Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły

Organizacja ta została zawiązana na zebraniu wiejskim w dniu 22 XI 1995 r. zwołanym przez dyrektora szkoły w Bratianie - Ewę Przybylską. Głównym celem komitetu było zbieranie funduszy na projekt rozbudowy szkoły. Pierwsze pieniądze pochodziły z organizowanych zabaw dla mieszkańców Bratiana, dyskotek dla młodzież, sprzedaży ciast w szkole, zbiórki złomu oraz sprzedaży drewna z wyciętych topoli. Jednak głównym źródłem dochodu były festyny środowiskowe, które gromadziły tłumy ludzi z Bratiana i sąsiednich miejscowości. Pieniądze zebrane na 11 festynach pozwoliły sfinansować projekt rozbudowy szkoły oraz wykonać ogrodzenie wokół obiektu. Ogromną zasługą SKRSz była aktywizacja całego środowiska lokalnego - rodziców, uczniów i nauczycieli. Działalność Komitetu bez wątpienia ułatwiła władzom gminy podjęcie odważnej decyzji o rozbudowie szkoły.
Niemożliwe stało się faktem – 18 III 2005 r. gimnazjum i sala gimnastyczna została oddana do użytku.

A oto ludzie, którzy mogą powiedzieć, że niejedna cegła w murach szkoły to ich zasługa:

1.     Baranowska Bożena – przewodnicząca do 2004 r.

2.     Jan Goździewski – zastępca

3.     Roman Biegajski (skarbnik od 1995 r. – do 2001 r.)

4.     Roman Buliński

5.     Ryszard Dombrowski

6.     Marian Kisiel

7.     Bogdan Król – przewodniczący od 2004 r.

8.     Dariusz Marcinkowski

9.     Edmund Nowiński

10.                       Grażyna Obuchowska (skarbnik od 2003-2006)

11.                       Paweł Oelberg