Czy wyobrażasz sobie chociaż jeden dzień swojego życia bez wody? Czy wiesz, że przeciętnie w ciągu dnia Europejczyk zużywa ok. 150 litrów wody, a w Afryce człowiek ma do dyspozycji ok. 20 litrów? Czy wiesz, że więcej osób na świecie ma własny telefon komórkowy niż dostęp do jakiejkolwiek toalety? Czy wiesz jakie skutki dla życia ma brak dostępu do wody? Zastanówmy się nad tym.
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. To dzień, w którym w szczególności przypominamy, że woda to skarb!!! Na korytarzach pojawiły się kropelki z hasłami zachęcającymi do oszczędzania wody.
Woda jest podstawą funkcjonowania i rozwoju społeczeństw. Łączy się z wszystkimi obszarami życia – zdrowiem, środowiskiem, produkcją żywności, przemysłem, energetyką. W krajach, w których ludzie nie mają dostępu do czystej wody, rozwój jest zachwiany, a w najcięższych przypadkach całkowicie niemożliwy. Brak wody powoduje nie tylko pragnienie. Bez wody nie da się także produkować żywności i przygotowywać posiłków. Jeśli ludzie nie mają dostępu do czystej wody, trudno jest im dbać o higienę, przez co rozprzestrzenia się wiele chorób, takich jak cholera, dur brzuszny, polio oraz biegunka. Co więcej, problem ten uniemożliwia rozwój jednostek, głównie dzieci, które zamiast chodzić do szkoły muszą poświęcić czas na zdobywanie wody.
To wszystko brzmi bardzo egzotycznie. Dlaczego zatem my, Polacy i Polki, mielibyśmy martwić się o wodę? Co nas to obchodzi?
Po pierwsze, jako mieszkańcy i mieszkanki bogatszej, sytej części Ziemi jesteśmy do tego moralnie zobowiązani. Zwłaszcza, że to nasze postępowanie w dużej mierze przyczynia się do wyczerpywania się zasobów wodnych w krajach Globalnego Południa.
Po drugie, sytuacja Polski wcale nie jest wesoła. Jesteśmy dumni z naszych rzek, mokradeł i imponujących jezior, które chcielibyśmy ogłosić jednym z siedmiu nowych cudów świata. Jednak polskie zasoby naturalne są skromne, porównywalne z zasobami Egiptu. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki czy południowej i środkowej Azji.
Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Tymczasem słodka woda przestała być zasobem odnawialnym – zużywamy jej więcej i szybciej, niż jest w stanie się odtworzyć. Niech nas nie zwiedzie termin „błękitna planeta”, którym określa się czasem Ziemię. Choć w ok. 70% pokrywa ją woda, to zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. To nasz skarb – dbajmy o niego, póki jeszcze mamy na to czas.
(źródło: http://www.ekokalendarz.pl)
Zdjęcia w albumie.