Budynek szkolny w Bratianie został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Pod względem architektonicznym szkoła nie zmieniła się po dzień dzisiejszy. Pierwotnie w budynku mieściły się cztery sale lekcyjne, kancelaria, pokój nauczycielski i mieszkanie dla kierownika szkoły. W okresie międzywojennym w szkole pracowało czterech nauczycieli, a uczyło się około 70 dzieci polskich i niemieckich.
Stara szkoła w Bratianie w okresie międzywojennym
Po zakończeniu II wojny światowej liczba uczniów systematycznie rosła, a warunki lokalowe nie ulegały zmianie. Dopiero 1 września 1972 roku oddano do użytku pawilon szkolny, w którym znajdowały się trzy sale lekcyjne, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski oraz hol wykorzystywany do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego.
Prawdziwie rewolucyjne zmiany zaszły jednak dopiero pod koniec XX wieku. W roku 1994 dyrektorem bratiańskiej została Pani Ewa Przybylska. To z Jej inicjatywy 22 listopada 1995 roku na zebraniu wiejskim powołano do życia Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Głównym celem komitetu było zbieranie funduszy na projekt rozbudowy szkoły.
Zaangażowanie dyrektora szkoły, rodziców zaowocowało już w 1996 roku oddaniem do użytku toalet, których nie trzeba się już było wstydzić.
Od roku 1996 (corocznie przez 11lat) organizowano festyny środowiskowe, które gromadziły tłumy ludzi z Bratiana i sąsiednich miejscowości. Pieniądze zebrane na 11 festynach pozwoliły sfinansować projekt rozbudowy szkoły oraz wykonać ogrodzenie wokół obiektu. Podczas festynu 2001 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę gimnazjum i pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Architektonicznie stara szkoła została wkomponowana w kompleks nowych budynków w taki sposób, że odnosi się wrażenie pełnej harmonii stylistycznej.
W roku 2003 oddano do użytku jedną kondygnację oraz wyremontowany zabytkowy budynek szkoły. W roku 2004 oddano do użytku halę sportową. 18 marca 2005 roku oddano do użytku cały kompleks szkolny. Jednocześnie nadano szkole imię Rodu Działyńskich. Dlatego właśnie w tym dniu obchodzimy Święto Szkoły.
W 2010 r. nastąpiła kolejna ważna uroczystość: szkole nadano sztandar. Odśpiewano również po raz pierwszy hymn szkoły. Od tej chwili trzy elementy: patron, hymn, sztandar szkoły weszły na stałe do tradycji szkoły w Bratianie.
Szkoła ma powierzchnię ponad 4000 m2 i do niedawna należała do największych szkół w Polsce ogrzewanych elektrycznie. Miało to swoje plusy – nie emitowaliśmy żadnych zanieczyszczeń, ale i minusy - bardzo duże zużycie energii elektrycznej, a co się z tym wiąże – znaczne koszty utrzymania szkoły.
W związku z tym władze gminy zdecydowały o modernizacji systemu grzewczego. Nasza szkoła jest teraz ogrzewana w sposób innowacyjny. Postawiono na źródła ciepła płynące z wnętrza ziemi. Ogrzewanie tego typu obniżyło koszty eksploatacji i zminimalizowało emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Tak więc oszczędzamy środowisko!!!