zwycięskich klas odbędzie się w dniu szkolnej wigilii. Wszystkich zatem gorąco namawiamy do zbierania plastikowych nakrętek. Zaangażujcie rodzinę, przyjaciół i sąsiadów. To nic nie kosztuje, a dzięki temu Martynka ma szansę na normalny rozwój.

Uczniowie II klas gimnazjalnych, biorący udział w projekcie „Rozwój przez kompetencje”, we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu, przygotowują piękne ozdoby świąteczne, które zostaną sprzedane na kiermaszu w dniu 15 grudnia, podczas zebrania z rodzicami. Zebrana podczas kiermaszu suma pieniędzy (a także pieniądze ze sprzedaży gofrów i ciasta – a to już niebawem) przeznaczona zostanie na pomoc choremu Tymoteuszowi z Bratiana.

A przed nami jeszcze Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy…. Uff, sami widzicie, pracy jest dużo. Na szczęście zapału też nam nie brakuje, więc z ochotą przystępujemy do kolejnych działań.

 

 

 

Mikołajkowe zmagania z matematyką

Dnia 6 grudnia 2010 r. w Gwiździnach odbył się gminny konkurs pod hasłem „Mikołajkowe zmagania z matematyką” dla klas I – III szkoły podstawowej. Udział w tym konkursie brały także dzieci z naszej szkoły i zajęły wysokie miejsca:

·         Małgorzata Bączek – II miejsce w kategorii klas I

·         Karolina Maćkiewicz – II miejsce w kategorii klas II

·         Michał Jakubowski – I miejsce w kategorii klas III

Drużynowo nasi uczniowie zdobyli Puchar Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty, ufundowany przez panią dyrektor Krystynę Danielewską.

Gorąco gratulujemy!!! Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Konferencja ekologiczna w ramach szkolnej kampanii "Nie trujcie"

 

Dnia 7 grudnia podsumowaliśmy szkolną kampanię ekologiczną pod hasłem „Nie trujcie”. Zorganizowaliśmy konferencję, na którą przybyli zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie. Pani dyrektor Ewa Przybylska przedstawiła zebranym „historię” naszych działań ekologicznych (a jest ona dłuuuga i bogata w sukcesy, nagrody, certyfikaty). Centralnym punktem programu było sprawozdanie z ostatniej  szkolnej kampanii, czyli kampanii „Nie trujcie”. W oparciu o pokaz zdjęć i krótkich filmów przekazaliśmy najważniejsze przesłania naszych działań. Tych też było duuużo, m. in.: happening w ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza, tworzenie Dekalogu Racjonalnego Użytkownika Energii, wykład i prezentacja na temat  wykorzystywania energii we współczesnym  świecie oraz pozyskiwania jej z zasobów naturalnych i źródeł  odnawialnych, ekologiczne andrzejki, zajęcia tematyczne związane z energią, plakaty, gazetki ścienne, listy do rodziców, wywiad z właścicielem kolektorów słonecznych. Na zakończenie poprosiliśmy gości o wparcie naszych działań w ramach starania się o kolejny certyfikat - „Zieloną Flagę”. Cieszymy się, że nasza prośba spotkała się z aprobatą. Mamy nadzieję, że razem zmienimy niewłaściwe nawyki naszego społeczeństwa.

Tego dnia został podsumowany także szkolny konkurs zbiórki kasztanów i żołędzi. I miejsce zajął uczeń kl. „0” Arkadiusz Kremski. Zebrał on rekordową ilość,  ponad 100 kg!!! Miejsce II zajął Michał Jakubowski z kl. III, a miejsce III Jakub Podlaszewski również z kl. III. Wyróżnieni uczniowie  otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.  Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Mikołaj w naszej szkole!!!

8 grudnia mieliśmy w szkole niezwykłego Gościa! Odwiedził nas Mikołaj. Dla każdego ucznia miał słodki upominek. Ale zdobyć go nie było wcale tak łatwo. Trzeba było śpiewać i recytować!!! Każdy mógł sobie zrobić z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Nasz gość obiecał, że na pewno pojawi się za rok. Czekamy z niecierpliwością.  Zdjęcia z wizyty galerii.

Wizytę Mikołaja zorganizowało Gminne Centrum Kultury. Dziękujemy!!!!

 

 

Bratian "zgarnął" wszystko!!!

