W bieżącym roku szkolnym włączyliśmy się do akcji ogłoszonej przez WFOŚiGW oraz OCEE. Spośród czterech zaproponowanych działań wybraliśmy i przeprowadziliśmy trzy: Bieg dla Ziemi, Przyroda bez zużytych baterii i Na tropie odnawialnych źródeł energii.
Akcję Tygodnia dla Ziemi rozpoczęliśmy apelem z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. Uczennice klasy szóstej przedstawiły wiadomości na temat energii wiatru, wody i słońca, doskonale dobrana muzyka wprowadziła nas w nastrój tychże energii . Młodsi uczniowie z klas pierwszych przygotowali inscenizację pt. „Wędrówki energooszczędnej żarówki”. Uczniowie przekonywali nas, że Ziemia to piękna kraina i wszyscy musimy o nią dbać. Nie chcemy by Dzień Ziemi (od roku 2009 ten dzień to również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi) kojarzył się tylko ludziom ze sprzątaniem lasów przez młodzież szkolną. Chcemy, by był postrzegany jako coś więcej i promowany nie tylko przez uczniów i ludzi dbających o środowisko, ale także wśród rządów i przedstawicieli biznesu na całym świecie. Temat ochrony środowiska jest szczególnie bliski całej społeczności szkolnej, a świadomość ekologiczna wśród niej wzrasta z roku na rok.
Apelem rozpoczęliśmy „Tydzień dla Ziemi” w naszej szkole. Czekały nas nowe zadania. Udaliśmy się na trop odnawialnych źródeł energii i przyrody bez zużytych baterii oraz braliśmy udział w biegu dla Ziemi.
- Bieg dla Ziemi
Bieg dla Ziemi zorganizowaliśmy na dwóch etapach: brali w nim udział uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej i I – III gimnazjum wraz z nauczycielami. Jako pierwsi swój hołd Matce – Ziemi oddali gimnazjaliści. Trasa wiodła ulicami naszej wsi i mierzyła ok 2 km. Bieg miał formę rekreacyjną. Nie chodziło o bieg do celu, lecz już sam bieg był celem. Taka idea przyświecała 1. Biegowi Na Rzecz Ziemi w Bratianie. Dodatkowo wszyscy uczniowie ubrani byli w kolory Ziemi i łączyła ich malutka flaga dla Matki Ziemi.
W młodszych klasach bieg przybrał charakter zabawowy. Uczniowie po rozgrzewce przystąpili do biegu, który przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy polegał na spokojnym biegu wszystkich uczestników jeden za drugim, drugi był przeznaczony dla chętnych biegaczy. Był to wyścig indywidualny z dodatkowymi zadaniami.
Zarówno gimnazjalistom, jak i maluchom podczas biegu towarzyszyły piękne chorągiewki dla naszej Ziemi.
- Przyroda bez zużytych baterii
W ramach tego zadania zorganizowaliśmy kampanię edukacyjno – promocyjną pod nazwą „Na tropie baterii”, która składała się z następujących działań:
- Ogłosiliśmy konkurs zbiórki baterii w klasach, którego rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu;
- Uczniowie klasy III zaprojektowali i wykonali ulotki o zagrożeniach płynących z niewłaściwego składowania baterii. Przede wszystkim zwrócili uwagę na dwie kwestie: 1. Dlaczego baterie są niebezpieczne? 2. Baterie-środowisko-człowiek. Treść ulotek informowała iż w bateriach zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, w których udział biorą toksyczne pierwiastki i to one właśnie są szczególnie niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka. Ulotki były przeznaczone dla społeczności szkolnej, jak i mieszkańców Bratiana.
- Przeprowadziliśmy happening ulicami wsi pod hasłem „Bądź przyjazny środowisku.” Podczas marszu zachęcaliśmy mieszkańców Bratiana do: korzystania z baterii i akumulatorów wielokrotnie ładowanych, zbierania zużytych baterii i akumulatorów do specjalnych pojemników. Rozdawaliśmy napotkanym przechodniom ulotki oraz puszki do zbierania zużytych baterii i prosiliśmy o zwrot puszki z zebranymi bateriami do szkoły. Zawiesiliśmy na wsi plakat informujący mieszkańców Bratiana o zbiórce baterii w naszej szkole. Ulotki i puszki zostawiliśmy również w sklepie spożywczym u pani Joli z prośbą o ich wystawienie dla klientów.
- W klasach na każdym szczeblu edukacyjnym na lekcjach wychowawczych odbywały się pogadanki na temat „Dlaczego baterie są niebezpieczne?” Uczniowie poznali zagrożenia płynące z niewłaściwego postępowania z zużytymi bateriami.
- Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III brały udział w konkursie recytatorskim „Z przyrodą za Pan Brat”. Uczestnicy konkursu poprzez wybór i prezentację wiersza zachęcali do oszczędzania i dbania o środowisko przyrodnicze. Maluchy pokazały swoje zaangażowanie w ochronę środowiska.
- Na tropie odnawialnych źródeł energii
W ramach tego działania wykonaliśmy szereg zadań:
- Młody inżynier pod takim hasłem prowadzone są w naszej szkole zajęcia dodatkowe dla uczniów klas IV-VI. Na zajęciach uczniowie rozwijają swoje zainteresowania naukowe. Poznawali źródła energii odnawialnej, budowali roboty z klocków zasilane energią słoneczną.
- Inwentaryzacja odnawialnych źródeł energii w naszej miejscowości – energia słoneczna. Uczniowie klasy IIb wykonywali w ramach projektu gimnazjalnego inwentaryzację kolektorów słonecznych w okolicy szkoły. Projekt miał na celu utworzenie bazy mieszkańców, którzy korzystają na terenie Bratiana, Mszanowa i Kaczek z odnawialnego źródła energii. Chcieliśmy się też dowiedzieć co kierowało osobami, które zdecydowały się na założenie baterii słonecznych i w jakim celu są one założone. Uczniowie przygotowali scenariusz wywiadu z osobami, które zainstalowały urządzenia a następnie podzielili się na grupy i szukali domów z kolektorami słonecznymi. Tam, gdzie zauważyli kolektory starali się przeprowadzić wywiad dotyczący celu i sensu zakładania słonecznych baterii. Wszyscy, którzy założyli baterię słoneczną i zechcieli udzielić krótkiego wywiadu mówili o widocznych oszczędnościach w budżecie domowym oraz swojego zadowolenia z zainstalowanych urządzeń . Większość osób otrzymała dotacje lub pomoc finansową z Banku lub środków Unii Europejskiej. Łącznie w Bratianie, Mszanowie i w Kaczku znaleźliśmy 10 gospodarstw domowych, które korzystają z odnawialnego sposobu ogrzewania wody. Prezentacja znajduje się tutaj: Odnawialne_zrodla_energii-_M._Czarnomski.pps
- Prezentacja multimedialna o odnawialnych źródłach energii – pokaz przygotowany przez uczniów gimnazjum dla młodszych kolegów. Uczniowie gimnazjum przygotowali dla młodszych kolegów zajęcia pod hasłem "Z energią zmieńmy źródła", które były poświęcone wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W czasie prezentacji multimedialnej uczennica gimnazjum zwróciła szczególną uwagę na biomasę, podała przykłady jej zastosowania i krótko opowiedziała o biogazowni w pobliskim Boleszynie. Inny uczeń przedstawił makietę prezentującą źródła prądu w naszych domach. Zwrócił uwagę na coraz bardziej popularne ogniwa fotowoltaiczne, które wykorzystują promienie słoneczne do produkcji prądu elektrycznego. W podsumowaniu, przedstawiono zalety i wady alternatywnych źródeł energii. Prezentacja znajduje się tutaj: Odnawialne_zrodla_energii_-_P._Gorzewska.ppsx
- Konkurs plastyczny „Las i jego mieszkańcy – Wypoczynek w lesie”; uczniowie klas I-III brali udział w powiatowym konkursie plastycznym, dzieci w swoich pracach przedstawiły swoje pomysły na rodzinne spędzanie czasu w lesie, zwróciły uwagę na fakt iż wykorzystując naturę jednocześnie oszczędzają energię np. elektryczną.
- Dzień Czekolady – Doskonale wiemy, że czekolada to również energia! W związku z tym w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy w szkole obchody Dnia Czekolady. Uczniowie poznali tajniki słodkiego przysmaku, wartości odżywcze oraz degustowali jej różne rodzaje. Odbył się również minikonkurs szkolny – zadaniem uczniów było dokończenie zdania: „Moja szkoła jest jak czekolada, ponieważ….”. Kreatywność i pomysłowość uczniów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich: Moja szkoła jest jak czekolada, ponieważ … lekcje w niej są jak tabliczki - a jak trafisz na gorzką to się wszystkiego odechciewa; … życie z nią jest słodkie; … nauczyciele są słodcy, jak wiśnie w czekoladzie; … tak jak czekolada ma różne nadzienia: czasem pyszne i słodkie, a czasami ma nadzienie gorzkie; … co za dużo, to niezdrowo.
- Uczniowie klas I-III brali udział w cyklu zajęć pod hasłem „Gdy energię oszczędzamy o środowisko i klimat dbamy’’. Celem zajęć było wskazanie wiatru, słońca i wody jako źródeł energii przyjaznej środowisku i klimatowi. Dzieci brały udział w wycieczce do elektrowni wodnej na Kaczku, wykonywały wiatraki z papieru. W grupach tworzyły plakaty o potrzebie oszczędzania energii elektrycznej.
- Energia w nauce – rozwiązywanie zadań związanych z energią na różnych przedmiotach. Uczniowie podczas „Tygodnia dla Ziemi” rozwiązywali różne zadania związane z energią.
Zdjęcia tutaj: