Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Pozory mylą - dowód nie!!!

    17 października 2011 w naszej szkole odbyły się  zajęcia edukacyjno- profilaktyczne w ramach kampanii społecznej „Pozory mylą- dowód nie”. Jest to ogólnopolska kampania edukacyjna, zainicjowana w 2009 r. przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie i Komendę Główną Policji.

    Zajęcia prowadzone były w VI klasie SP oraz III klasach G przez p. Iwonę Zielińską - Pełnomocnika Wójta Gminy Nowe Miasto Lub. ds. uzależnień. W czasie zajęć uczniowie zapoznali się z celem kampanii, którym jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej. Poznali powody sięgania przez młodzież po alkohol oraz konsekwencje jego nadużywania. Na zakończenie zajęć wypełnili ankiety, w celu przeprowadzenia badania, na temat zjawiska możliwości zakupu alkoholu przez osoby nieletnie na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

    Zadaniem kampanii jest zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd nie oznacza pełnoletniości upoważniającej do zakupu napojów alkoholowych.

    Chętnym uczniom zaproponowano udział w konkursie plastycznym pt. „Kampania Pozory mylą - dowód nie w oczach uczniów.”

     

  • Dzień Edukacji Narodowej

    14 października   to  Dzień Edukacji Narodowej. Społeczność naszej szkoły świętowała 13.10.2011r. Uroczystym apelem uczciliśmy rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej, złożyliśmy życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły, a pani dyrektor Ewa Przybylska podkreśliła, że jest to święto tych, „którym edukacja dzieci i młodzieży nie jest obojętna”.

    Apel przygotowały Rady Samorządów Uczniowskich szkół naszego Zespołu pod kierunkiem Opiekunów. Bardzo podobał się występ i życzenia, ale największą niespodzianką były upominki dla nauczycieli i pracowników - bo czyż nie jest wesoło, gdy panie Dyrektorki otrzymują kierownice? A matematycy – plastikowe liczydła?A polonistki, do walki z bykami – czerwone chusty i wachlarze, jako damski zestaw na corridę? Nie trzeba też mówić, kto otrzymał grzechotki, miecze, pluszową mysz, wybielacz (dusz!!!) czy herbatkę na five o'clock. Prezenciki rozweseliły obdarowanych, a wręczaniu towarzyszyły popularne piosenki – też z humorem dobrane. A maluchy bawiły się przy nich najlepiej!

    W czasie uroczystości głos zabrała dyrektor Ewa Przybylska, która wręczyła Nagrody Dyrektora, a wszystkich ujęła słowami przemówienia, w którym porównała szkołę do okrętu, a nas wszystkich do załogi statku, podkreślając, iż każdy w szkole ma swoje stanowisko, każdy jest ważny i każdy jest odpowiedzialny za swoje miejsce i za członków załogi – uczniów, których trzeba przygotować do zadań..., różnych: przy sterach, przy żaglach czy na mostku kapitańskim. „Wszystkim zebranym życzę samych pomyślnych wiatrów”- mówiła Pani Dyrektor.

    Warto dodać, iż tego samego dnia Pani Dyrektor wraz z nauczycielkami: Gabrielą Wiechowską, Joanną Mierzyńską, Aurelią Dembińską i Dorotą Lipską gościły w Mszanowie na zaproszenie Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasza Waruszewskiego, aby tam wspólnie z nauczycielami innych szkół świętować Dzień Edukacji Narodowej.  

    Zdjęcia w galerii. Zapraszamy.

  • Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych

    Dnia 13.10.2011r. na obiekcie sportowym Orlik w Nowym Mieście Lubawskim rozegrany został Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych ... 

    Sprawozdanie z turnieju znajduje się w zakładce "Sport".

    Zapraszamy.                  

  • N@I - konferencja inauguracyjna III edycję Nauczycielskiej Akademii Internetowej

    Pani dyrektor, Ewa Przybylska na konferencji N@I.

