Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Warsztaty online

    6 marca uczniowie klasy siódmej wzięli udział w warsztatach online organizowanych przez Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Edukatorka przeprowadziła zajęcia pod tytułem: Jak pięknie się różnić. Na lekcji poruszana była głównie tematyka dyskryminacji, stereotypów.

  • Warsztaty historyczne

    1 marca uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą i opiekunem wzięli udział w historycznych warsztatach łuczniczych i warsztatach pieczenia chleba. Mieli okazję również uczyć się gry na afrykańskich bębnach w ramach oferowanych przez Miejsce Inicjatyw Pozytywnych  Kacze Bagno zajęć. To był mile spędzony czas, sprzyjający pozytywnym relacjom koleżeńskim.

  • Imieniny Zucha

    ,,Raz na cztery lata zuch się staje pępkiem świata!” 29 luty dla zuchów to poważna sprawa , bowiem raz na cztery lata obchodzą swoje imieniny. Tak też stało się w naszej szkole. Zuszki przyszły tego dnia do szkoły w swoich mundurkach i poczęstowały wszystkich uczniów naszej szkoły cukierkami. Był to bardzo wesoły dzień!

  • Dzień Dinozaura

    W poniedziałek 26 lutego w przedszkolu dzieci świętowały "Dzień Dinozaura." Był pokaz przyniesionych przez przedszkolaków swoich ulubionych dinozaurów, poznawaliśmy życie tych prehistorycznych gadów, oglądaliśmy filmy edukacyjne, książki, rozwiązywaliśmy zagadki. Wcielaliśmy się w paleontologa, było wycinanie, kolorowanie, klejenie, poszukiwanie, tropienie po śladach oraz dużo dobrej zabawy!

  • Dzień Myśli Braterskiej

    Jak co roku, 22 lutego w Dniu Myśli Braterskiej zuchy i harcerze z naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu wszystkich drużyn i gromad  nowomiejskiego hufca w Nowym Grodzicznie. 12. Gromada ,,Leśne iskierki”  zdobyła  II miejsce w konkursie na najaktywniejszą drużynę hufca. Czuwaj!

    Natomiast 23 lutego - w dniu wspomnienia patrona - harcerzy zuchy i harcerze brały udział w drodze krzyżowej,  w której czytały rozważania, a później uczestniczyły we mszy świętej.

  • Spotkanie teatralne z “Dziadami”

    W środę, 21 lutego 2024 r. uczniowie klasy 7 i 8 wybrali się do Lubawskiego Domu Kultury, by obejrzeć przedstawienie teatralne „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów  Teatru Artenes z Wrocławia.

    Utwór A. Mickiewicza zajmuje ważne miejsce w kanonie lektur szkolnych. Wrocławscy aktorzy w oryginalny sposób przedstawili obraz owego dramatu. Barwna inscenizacja, scenografia, kreacje aktorskie stworzyły klimat ludowego obrzędu Dziadów i wywołały zainteresowanie wśród młodzieży, a wplatana muzyka i odgłosy przyprawiały o silne dreszcze. Chwilami mogliśmy odnieść wrażenie, że naprawdę bierzemy udział w obrzędzie wywoływania duchów. Podczas spektaklu zaprezentowane były najważniejsze prawdy moralne zawarte w „Dziadach”, np.:  kto ciężko pracuje, ten po śmierci odpoczywa w niebie; zło zawsze zostanie ukarane; aby prawdziwie żyć, trzeba kochać, ponieważ to miłość jest najbardziej wartościowym uczuciem.

    Na lekcjach języka polskiego młodzież omawia zagadnienia poruszane w dramacie, wskazując na ich wartość ponadczasową i ogólnoludzką: „Sprawiedliwe zrządzenie Boże!
    Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże”.

    Wyjazd przyczynił się do zapoznania nas z elementami sztuki teatralnej oraz przybliżył lekturę obowiązkową. Z całą pewnością warto było obejrzeć ową adaptację dramatu.

  • Dzień Kota

    W tym roku Dzień Kota przypadał w sobotę, dlatego przedszkolaki z Bratiana obchodziły go w poniedziałek 19.02.2024r. Głównym celem tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. Dlatego warto już w przedszkolu uwrażliwiać dzieci na krzywdę zwierząt. W tym dniu przedszkolaki oglądały film edukacyjny z serii “Kamlotki – Koty”, skąd dowiedziały się jakie są rasy kotów, ich zwyczaje, sposób życia oraz odżywiania kotów domowych. Śpiewały piosenki, tańczyły do utworów o kotach, bawiły się w zabawy, rozwiązywały zagadki. Wykonywały prace plastyczne, których motywem przewodnim był kot. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały dyplomy za super zabawę.

