W czwartek, 12 grudnia 2013r. w godzinach popołudniowych w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich odbyła się konferencja dla nauczycieli z terenu powiatu nowomiejskiego „Siedem kroków szkoły (przedszkola) do certyfikatu międzynarodowego Zielone Flagi. Zdrowa Żywność”.
Uczestnicy konferencji poznali metodologię międzynarodowego programu Eco-Schools. Dowiedzieli się, jak ubiegać się o certyfikat międzynarodowy Zielonej Flagi i krajowy LCAE w roku szkolnym 2013/2014? Kierownik OCEE, p. Alicja Szarzyńska służyła radą i pomocą wszystkim zainteresowanym.
Z racji tego, że w bieżącym roku szkolnym jednym z tematów priorytetowych w otrzymaniu certyfikatu Zielonej Flagi jest „zdrowa żywność w szkole” to zaproponowano wszystkim uczestnikom udział w warsztatach chemicznych na temat zdrowej żywności pn. „Chemia na talerzu”.
Uczestnicy warsztatów, w kilkuosobowych zespołach pod kierunkiem prowadzącej zajęcia – p. Gabrieli Wiechowskiej (n-la biologii i chemii), rozwiązywali zadania praktyczne związane ze zdrowym żywieniem: na co zwracać uwagę wybierając produkty spożywcze, jakie dodatki do żywności są zdrowe, a jakich należy unikać, jakie informacje zawierają etykiety produktów spożywczych i jak należy je odczytywać . Identyfikowano składniki odżywcze w produktach spożywczych, wskazywano na ich rolę i ułożenie w piramidzie zdrowia. Ciekawym elementem zajęć było odróżnianie soków barwionych sztucznie od soków naturalnych, badanie kwasowości wybranych produktów np. coca-coli i jej szkodliwego wpływu na niszczenie szkliwa zębów i wypłukiwanie soli mineralnych z kości.
Zestaw przykładowych doświadczeń chemicznych rozwiązywanych w trakcie zajęć pozwolił nie tylko poznać zagrożenia związane z negatywnym wpływem niewłaściwych praktyk żywieniowych na funkcjonowanie organizmu, ale bliżej poznać zdrowy „ talerz zdrowia” obecny na naszych stołach. Zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem są realizowane w każdej szkole zgodnie z podstawą programową. Dużą rolę w przekazywaniu dobrych praktyk żywieniowych odgrywają uczniowie. W naszej szkole także.
Bardzo ciekawym elementem warsztatów okazał się pokaz przygotowany przez uczniów realizujących projekt uczniowski pn. „Chemia na talerzu”, pod kierunkiem p .G. Wiechowskiej. W zaprezentowanych doświadczeniach chemicznych uczniowie zwrócili uwagę na zdrową żywność i jakość odżywiania się, które mają bardzo istotny wpływ na stan zdrowia. Podniesienie stopnia świadomości nt. zdrowia i zagrożeń wynikających z niewłaściwego odżywiania to jedno z działań priorytetowych szkoły. Uczniowie zaprezentowali doświadczenie: „Miękkie kości”. Zwrócili również uwagę na czynniki żywieniowe sprzyjające rozwojowi cukrzycy, omówili skład, rolę i zalecenia, które składają się na „zdrowy talerz” obecny na naszych stołach.
Uczestnicy warsztatów bardzo wysoko ocenili zarówno profesjonalne przygotowanie, formę oraz przebieg zajęć, jak i atmosferę panującą podczas wspólnej pracy. Wyrazili również słowa podziękowania za otrzymanie przydatnych materiałów powarsztatowych, które będą mogli wykorzystać w swoich szkołach.
Warsztaty przeprowadzono we współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Na zajęciach obecna była p. kierownik OCEE, Alicja Szarzyńska, która wysoko oceniając profesjonalizm warsztatów, serdecznie podziękowała za współpracę.
Konferencja dofinansowana została z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Zdjęcia w galerii.