W sobotę 11.12.2010r. uczniowie naszej szkoły brali udział w rejonowych konkursach organizowanych przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Mieście Lubawskim. Odnieśli spore sukcesy: Paulina Rzymek zdobyła I miejsce, zaś Liliana Różyńska II miejsce w konkursie Wiedzy o AIDS dla uczniów gimnazjum. Konkurs ten jest cyklicznym konkursem, który odbywa się corocznie w związku ze Światowym Dniem AIDS( 01.12).
W rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowia PCK Patrycja Koprowska zajęła I miejsce, a Katarzyna Dembińska IV miejsce. W każdym z tych konkursów wzięła udział grupa 14 gimnazjalistów reprezentujących 7 szkół gimnazjalnych z naszego rejonu.
Również w tym dniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów gimnazjum na prezentację multimedialną " Witaminka zamiast dymka". Kolejny sukces odnieśli uczniowie: Agata Patalon- I miejsce, Klaudia Hincmann- III miejsce. Konkurs ten był organizowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim we współpracy ze szkolnym kołem PCK przy Zespole Szkół w Nowym Mieście Lubawskim. Należy nadmienić, że wszyscy Ci uczniowie za wysokie wyniki otrzymali wartościowe nagrody. Nad konkursowiczami opiekę pełniła p. Gabriela Wiechowska.
Cieszy również fakt,że byli uczniowie naszej szkoły dalej kontynuują udział w konkursach prozdrowotnych na etapie ponadgimnazjalnym: Łukasz Hincman zdobył I miejsce, zaś Anita Ptaszyńska II miejsce w Olimpiadzie Promocji Zdrowia PCK. Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Gminny konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny

11.12. 2010 r. szkoła w Skarlinie po raz kolejny zorganizowała konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny. W szranki konkursowe stanęli również reprezentanci naszej szkoły: Marcelina Kruszyńska, Amelia Tejer, Ilona Marchlewska, Weronika Kurlikowska wraz z opiekunem p. Anną Kremską. Do konkursu zgłosili się przedstawiciele pięciu szkół z terenu naszej gminy: Gwiździn, Jamielnika, Tylic, Bratiana i Skarlina. Przez 3 godziny uczniowie „tworzyli” kolorowe łańcuchy. W sumie powstały gminny łańcuch mierzył prawie 790 metrów!!! Po zakończeniu pracy łańcuchy poszczególnych drużyn zmierzył, tradycyjnie już, p. Wojciech Perlik z Mierzyna. Nasza ekipa łańcuchem o długości 183,8 cm zajęła zaszczytne II miejsce i otrzymała puchar ufundowany przez dyrektora Gminnego Centrum Kultury – p. Andrzeja Andrzejewskiego. GRATULUJEMY!!! Kolorowy łańcuch zawiśnie na drzewkach przed Urzędem Gminy Nowe Miasto Lubawskie w Mszanowie. Zdjęcia w galerii.

 

 

 

Zdobywamy kolejne nagrody - Certyfikat "Rowerowa szkoła" i wyróżnienie w wojewódzkim konkursie "Festiwal Nauki"

 

21.12.2010 r. w Jedwabnie pięć placówek na Warmii i Mazurach, w tym Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich, otrzymało certyfikaty skutecznego zachęcania uczniów do ekologicznego transportu.
"Rowerowa szkoła" to projekt Stowarzyszenia Aktywności Społecznej "Młyn", Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz regionalnych centrów edukacji ekologicznej.

„Certyfikat "Rowerowej szkoły" to elitarna odznaka, przyznawana za wyjątkową działalność - mówi Mirosław Arczak z "Młynu". - Taki certyfikat jest ważny dwa lata. Zgłosiło się wiele szkół, ale chcieliśmy nagradzać za prawdziwą aktywność, za promowanie kultury rowerowej, a nie za to, że jakaś placówka robiła rzeczy mało odkrywcze albo bardzo skromne.
Najważniejsze przy wyborze szkół, które zasługują na te zaszczytne wyróżnienie, było nie to, ile pieniędzy przeznaczyły na realizację projektu, ale pomysłowość i zaangażowanie. W województwie warmińsko-mazurskim certyfikat otrzymało pięć szkół: Zespół Szkół w Bratianie, Szkoła Podstawowa w Boćwince, SP 3 w Gołdapi, ZS w Kętrzynie oraz jedna placówka w stolicy Warmii i Mazur: SP 22 przy ul. Żołnierskiej.” (za:
www.rowerowy.olsztyn.pl; Gazeta Wyborcza, 9.12.20010r.) Koordynatorem działań „rowerowych” na terenie szkoły była p. Dorota Lipska przy współpracy z prezesem grypy kolarskiej GKL AGA-Team – p. Piotrem Patalon.

Tego samego dnia odbyło się - także w Jedwabnie - podsumowanie wojewódzkiego konkursu „Festiwal Nauki – Badamy i odkrywamy przyrodę nieożywioną” organizowanego przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Warunkiem udziału w konkursie było zorganizowanie w swojej placówce „Festiwalu Nauki”. W naszej szkole taki Festiwal także się odbył. W ramach tej imprezy dzieci z kl. „0”, pod kierunkiem nauczycieli, starszych kolegów i rodziców, wykonywały różnorodne zadania np.: przeprowadzały doświadczenia, eksperymenty, gry, pokazy, zorganizowały wystawę. Po prostu połączyły naukę ze wspaniałą zabawą. Udowodniły w ten sposób, że nauka nie zamyka się tylko w mądrych księgach. Koordynatorem działań na terenie naszej placówki w ramach „Festiwalu Nauki” była p. Dorota Oczkowska. Szkoła otrzymała zaszczytne wyróżnienie w tym konkursie.

Zapraszamy do galerii.          

Jak widać nasza szkoła kończy rok 2010 wielkimi sukcesami!!! Życzymy sobie takich samych sukcesów w przyszłym roku :)

 

 

Choinka życzeń

22 grudnia 2010r. cała społeczność uczniowska,dyrekcja,  nauczyciele i pracownicy szkoły uczestniczyli w projekcie szkolnym „Choinka Życzeń”, który organizowany jest od kilku lat. Tegoroczne spotkania w szkole i w grupach klasowych przebiegały pod hasłem„Świat potrzebuje więcej serca – Twojego serca”.

            Rozpoczęło się obejrzeniem Jasełek przygotowanych przez panie: Barbarę Karbowską  i Annę Zatorską. W przedstawieniu wziął udział liczny chór szkolny – cały złożony z „Aniołów w bieli”. Podobał się wszystkim subtelny strój Adrianny Zabłotnej, kl. IIIa, w roli Maryi; zachwycaliśmy się dialogiem Diabła z Herodem ( w tych rolach Paweł Marszelewski i Mateusz Kłosowski kl. IIc).  Oklaskami nagrodziliśmyWiktorię Konopacką (kl. IIb), która przepięknie zagrała na skrzypcach kolędy, a śpiewały je Natalia Bartkowska (kl. IIb) i Karolina Kołodziejska (kl.IIc). I jeszcze wielu uczniów podobało się nam, bo często występują i znamy ich z dobrej dykcji lub pięknych interpretacji albo świetnego prowadzenia uroczystości.

            Aby tradycji stało się zadość, wszyscy śpiewali kolędy. Każda z klas zaprezentowała się  w tradycyjnej bądź współczesnej kolędzie, śpiewali wszyscy – od przedszkola do... trzeciej gimnazjum,  a wszyscy tak samo przejęci i stremowani przed publicznością. Ale występy były udane i świetnie przygotowane.

            Na szkolnej choince zawisły bombki wykonane z materiałów tzw. ekologicznych oraz hasła dotyczące ekologii, wszak nasza szkoła nie ustaje w propagowaniu tematyki i działań na rzecz ochrony środowiska, więc każda okazja jest dobra na wdrażanie dobrych nawyków. Tak więc połączyliśmy świętowanie z ekologicznym wychowaniem.

            Tydzień wcześniej zaś, w ramach konkursu międzyklasowego, przystroiliśmy szkolne okna w białe dekoracje i nasza szkoła zrobiła się świąteczna, zimowa no i ekologiczna oczywiście!

            Po wspólnym kolędowaniu odbyły  się spotkania klasowe, w czasie których wręczaliśmy sobie upominki, składaliśmy życzenia. A potem już wracaliśmy do domów, na świąteczne ferie, na rodzinne świętowanie!!! Zapraszamy do galerii.


 

 

Życzenia

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę życzymy

Świąt białych, pachnących choinką,

skrzypiących śniegiem pod butami,

spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,

pełnych niespodziewanych prezentów.

