Dnia 17.06. 2014 r. nasi uczniowie brali udział w warsztatach naukowych w Toruniu. Jednym z jej punktów był udział w zajęciach warsztatowych w Centrum Chemii w Małej Skali. W zajęciach brało udział 46 dzieci. Dzięki tym zajęciom dzieci nabyły umiejętność posługiwania się sprzętem laboratoryjnym (dzięki własnoręcznemu eksperymentowaniu), uczyły się opisywać eksperymenty, powiększyły swoje zdolności manipulacyjne. Podczas ciekawej zabawy pogłębiły swoją wiedzę o procesach zachodzących w przyrodzie. Uczniowie pracowali w parach i indywidualnie w ławkach. Warsztaty składały się z następujących etapów:
- Wprowadzenie do techniki chemii w małej skali (w tym podstawowe operacje laboratoryjne i zasady bezpieczeństwa oraz higieny pracy)
- Instrukcja wykonywania doświadczeń
- Indywidualna praca uczestników (własnoręczne eksperymentowanie w parach)
- Ewaluacja eksperymentu (podsumowanie doświadczenia, wypełnienie kart pracy)
- Efektowne doświadczenie (wykonywane przez ucznia)
- Podsumowanie zajęć. Dzieci brały udział również w pokazie efektownych efektów chemicznych.
Na pokazie były wykonywane wraz z uczniami następujące eksperymenty:
- Zielony smok (Polegał on na ogrzewaniu mieszaniny alkoholu etylowego z dodatkiem kwasu ortoborowego (III) i zapalenie oparów tej cieczy czego wynikiem było pojawienie się zielonego płomienia)
- Płonący stół oraz ręce proroka (W pierwszej części eksperymentu zapoznaliśmy uczniów z właściwościami butanu a następnie sprawdziliśmy jego palność wylewając go w postaci cieczy na stół. Następnie w formie gazu zebraliśmy go w postaci baniek mydlanych i podpaliliśmy. Ostatnią częścią było spalenie go na rękach uczniów którzy mieli zmoczone zimną wodą dłonie co uchroniło od oparzeń)
- Psikacze (W tym eksperymencie spalaliśmy rozpylone alkoholowe roztwory różnych soli - chlorek sodu barwił na kolor pomarańczowy, azotan (V) strontu na karminowy oraz azotan (V) miedzi (II) barwił płomień na kolor zielony)
- Pringelsy ( Eksperyment ten polegał na podpaleniu zebranego w puszce po chipsach wodoru będącego produktem reakcji magnezu z kwasem octowym czemu towarzyszył głośny wybuch wyrzucający puszkę w powietrze)
Na zajęcia w Centrum Chemii w Małej Skali otrzymaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Zdjęcia w albumie. Zapraszamy!!!