    W dniach 11-12 października w Warszawie  dyrektor naszej szkoły P. Ewa Przybylska brała udział w konferencji inaugurującej III edycję Nauczycielskiej Akademii Internetowej. Uczestniczyło w niej 80 dyrektorów szkół zgłoszonych do programu. Dyrektorzy szkół przyjechali z całej Polski, aby poznać się nawzajem, a przede wszystkim, aby poznać N@I. „Liczę na to ,że udział tak dużej grupy  nauczycieli  podniesie jakość pracy naszej szkoły, zachęci do współpracy, wymiany doświadczeń, wprowadzania nowych metod nauczania i oceniania” – powiedziała po powrocie pani dyrektor.

  • Coca Cola Cup 2012

    Zarówno dziewczęta jak i chłopcy 10.10.2011 r. wygrali swoje turnieje eliminacyjne do II rundy Coca Cola Cup 2012...

    Całość sprawozdania w zakładce "Sport".

    Zapraszamy.

  • Gimnazjaliści z Bratiana

          Uczniowie klas drugich rozpoczynają pracę nad projektem edukacyjnym "Ślady przeszłości”,   program organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Działania finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program jest doskonałą propozycją na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne.

    W programie tym uczniowie adoptują zabytki i odkrywają je. Dbają  by pamięć o nich nie zaginęła. W Bratianie wszystko zaczęło się od wyboru zabytku. Uczniowie zaproponowali zabytkowe „Trzy dęby”, które ukryte są w lesie, przy drodze do Tylic.  Przez lata zapomniane, teraz dzięki uczniom naszego gimnazjum mogą zostać odkryte – mówią opiekunowie projektu Julita Połomska i Joanna Mierzyńska.

  • XI Dzień Papieski

              XI Dzień Papieski zaakcentowaliśmy w naszej szkole 10 października 2011 roku  uroczystym apelem przygotowanym pod kierunkiem katechetki, pani Barbary Karbowskiej. W obchody tego dnia włączamy się co roku i co roku doznajemy wzruszeń, kiedy przypominamy osobę Karola Wojtyły - papieża Jana Pawla II. Jest coś szczególnego w tym dorocznym apelu i wiemy, że ten wyjątkowy nastrój sprawia życiorys papieża Polaka – człowieka modlitwy. Zastanawiamy się nad jego życiem i tym, czego dokonał, a przecież...”żaden człowiek nie ma scieżek gotowych./ Rodzimy się jak gąszcz […]. Ścieżki trzeba przecierać wciąż, bo mogą zarosnąć na nowo/ przecierać je trzeba tak długo, aż staną się proste... - czytamy w wierszu Karola Wojtyły. To ważne słowa dla nas -uczniów, dla nas – młodych, którzy stajemy na naszych wyznaczonych co dopiero drogach życia.Dzieło życia Jana Pawła II, świadectwo jego wiary niech będą dla nas moralnym autorytetem!

                Z radością trzeba wspomnieć, że uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pięknie, lirycznie i … dojrzale zaprezentowali wiersze Karola Wojtyły i innych poetów, dla których wydarzenia z życia Papieża były inspiracją. Z serdecznym wzruszeniem wysłuchaliśmy piosenek zaśpiewanych przez dziewczęta – młodsze i nieco starsze – prawie artystki. Raduje się serce nauczyciela i wychowawcy, kiedy przyglada się  takiej młodzieży. I jest nadzieja, że w  nich już te wrażenia z przygotowań  i wspomnienia występu pozostaną – to jest jak kroczenie dobrą drogą. Dziękujemy za chwile wzruszeń, za chwile zadumy, zatrzymania w drodze...

    Zdjęcia w albumie.

  • Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej Szkół Podstawowych

    Dnia 8 października 2011r. na boisku Orlik w Bratianie rozegrany został Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej Szkół Podstawowych...

    Sprawozdanie z turnieju znajduje się w zakładce "Sport".

    Zapraszamy!

  • Ślubowanie uczniów kl I SP

    ”Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o honor mojej szkoły i klasy”, obiecali uczniowie kl.I Szkoły Podstawowej w ZS im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Uroczystość odbyła się w piątek 7 października. Uczestniczyli w niej pierwszoklasiści, ich rodzice, koleżanki i koledzy z klas starszych wraz z wychowawcami oraz władze szkolne. Uroczystość prowadzili dwaj „wróżowie” ,ale nie zabrakło też dobrych wróżek no i tej złej.Pierwszaki spisały się na medal , otrzymały od wróżek dary: pracowitości, przyjaźni, mądrości,…Mamy nadzieję ,że dobrze wykorzystają je w przyszłości. Życzymy naszym pierwszakom wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.  A wychowawczyni Pani Grażynie Obuchowskiej zadowolenia ze swoich wychowanków.