Świąt dających radość i odpoczynek,

oraz nadzieję na Nowy Rok,

żeby był jeszcze lepszy niż ten,

co właśnie mija

 

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Obsługi i Administracji oraz Społeczność Uczniowska

Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich

 

 

 

Podsumowanie konkursu zbiórki plastikowych nakrętek

Jak wiecie, od początku grudnia w naszej szkole trwała zbiórka plastikowych zakrętek. W ramach tej akcji charytatywnej Szkolne Koło Wolontariatu ogłosiło konkurs klasowy na zbiórkę jak największej ilości nakrętek. 22 grudnia, podczas szkolnej uroczystości „Choinka Życzeń”, ogłosiliśmy zwycięzców. Tak więc za największą ilość zakrętek wśród klas szkoły podstawowej na nagrodę zasłużyła klasa III, zbierając  aż 6,5 kilograma zakrętek. Natomiast wśród gimnazjalistów zwyciężyła klasa Ia z wynikiem 1, 4 kg (zdjęcia w galerii).  Zwycięskim klasom serdecznie gratulujemy. Nagrodą w konkursie był kulig,  więc życzymy szerokiej drogi podczas białego szaleństwa.

Dla przypomnienia…

Zakrętki zbieraliśmy dla chorej Martynki, której rodzice zwrócili się o pomoc w jej rehabilitacji i leczeniu. Martynka urodziła się z zespołem wad wrodzonych, czego efektem jest duże opóźnienie rozwojowe. Wymaga ciągłej terapii i rehabilitacji. Koszty leczenia dziewczynki pochłaniają fundusze jej rodziców, a sprzedaż nakrętek pozwala na dodatkowe finanse.

Wszystkim, którzy włączyli się do akcji ogłoszonej przez Koło Wolontariatu w naszej szkole bardzo serdecznie dziękujemy. Choć wyniki konkursu zostały już ogłoszone, zachęcamy Was do dalszej zbiórki zakrętek. Przynoście je do nas i pomagajcie Martynce.

 

 

XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już w niedzielę – 09 stycznia 2011 roku o godz. 16.00  w auli szkolnej rozpocznie się kolejny finał WOŚP, na który wszystkich serdecznie zapraszamy. W tym roku zbieramy pieniądze na rzecz dzieci  z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

PAMIĘTAJ!!!Twoja pomoc może uratować życie dziecka. Jesteś potrzebny. Nie odwracaj się, nie zamykaj w swoim domu.

Przyjdź do nas!

Nasi wolontariusze rozpoczną akcję od zbiórki pieniędzy do puszek po każdej mszy świętej.

W tym roku zaczynamy grać już w środę – 05.01.2011 r. W tym dniu dzieci i młodzież szkolna obejrzą przedstawienie teatralne pt. „Opowieść wigilijna” w wykonaniu uczniów Gimnazjum we Franciszkowie.

Główna część imprez wielkoorkiestrowych na scenie auli szkolnej odbędzie się tradycyjnie w niedzielę, czyli 09.01.2011.

Zapraszamy wszystkich w godzinach 16.00 - 19.00 na blok artystyczny.

Wystąpi m.in.:

·         grupa cyrkowa z Tylic

·         zespół taneczny z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Suszu

·         laureaci programu „Pokaż co potrafisz”: Amelia Dubanowska i Szymon Lenga

·         kabaret „Drwiący” z Mszanowa.

Nie zabraknie także występów dzieci i młodzieży szkoły w Bratianie. Zapraszamy na wspólne kolędowanie. W czasie występów artystycznych czynna będzie kawiarenka z pysznymi goframi i ciastami. Przewidziana jest też loteria fantowa i licytacja wielkoorkiestrowych gadżetów.

ZAPRASZAMY!!!

 

 

 

WOŚP - my już GRAMY!!!

XIX finał WOŚP dopiero w niedzielę, ale my zaczęliśmy już dziś - 5 stycznia - Wielkie Orkiestrowe Granie!!! W ramach akcji wystąpili u nas młodzi aktorzy z Samorządowego Gimnazjum we Franciszkowie z „Opowieścią wigilijną”. Ich występ można podsumować jednym słowem – REWELACJA!!! Później na hali sportowej odbył się charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej. Chętnych do gry nie brakowało!!! Wszystkie zebrane pieniądze zostaną „zapuszkowane”.  Zdjęcia z dzisiejszego „grania orkiestry” w galerii.

Zapraszamy do nas w niedzielę. Zapewniamy moc atrakcji!!!

 

 

 

XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Orkiestra Wielkich Serc ...

To już 19-ty Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku wzięliśmy udział w akcji zorganizowanej przez Jurka Owsiaka. Naszym koordynatorem była p. Aurelia Dembińska, która z grupą Wolontariuszy zainicjowała popołudniowe spotkanie w szkole.

Wielkie granie rozpoczęliśmy o 16.00 w auli szkoły, pani dyrektor Ewa Przybylska, przywitała wszystkich gości. Sama również włączyła się do zbiórki pieniędzy. Później mieliśmy możliwość obejrzenia występów przygotowanych przez laureatów konkursu „Pokaż co potrafisz”,  uczniów szkoły w Bratianie, tancerzy z Susza i cyrkowców z Tylic. Licytowaliśmy pamiątkowe gadżety 19-tego finału. Wszystko odbyło się w miłej atmosferze, przy gorącej kawie i słodkiej niespodziance przygotowanej przez p. Annę Kremską.

I mamy rekord, zebraliśmy prawie 2 800 zł. To zasługa nas wszystkich, mieszkańców Bratiana, którzy przybyli tłumnie z całymi rodzinami i społeczności szkolnej. Zapraszamy do galerii!!!

Dziękujemy wszystkim za pomoc!!!

 

Podsumowanie wyników w I semestzre roku szkolnego 2010/2011

Podsumowanie wyników w I semestrze roku szkolnego 2010/2011 znajduje się w zakładce "Ważne informacje".

 

 

 

 

Ferie!!!

Ferie nadchodzą wielkimi krokami!!! Będzie to czas słodkiego leniuchowania i zasłuzonego odpoczynku. Jeśli jednak ktoś z Was będzie miał ochotę odwiedzić swoją ukochaną szkołę to gorąco zapraszamy na zajęcia. Wykaz proponowanych zajęć znajdziecie w poniższej tabeli.

imię i nazwisko nauczyciela

proponowana

forma zajęć

Godziny i  miejsce

zajęć

24

01

25

01

26

01

27

01

28

01

31

01

01

02

02

01

03

02

04

02

Bączek Sylwia

Przygotowanie chętnych do recytacji w konkursie na walentynki

 

10.00-12.00

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

Chechłowski Leszek

Seans filmowy

Kółko komputerowe

10.00-14.00

 

 

X

 

X

 

X

 

X

 

X

 

 

 

 

 

Dąbrowski Maciej

 

Mini koszykówka kl. SP

Koszykówka/piłka nożna

9.00-10.30

10.30 -12.00

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dembińska Aurelia

Tenis stołowy

 

10.00 -12.00

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drzewińska

Sylwia

Piosenka angielska

Projekt edukacyjny

 

10.00 -12.00

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

Gawron

Grażyna

 

Zabawa karnawałowa

Konkurs SKO

 

11.00-13.00

10.00

X

k. SKO

10,00

 

 

 

 

 

 

 

 

Karbowska Barbara

Zabawa karnawałowa

 

11.00-12.30

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kasprowicz

Justyna

Zabawa karnawałowa

 

11.00 -13.00

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kordalska Justyna

Przygotowanie chętnych do egzaminu Gim.

 

10.00 -12.00

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

Kremska Anna

Ekozespoły

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

Lewandowska Violetta

Ekozespoły

10.00-12.00

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

Lipska Dorota

Zabawa karnawałowa „0” – III

11.00 -13.00

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mierzyńska Joanna

Seans filmowy

 

10.00 -13.00

sala nr 13

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

Mioskowska Gabriela

Ekozespoły

 

10.00-11.00

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

Obuchowska Grażyna

Zabawa karnawałowa

Konkurs SKO

 

11.00-12.30

 

 

III

0-III

 

 

 

 

 

 

 

 

Oczkowska Dorota

Zabawa karnawałowa

Konkurs SKO

 

11.00-12.30

 

 

0

0-III

 

 

 

 

 

 

 

 

Pietrzykowska Ewa

Rozwiązywanie ciekawych zadań z matematyki

 

10.00-12.00

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

Połomska Julita

 

Seans filmowy

 

10.00 -13.00

sala nr 13

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

Uliasz Katarzyna

Zabawa karnawałowa

Konkurs SKO

 

11.00-12.30

 

 

I

0-III

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiechowska Gabriela

Zabawa karnawałowa

Konkurs PCK

 

11.00-13.00

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zatorska Anna

Konkurs kolęd

 

10.00

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa karnawałowa

Ogłoszenie

Dnia 19 lutego 2011 roku w sali wiejskiej w Mszanowie odbędzie się

ZABAWA KARNAWAŁOWA.

Do tańca zagra zespół „Karo”.

Cena 110 zł od pary.

Bawimy się od godz. 20.00 do 4.00.

Zapewniamy pełną konsumpcję.

Niespodzianką będzie loteria fantowa.

Serdecznie zapraszamy!!!

 

Rada Rodziców Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie (nr tel. 564721925).