W dniach 20 – 27.02.2017r. po raz kolejny odbywał się Tydzień Zdrowia, który miał charakter projektu obejmującego swymi działaniami całą społeczność szkolną. W bieżącym roku treści skupiały się wokół hasła „ Co jeść i czego nie jeść oraz z czego jeść?”. Celem nadrzędnym podejmowanych działań było nabywanie umiejętności dbania o własne zdrowie i zdrowie najbliższych. Na apelu rozpoczynającym uczniowie prezentowali tematykę dotyczącą roli aktywności fizycznej (M. Zamorowski, M. Bączek), cukrzycy jako choroby o wielu twarzach ze zwróceniem uwagi na profilaktykę, czyli właściwe żywienie i odżywianie się (A. Zawacka). P. Pietrzykowski mówił o bezpiecznych opakowaniach do żywności. Informacja taka umieszczona jest na spodzie pojemnika – te z numerem 5 PP są wskazane, gdyż nie zawierają szkodliwego bisfenolu A, który może powodować zaburzenia hormonalne i powodować bezpłodność u młodych kobiet i mężczyzn.
W realizację projektu zaangażowana była cała społeczność szkolna. Uczniowie klas najmłodszych realizowali program „ Lekki tornister”. Najmłodsi poznali zagrożenia, jakie wynikają z noszenia zbyt ciężkiego tornistra. Nauczyciele poprowadzili lekcje profilaktyczne, na których pokazali uczniom jak ważna jest dbałość o swój kręgosłup, odpowiednia postawa w czasie siedzenia oraz umiejętnie dobrany i spakowany plecak. Dzieci pakowały swoje plecaki, ważyły je oraz porównywały je ze sobą. Rodzice otrzymali 10 zasad, którymi powinni się kierować przy wyborze odpowiedniego tornistra. Podczas tego tygodnia, dzieci wykonywały ćwiczenia, wzmacniające kręgosłup oraz wymyślały hasła związane z programem. Na koniec tygodnia poszczególne klasy wykonały plakat na temat "Lekki tornister". Starsi uczniowie zwracali uwagę na korzyści płynące z aktywności fizycznej, na samodzielne przygotowywanie posiłków i potraw np. z udziałem kasz, chleba własnego wypieku. Żywność mało przetworzona i własnoręcznie przygotowywana ma bardzo korzystny wpływ na jakość życia – dlatego uczniowie wypiekali bułeczki i chleb i zachęcali innych do takich działań. Uczniowie wskazywali wady i zalety wybranych produktów spożywczych np. jaj, jogurtu, płatków , szpinaku, mięsa. Zwrócona została uwaga słuchaczy na groźną chorobę, jaką jest grypa i jej profilaktykę.
Uczniowie pokazali, że mogą być nauczycielami dorosłych. W apelu podsumowującym z udziałem gości, zaprezentowane zostały wyróżnione prace: plakaty oraz dyktando prozdrowotne o nikotynizmie. Zwycięzcom wręczono dyplomy i drobne upominki.
Koordynatorem działań była G. Wiechowska, nauczycielka biologii.
Zdjęcia w albumie. Zapraszamy!!!