    Zdjęcia w galerii. Zapraszamy.

  • 7 października Dniem Uśmiechu :):):)

    Zrób dobry uczynek, spraw aby uśmiechnęła się jedna osoba - to hasło Dnia Uśmiechu.

    Warto stosować to motto codziennie, nie tylko raz w roku.

    Dzień Uśmiechu nie ma stałej daty, zawsze jest nim pierwszy piątek października. Pierwsza edycja odbyła się 1 października w mieście Worcester w stanie Massachusetts i od razu przyciągnęła uwagę światowych mediów. Harvey Ball – pomysłodawca Dnia Uśmiechu” - w inauguracyjnym przemówieniu powiedział: „(Ten dzień) odzwierciedla to, co jest w każdym z nas - patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia."

    Zrób dobry uczynek, spraw aby uśmiechnęła się jedna osoba.

  • Dnia Chłopaka ciąg dalszy ....

    Dnia 3 października klasa IIIa świętowała „Dzień Chłopaka”, który miał miejsce w miniony piątek. Całe „świętowanie” przygotowała żeńska część tej społeczności. Wszystko zaczęło się od wręczenia, tuż po dzwonku na 6 lekcję, biletów wstępu. Miało to sprawić by uczniowie wraz ze swoją wychowawczynią poczuli się jak w teatrze. Chłopcy otrzymali specjalne bilety z dopiskiem: „Miejsce dla VIP-ów”. Spektakl nosił nazwę „Romek i Julka”. W spektaklu brały udział łącznie 4 osoby. Rolę Julki odegrała Michalina Zielińska. Rolę Romka odegrała Sylwia Plitt. Zaś rolę nadopiekuńczego ojca Julki odegrała Kasia Steckowska. Jako podsumowanie spektaklu, Roksana Gawska odczytała specjalne życzenia dla panów. Na zakończenie każdy z chłopców otrzymał krawat, a cała klasa coś na osłodę pod postacią babeczki. Był to ostatni, lecz chyba najciekawszy „Dzień Chłopaka” w takim składzie.

    Zdjęcia w galerii.

  • 30 września Dniem Chłopaka :)

    Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
    * Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,
    * Ciastek - tylko tych najsłodszych,
    * Samochodów - tylko tych najszybszych,
    * Zabaw - tylko najweselszych,
    * Przygód - tylko najciekawszych,
    ... i butów - takich, co najlżejsze -
    w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!

    W naszej szkole nie zapomnieliśmy o męskiej części społeczności. 29 września odbyły się „imprezy” dla naszych chłopców. Zerówkowicze pod opieką swoich pań: Doroty Oczkowskiej i Anity Ruczyńskiej oraz rodziców wybrali się na zabawy leśne, które zakończyli wspólnym ogniskiem w Krainie Brata Jana.  Po południu zaś dla uczniów klas I-III SP Rada Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani Kasi Markuszewskiej przygotowało tańce, zabawy i konkursy. Wychowawczynie uczniów: p. Grażyna Obuchowska, p. Marlena Kłosowska i p. Grażyna Gawron wraz z rodzicami zorganizowały dodatkową atrakcję w postaci ogniska oraz „przeogromnych” baniek mydlanych, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci :):):)  Dla starszej części społeczności szkolnej (kl. IV-VI SP, I-III G) RSU zorganizowało dyskotekę .

    Zdjęcia w galerii.

  • Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2011/2012

    Dnia 29.09.2011 roku w miejscowości Kolonia gm. Świętajno w powiecie szczycieńskim odbyła się wojewódzka inauguracja sportowego roku szkolnego 2011/2012.

    Sprawozdanie z inauguracji w zakładce "Sport".

    Zapraszamy.

  • Spotkanie z Policjantem

    28.09.2011 r. pogadankę dotyczącą bezpiecznego korzystania z jezdni przeprowadził w naszej szkole  funkcjonariusz policji wydziału  ruchu drogowego, pan Kamiński.

    Przypomniał najmłodszym zasady przechodzenia przez jezdnię,   zarówno na wsi jak i w mieście. Akcentował konieczność noszenia odblasków szczególnie wtedy kiedy dni  stają się coraz krótsze, a my musimy wyjść z domu.

    Wyjaśnił również kiedy samodzielnie dzieci mogą poruszać się po jezdni na rowerach i konsekwencje nie przestrzegania tego przepisu. Mówił także z kim mogą wyjeżdżać na drogę i jak bezpiecznie się po niej poruszać nie mając jeszcze karty rowerowej.

    Dowiedzieliśmy się też jak poruszać się grupą po drodze w myśl znowelizowanych przepisów,  które niedawno weszły w życie.

    Po sporej dawce informacji dzieci miały możliwość obejrzeć policyjny radiowóz. Niewątpliwie był to „gwóźdź” spotkania.

    Zdjęcia w galerii.

  • Wykład w ramach projektu "Rozwój przez kompetencje"

    W poniedziałek 26 września 2011 r. grupy projektowe naszego gimnazjum uczestniczyły w wykładzie projektu „Rozwój przez kompetencje”, który poprowadził wykładowca z uczelni w Białymstoku. Tematem wykładu była energia elektryczna oraz sposoby jej uzyskiwania. Uczniowie z pomocą prowadzącego wykonywali doświadczenia, mierzyli napięcie i opór energii elektrycznej. Mówili także o rodzajach elektrowni, ich wadach a zaletach.

    Zdjęcia w galerii.

  • 10 Europejski Dzień Języków

    26 września obchodzony jest już po raz 10 Europejski Dzień Języków, którego celem jest propagowanie nauki języków obcych oraz celebrowanie różnorodności językowej.

    „Każdy język obcy daje ci nowe życie; jeżeli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz” - to czeskie przysłowie jest jednym z haseł 10 Europejskiego Dnia Języków.

    A  zatem uczmy się języków!!!

    „W Unii Europejskiej obowiązują 23 języki urzędowe i robocze: angielski, bułgarski, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski. Najbardziej rozpowszechniony w Europie jako język ojczysty jest niemiecki (18 proc. obywateli UE), a 38 proc. europejczyków posługuje się nim jako językiem obcym. Angielski jest językiem ojczystym dla 13 proc. obywateli UE, ale aż 51 proc. z nich deklaruje, że zna ten język. Polski jest językiem ojczystym dla 9 proc. obywateli Unii, ale tylko 1 proc. Europejczyków zna go jako język obcy. Według badania Eurobarometru w sprawie Europejczyków i ich języków przeprowadzonego w 2006 r. 56 proc. obywateli potrafi prowadzić rozmowę w języku innym od ojczystego, a 28 proc. opanowało dwa języki obce. 44 proc. Europejczyków przyznaje, że włada tylko językiem ojczystym.” (www.tvp.pl/katowice/aktualnosci/rozmaitosci/26-wrzesnia-europejski-dzien-jezykow/5312056)

  • Festiwal Nauki w Gdyni

    Grupa uczniów klas trzecich w składzie: 

    Mateusz Chudziński

    Klaudia Hincmann

    Adrian Jakubowski

    Patryk Jastrzębski

    Julia Jaźwiec

    Mateusz Kłosowski

    Monika Koprowska

    Remigiusz Kowalski

    Dominika Kremska

    Krystian Nowakowski

    Karina Szałkowska

    Małgorzata Szałkowska

    pod opieką pani Ewy Pietrzykowskiej, realizuje w naszej szkole projekt unijny ,,Rozwój przez kompetencje”.

    Podczas każdego semestru uczniowie zajmują się innym tematem. Praca nad projektem: ,,Planowanie i liczenie zawsze w cenie.”, którego celem było zorganizowanie i przeprowadzenie kiermaszu świątecznego zakończyła się sukcesem. Uczniowie zostali zaproszeni na Festiwal Naukowy do Gdyni. Zaproszono najlepsze zespoły.  Odbyły się tam dwa wykłady połączone z dyskusjami prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu . Pierwszy wykład na temat ,,Zmiany klimatu – fakt czy fikcja?” prowadził dr hab. Marek Kejna, drugi: ,,Maszynka do robienia pieniędzy.”  prowadził dr Leszek Kozłowski. Obydwa wykłady były bardzo ciekawe. Ostatnią część festiwalu stanowiło rozdanie nagród. Wszyscy członkowie grupy otrzymali nagrody rzeczowe za doskonale wykonaną pracę.

    Zdjęcia w galerii.

  • Zielona Flaga jest NASZA!!!

      „Zielona Flaga" jest tytułem, które nadawane jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools (www.eco-schools.com).  Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku,  uczestniczy w nim ok. 15.000 szkół z 52 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Te międzynarodowe certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.

    Tegoroczna edycja Programu Szkoły dla Ekorozwoju była olbrzymim sukcesem szkół z województwa warmińsko-mazurskiego. Łącznie Kapituła Programu przyznała 217 certyfikatów, w tym aż 124 międzynarodowe certyfikaty „Zielonej Flagi” i 93 Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. W tym elitarnym gronie największą grupę stanowiły placówki z naszego województwa  - 74. Certyfikat ten otrzymała również nasza szkoła – Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Jest to wielkie wyróżnienie. Otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający spełnienie kryteriów szkoły ekologicznej. Zagadnienia ekologiczne są ważnym elementem pracy dydaktyczno - wychowawczej naszej szkoły od wielu lat. Zdobywaliśmy kolejne certyfikaty począwszy od „Szkoły Przyjaznej Środowisku”  - I i II stopnia, Lokalnego  Centrum Aktywności Ekologicznej w roku 2010 do „Zielonej Flagi”. Nasza szkoła ma ponadto certyfikat potwierdzający utworzenie szkolnego Lapidarium i „Rowerowej Szkoły”.  Ekologia nadal będzie ważna w naszych szkolnych czy lokalnych działaniach. Certyfikaty zostały wręczone w Krakowie podczas uroczystej X Konferencji Programu Szkoły dla Ekorozwoju. Aktu wręczenia naszej szkole certyfikatu na ręce Pani dyrektor Ewy Przybylskiej dokonali: Henryk Wujec, Sarah Pickering, Rafał Serafin. Henryk Wujec reprezentował Prezydenta RP, Rafał Serafin jest prezesem fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” , natomiast Sarah  Pickering przyleciała na uroczystość z Kopenhagi i reprezentowała Foundation for Environmental Education Wszystkie szkoły poza certyfikatem   otrzymały cyfrowy mikroskop optyczny.

    Wręczenie certyfikatów było poprzedzone wizytą studyjną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej dla przedstawicieli placówek oświatowych uhonorowanych certyfikatami. Wyjazd został przygotowany przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy W-MODN w Olsztynie, a sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

    20 września grupa ponad 70 dyrektorów i nauczycieli wyjechała przed południem do Ojcowa, gdzie dotarła po10-godzinach jazdy dwoma autobusami. Następnego dnia jedna grupa udała się pod naukową opieką dr Piotra Ziółkowskiego z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego do kamieniołomu porfiru w Zalasie.  Porfir to twarda skała glinokrzemianowa. Powstaje w wyniku przedzierania się magmy w kierunku powierzchni Ziemi, gdzie formuje ona wśród młodszych warstw skalnych tzw. lakkolit i dość szybko stygnie. W naszym regionie najłatwiej znaleźć można porfir na torach kolejowych, gdzie służy jako utwardzenie torowiska. Nad porfirem zalegają warstwy wapieni jurajskich, w których napotkać można liczne skamieniałości gąbek, amonitów, belemnitów czy jeżowców. Właśnie te wapienie przyciągnęły warmińsko-mazurskich ekologów. Zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe i kaski przeszukiwali wapienny gruz. Polowanie było owocne, a zdobyte okazy skamieniałości wzbogacą szkolne kolekcje. Warto podkreślić, że do kamieniołomu nie są wpuszczane wycieczki, a nasza wizyta była możliwa jedynie dzięki wstawiennictwu dr Ziółkowskiego. On też w niezwykle przystępny sposób przedstawił historię geologiczną okolic Zalasu i wspomagał fachową wiedzą poszukiwania skamieniałości. W tym samym czasie druga grupa uczestników wyprawy zwiedzała zamek w Pieskowej Skale i Maczugę Herkulesa oraz jaskinię Łokietka w Ojcowie.

    Po krótkiej przerwie na obiad część nauczycieli udała się do Krakowa. Mieli tam okazję zwiedzić Wawel, kryptę z grobem pary prezydenckiej, Sukiennice i inne krakowskie zabytki. Natomiast pozostali kontynuowali eksplorację Ojcowskiego Parku Narodowego. Dr Piotr Ziółkowski przedstawił główne cechy krajobrazu krasowego doliny Prądnika, a także przybliżył mechanizmy jego powstawania. Wielu z nas miało po raz pierwszy okazję dowiedzieć się, jak powstała Maczuga Herkulesa. Później grupa „zdobyła” jaskinię Ciemną, obserwowała typowe dla jaskiń formy krasowe powstałe w wyniku naciekania węglanu wapnia – stalaktyty, draperie i stalagmity. Pracownik parku opiekujący się jaskinią opowiedział również o odkryciach archeologicznych dokonanych w jaskini oraz o okazach fauny, które można w niej napotkać. Wszyscy mogli podziwiać nietoperza wiszącego pod sufitem i przedstawicieli pająków jaskiniowych. Po wyjściu z jaskini szlak wiódł bukowym lasem wzdłuż górnej krawędzi doliny Prądnika, skąd rozciągał się piękny krajobraz na jej zbocza, dno i ostańce krasowe z Rękawicą, Bramą Krakowską i Igłą Deotymy.

    Zdjęcia w galerii.

  • Lato odeszło i kwiaty przekwitły ...

    "Jesień idzie"

    Raz staruszek, spacerując w lesie,
    Ujrzał listek przywiędły i blady
    I pomyślał: - Znowu idzie jesień,
    Jesień idzie, nie ma na to rady!
    I podreptał do chaty po dróżce,
    I oznajmił, stanąwszy przed chatą,
    Swojej żonie, tak samo staruszce:
    - Jesień idzie, nie ma rady na to!
    A staruszka zmartwiła się szczerze,
    Zamachnęła rękami obiema:
    - Musisz zacząć chodzić w pulowerze.
    Jesień idzie, rady na to nie ma!
    Może zrobić się chłodno już jutro
    Lub pojutrze, a może za tydzień
    Trzeba będzie wyjąć z kufra futro,
    Nie ma rady. Jesień, jesień idzie!
    A był sierpień. Pogoda prześliczna.
    Wszystko w złocie trwało i w zieleni,
    Prócz staruszków nikt chyba nie myślał
    O mającej nastąpić jesieni.
    Ale cóż, oni żyli najdłużej.
    Mieli swoje staruszkowie zasady
    I wiedzieli, że prędzej czy później
    Jesień przyjdzie. Nie ma na to rady.

    Andrzej Waligórski

    Oby tegoroczna jesień była piękna i złocista, bez szarug, deszczu i smutków.

    Byle do wiosny!!!

  • Sprzątanie Świata 2011'

    W poniedziałek  19 września 2011r. rozpoczęliśmy akcję apelem, który przygotowała klasa IV. Uczniowie, pod kierunkiem pani  Justyny Kasprowicz, zaprezentowali przedstawienie o lesie, który „spłonął przez nieuważnych chłopców”. Ideą apelu było podkreślenie lasu –  ważnej wartości  dla człowieka. Celem przedstawienia było potępienie zachowań prowadzących do degradacji środowiska naturalnego.

      Uczniowie klas I –III i przedszkolaki obejrzeli apel we wtorek, 20 września. Bardzo podobały im się papierowe drzewa , które stanowiły  sceniczną dekorację przygotowaną przez panią Annę Kremską.

    W czwartek, 22 września, uczniowie naszej szkoły udali się w wyznaczone rejony Bratiana, aby pod opieką nauczycieli i wychowawców sprzątać zielone tereny. Zaopatrzeni w rękawice i worki znów, jak co roku, zebrali sporą ilość śmieci, które złożyli w odpowiednie miejsce.

    Zdjęcia w galerii.

strona: