12 grudnia 2013 r. miała miejsce w naszej szkole podniosła uroczystość – p. dyrektor Ewa Przybylska przekazała na ręce przewodniczących szkoły międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Kapituła Szkoły dla Ekorozwoju przyznała nam ów certyfikat na okres trzech lat. Oznacza to, że już po raz trzeci udało nam się spełnić wymogi stawiane przez Program SdE. Nasz sukces zawdzięczamy zaangażowaniu zarówno całej społeczności szkolnej, jak i lokalnej, władzom gminy oraz partnerów zewnętrznych.
Bardzo nam miło, że na naszą uroczystość zaproszenie przyjęła kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej – p. Alicja Szarzyńska i zaszczyciła nas swoją obecnością. To dzięki mobilizacji i ogromnemu wsparciu ze strony p. Ali tak wiele udało nam się osiągnąć na polu ekologii. Ponadto w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele: Nadleśnictwa Iława p. Jan Czapliński, Gminy Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie – p. Krystyna Danielewska, Pracownik Sanepidu – p. Krystyna Obremska, Proboszcz bratiańskiej parafii – ks. kanonik Edward Barański, Przewodniczący Rady Rodziców –p. Adam Twardy, Przewodnicząca KGW - p. Maria Schweig, komendant OSP Bratian – p. Edmund Mendrzycki oraz społeczność szkolna.
Podczas uroczystego apelu przypomnieliśmy zebranym nasze ubiegłoroczne działania ekologiczne, których realizacja doprowadziła nas do zdobycia kolejnej, już trzeciej, Zielonej Flagi. Prezentacja zdjęć i filmu wywołała żywą reakcję publiczności, co świadczy o ty, że doskonale pamiętamy nasze działania ekologiczne. A było ich naprawdę wiele!
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
Uroczystość przekazania Zielonej Flagi połączyliśmy w tym roku z obchodami Szkolnego Dnia Zdrowej Żywności pamiętając, że ekologia to nie tylko segregowanie odpadów, propagowanie zrównoważonego transportu, dbanie o niespalanie śmieci, oszczędzanie wody i energii. Ekologia to również zdrowe odżywanie. Celem obchodów naszego Dnia Zdrowej Żywności było kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków żywieniowych. Odżywianie się jest podstawową czynnością życiową organizmu. Właściwe odżywianie jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na stan zdrowia, samopoczucie, chęć do nauki i pracy.
W ramach obchodów tego dnia od samego rana uczniowie mogli posilić się zdrowymi i pysznymi daniami na kiermaszu zdrowej żywności. Potrawy zostały przygotowane przez uczniów i ich rodziców oraz przez nauczycieli. Na stołach królowały pyszne sałatki, szaszłyki owocowe i warzywne, zdrowe przekąski w postaci: chipsów jabłkowych , marchewkowych, orzechów, migdałów; znalazł się tu również domowy jogurt, paszteciki, ciasta oraz owoce. Wszystko było smaczne, a przede wszystkim zdrowe.
W tym dniu towarzyszyły nam hasła promujące zdrowe odżywianie wyszukane bądź ułożone przez naszych uczniów. Hasła zostały porozwieszane po całej szkole. Wśród nich znalazły się m.in.: „Nie tylko ziomki jedzą poziomki”, „Zamiast chipsów zjedz kilka jabłuszek – wtedy szczęśliwy będzie Twój brzuszek”, „Gdy zdrowe kanapki i sałatki jemy to nigdy nie chorujemy!!!” i wiele, wiele innych.
W drugiej części apelu p. Gabriela Wiechowska (n-l biologii i chemii) wraz z uczniami, którzy w listopadzie i grudniu realizowali projekt uczniowski „Chemia na talerzu” zaprosiła zebranych do udziału w warsztatach pod takim samym tytułem. W doświadczeniach chemicznych zwrócono uwagę na temat zdrowej żywności i jakości odżywiania się, które mają niebagatelny wpływ na stan zdrowia. Podniesienie stopnia świadomości nt. zdrowia i zagrożeń wynikających z niewłaściwego odżywiania to jedno z działań priorytetowych szkoły. Uczniowie w trakcie apelu skierowanego do społeczności szkolnej i zaproszonych gości, zaprezentowali doświadczenie: „Miękkie kości”. Zwrócili uwagę na czynniki żywieniowe sprzyjające rozwojowi cukrzycy, omówili skład, rolę i zalecenia, które składają się na „zdrowy talerz” obecny na naszych stołach. Podkreślili również znaczącą rolę codziennej aktywności ruchowej dla organizmu człowieka.
Żyjemy w czasach, kiedy nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej schorowane. Na każdym kroku bombardowani jesteśmy reklamami różnego rodzaju fast foodów, słodyczy oraz napojów gazowanych. Kolorowe opakowania i zabawki zachęcają do wyboru produktów, które w wielu przypadkach są szkodliwe dla zdrowia i rozwoju człowieka, a którym ulegają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Mamy nadzieję, że poprzez nasze warsztaty uczniowie uświadomili sobie, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla ich organizmów. Nie wszyscy bowiem o tym pamiętają i często nie wiedzą, jak poważne konsekwencje niosą za sobą błędy żywieniowe na dalsze lata. Zdrowie to też radość, zdrowie to też smak, więc dbajmy o nie przez cały czas!!!
Zdjęcia w albumie: "Przekazanie Zielonej Flagi i Szkolny Dzień Zdrowej Żywności".