  • Łacina i antyk

    Piątek 16 lutego spędziliśmy w szkole pod hasłem „Łacina i antyk wiecznie żywe”. Uczniowie klasy piątej wraz z nauczycielką historii zaprezentowali społeczności szkolnej stroje epoki starożytnej, atrybuty rzymskich bogów i codzienne ubrania dawniej noszone przez mieszkańców antycznego Rzymu. W tym dniu towarzyszyła uczniom muzyka filmowa kinowych hitów takich jak Gladiator i Spartakus. Szkołę ozdobiły plakaty z sentencjami łacińskimi, które zostawili nam w spadku starożytni filozofowie.

  • Zimowe Igrzyska Wsi

    17.02.2024r. w Gminnych Zimowych Igrzyskach Wsi, które odbyły się w naszej szkole wzięły udział  reprezentacje czternastu z szesnastu miejscowości gminy nowomiejskiej. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski. Słowa otuchy do startujących skierowali również: Przewodniczący Warmińsko – Mazurskiego Zrzeszenia LZS Janusz Sypiański, Przewodniczący Gminnego Zrzeszenia LZS Tomasz Harfelder i Dyrektor Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie Adrian Ziółkowski. Zmagania miały charakter sportowy i rekreacyjny. W dwunastu konkurencjach zawodnicy toczyli zaciętą walkę, rywalizując indywidualnie i drużynowo.  Przez cały czas trwania igrzysk czynna była kawiarenka prowadzona przez Radę Rodziców naszej szkoły oraz  Koło Gospodyń Wiejskich.

    To była aktywnie spędzona sobota!

  • Walentynki

    Walentynki są międzynarodowym świętem, które w latach 90. zaczęły być popularne także w Polsce. Katolickim patronem święta o nazwie walentynki jest święty Walenty. Zwyczaj związany ze świętem zakochanych nawiązuje do starożytnego święta rzymskiego zwanego Luperkaliami, które obchodzone jest 14–15 lutego ku czci Junony – rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa oraz Fauna – boga przyrody.

    "DZIEŃ ZAKOCHANYCH" zyskuje sobie w Polsce coraz więcej zwolenników, znalazł również odzwierciedlenie w naszej szkole. Już od samego rana było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów oraz atmosferę walentynek.

    Samorząd Uczniowski zorganizował z tej okazji POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Kartek wpłynęło dość sporo i walentynkowi listonosze mieli co robić!!! Tego dnia w całej szkole było wiele życzliwości,  miłych słów i uśmiechu.

  • Bal karnawałowy

    Karnawał to czas na wesołą zabawę. Również w naszej szkole, w ostatni dzień karnawału, 13 lutego odbył się bal dla klas I- III i dzieci przedszkolnych. W pięknie udekorowanej sali pojawiły się postaci z różnych bajek i filmów. Wspaniale prezentowały się księżniczki, rycerze i żołnierze. Nie zabrakło sportowców i piratów. Pojawiła się też duża grupa różnorodnych zwierząt. Mnóstwo zabaw i świetna muzyka gwarantowały dobrą zabawę. W trakcie balu był również czas na słodką przekąskę. Czas spędzony w miłej atmosferze pozostanie na długo w naszej pamięci.

  • Zimowe Igrzyska Wsi - zapraszamy!!!

    17 lutego 2024 r. o godzinie 14.00 w hali sportowej Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbędą się  XVIII  Zimowe Halowe Igrzyska  Samorządowe Gminy Nowe Miasto Lubawskie, w których rywalizować będą ze sobą poszczególne miejscowości nowomiejskiej gminy.  

    Serdecznie zapraszamy do startu w konkurencjach (zapisy u p. sołtys Bratiana)  i oczywiście kibicowania!!! Zaplanowano mnóstwo różnorodnych konkurencji sportowych, a wśród nich wiele ma charakter rekreacyjny. Będzie to sportowa walka, ale przede wszystkim wspólna zabawa. Na najlepszych czekają puchary i medale.

    Podczas igrzysk czynna będzie kawiarenka organizowana przez Radę Rodziców naszej szkoły i KGW w Bratianie.

    Zapraszamy!!!

  • Święto Pizzy

    I jak tu dbać o linię, kiedy luty obfituje w takie smakowite dni? Dopiero, co wczoraj zajadaliśmy się pysznymi pączkami, a już dzisiaj delektowaliśmy się smakowitą pizzą. 09 lutego uczniowie klasy 1a oraz 7 uczcili Międzynarodowy Dzień Pizzy pysznym kawałkiem tego specjału!  Było smacznie!!!

  • Dzień Babci i Dziadka

    W dniach 17, 18 i 19 stycznia oraz 06 i 08 lutego 2024r do szkoły w Bratianie – na zaproszenie przedszkolaków i uczniów klas 1 – przybyli wyjątkowi goście. Chodzi oczywiście o Babcie oraz Dziadków, którzy licznie zgromadzili się na uroczystościach z okazji Ich święta. Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. W przepięknej scenerii oraz wyjątkowej atmosferze dzieci wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Po występach wszystkie kochane Babcie i kochani  Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, aby w szczególny sposób okazać  Im szacunek, a także podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości. Nie brakowało dobrej zabawy, uśmiechów, ale i wzruszeń. Dni te zostaną na długo zapisane w naszych pamięciach i na fotografiach.

  • Tłusty czwartek

    „Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” głosi staropolskie przysłowie.

    Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Dawniej przygotowując te słodkie drożdżowe ciastka do środka niektórych wkładano orzechy i migdały, a osoba, która trafiła akurat na pączek z „niespodzianką” miała cieszyć się szczęściem przez całe życie.

    W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku. Przecież to okazja do pączkowego szaleństwa!!! Uczniowie mogli spróbować przepysznych pączków zakupionych oczywiście  przez Radę Rodziców. Bardzo dziękujemy za słodki poczęstunek.

  • WOŚP
  • Dzień Bezpiecznego Internetu

    6 lutego 2024 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie klasy 7 mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji przeprowadzonej przez policjantkę z nowomiejskiej komendy policji na temat bezpieczeństwa w świecie cyfrowym. Doskonale wiemy, jak ważnym jest, aby nieustannie o tym przypominać i głośno mówić, np.  o formach cyberprzemocy, jak się przed nią bronić,  jak reagować, gdy staniemy się świadkiem lub pokrzywdzonym w świecie wirtualnym.

    Uczniowie klasy  3a z okazji DBI wykonali lapbooki – kreatywne książki warstwowe na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Pod warstwami otwartych okienek, ruchomych elementów, rysunków, szablonów ukryli informacje dotyczące tytułowego zagadnienia.

    Celem naszych działań było przede wszystkim zwiększenie świadomości uczniów w kwestii zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni, kształtowanie umiejętności rozpoznania zachowań niebezpiecznych w Internecie, inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych w tym mediów społecznościowych, czy też promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

    Przypomnijmy, iż DBI został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

  • Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

    Informujemy, iż rozpoczyna się rekrutacja na rok szkolny 2024/2025. Wszelkie informacje o terminach, zasadach i kryteriach rekrutacji wraz z koniecznymi dokumentami znajdują się w zakładce WAŻNE INFORMACJE!!!

    Rekrutacja - rok szkolny 2024/2025

    Zapraszamy!

  • Wracamy po feriach :)

    Wszystko, co dobre szybko się kończy - czas ferii minął!!! To był zasłużony odpoczynek po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Na pewno dostarczył nam wszystkim niezapomnianych wrażeń, przygód i wielu ciekawych przeżyć.

    Wracamy do szkoły zadowoleni, uśmiechnięci oraz wypoczęci, z nową energią do pracy w drugim semestrze!!!

  • Mistrzostwa Powiatu w wyciskaniu sztangi

    Czy w ferie można rozwijać swoje pasje? Jak najbardziej!!! Wspaniałym dowodem na to jest sportowa postawa naszej uczennicy – Zuzanny Jaroszewskiej. Zuzka odnosi sukcesy w pływaniu, bieganiu, piłce nożnej itp. A 03 lutego  spróbowała swoich sił w…  Mistrzostwach Powiatu w wyciskaniu sztangi leżąc!!! Tak, tak! To nie jest pomyłka! Jak nie Zuzka to kto? I jak na Zuzkę przystało w zawodach wywalczyła II miejsce!!! Gratulujemy serdecznie! I podziwiamy bardzo!

strona: