Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Jak jadano dawniej?

    Dziewczęta z klasy I a naszego gimnazjum: Laura i Nicol przygotowały dla dzieci zajęcia o tym, co jadano w starożytności i średniowieczu. Starsze koleżanki przyszły ubrane w stroje z danej epoki, co już wzbudziło ciekawość maluchów...

    Sprawozdanie z zajęć znajduje się w zakładce "Ekologia". Zapraszamy!!!

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia

    „Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

    Garść misiowych faktów
    Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
    W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
    To historia, a jak jest dzisiaj?

    Nasze misie, miśki, misiaczki
    Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.

    Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

    Światowy Dzień Pluszowego Misia
    Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i młodzieży w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

    Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” - odpowiadają zgodnie mali i duzi.” (za: www.miastodzieci.pl)

    W naszej szkole również uczciliśmy to Wielkie Misiowe Święto!!! 25 listopada uczniowie przynieśli ze sobą do szkoły swoje ulubione pluszowe misie. Misiaki towarzyszyły im wszędzie: w klasie podczas lekcji i na korytarzach podczas przerw. Było miło i kolorowo, a przede wszystkim misiowo.

    Zdjęcia w galerii.

  • Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych

    Dnia 21.11.2013r. w hali sportowej Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie rozegrany został Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt z rocznika 2001 i młodszych. 

    Sprawozdanie z turnieju znajduje się w zakładce "Sport".

  • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uśmiech, miłe słowo, pomocny gest i świat od razu staje się piękniejszy! Tak niewiele trzeba, aby znaleźć się wśród życzliwych. Dziś namawialiśmy do tego gorąco!!! Od  samego rana Samorząd Uczniowski witał swoich kolegów, nauczycieli i rodziców ciepłym słowem „Miłego dnia!” Malowali również na buziach uczniów słoneczka, serduszka lub uśmiechnięte buźki. Od razu chciało się żyć! Każda klasa przygotowała listek z pozdrowieniami lub życzeniami, które zawiesiliśmy na szkolnym Drzewku Życzliwości. Życzenia były bardzo różnorodne – i poważne i z humorem.

    Wszyscy w tym dniu posiadali żółty element garderoby, bowiem jest to kolor radości i optymizmu.

    Człowiek życzliwy to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Żeby być człowiekiem życzliwym wystarczy dzielić się z innymi ludźmi uśmiechem i dobrymi słowami.  Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość jest zawsze na miejscu!!!

    Zdjęcia w galerii.

  • Pyszny miodek = wesoła mina!

    Kilka dni przed Dniem Pluszowego Misia zaprosiliśmy na zajęcia p. Z. Elminowskiego (tatę Martyny), który opowiedział nam o swojej pasji hodowania pszczół. Pan Zbyszek przywiózł ze sobą prawdziwy ul i pokazał nam jak jest zbudowany...

    Zapraszamy do zakładki "Ekologia".

  • Powiatowy Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego

    Dnia 20.11.2013r. w sali sportowej Zespołu Szkół w Grodzicznie odbył się Powiatowy Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego szkół gimnazjalnych.

    Relacja z turnieju znajduje się w zakładce "Sport".

    Zapraszamy!!!

  • Sukcesy naszych uczniów

    Najmłodsi uczniowie naszej szkoły odnieśli w ostatnim czasie szereg sukcesów. Mamy się czym pochwalić!!!

    Uczennica klasy III SP, Agnieszka Droma zajęła I miejsce w VI Międzywojewódzkim Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Miejsce Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim.

    Uczennica klasy II SP, Karolina Wilk wraz z partnerem wzięli udział w VI Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego i wytańczyli sobie III miejsce w kategorii wiekowej 8-9 lat. Organizatorem imprezy byli: Uczniowski Klub Sportowy Klub Taneczny "As", Urząd Miasta, Miejskie Centrum Kultury i MOSiR.

    Uczeń klasy III SP, Patryk Brzoskiewicz wziął udział w pokazie tanecznym podczas XI Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Jezioraka, który zorganizował uczniowski klub sportowy „Gracja” z Iławy.

    Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne.

    Zdjęcia w galerii.

  • Dzień Otwarty

    Serdecznie zapraszamy Rodziców dnia 21 listopada 2013 r. o godz. 17.00  na indywidualne konsultacje z wychowawcami i  nauczycielami  w ramach Dnia Otwartego.

    Liczymy na Państwa obecność.

    Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół. im. Rodu Działyńskich

  • Drugie śniadanie pyszne i zdrowe!

    Wiemy, że śniadanie daje siłę i moc. Dzieci z klasy 0 postanowiły samodzielnie przygotować posiłek uwzględniając zdobyte wiadomości na temat zdrowego odżywiania...

    Po garść "zdrowych" wiadomości zapraszamy do zakładki "Ekologia"!

  • Dzień Czystego Powietrza

    14 listopada obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji przedszkolaki i dzieci z klas I-III SP w ramach współpracy z Fundacją Arka przyłączyła się do akcji...

    Relacja z akcji znajduje się w zakładce "Ekologia". Zapraszamy!!!

  • UWAGA!!! ZMIANA PLANU!

    Plan lekcji obowiązujący od dnia 11.11.2013 r. znajduje się w zakładce WAŻNE INFORMACJE!

     

  • Święto Niepodległości

    11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie w tym dniu obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

    Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Ani Niemcom, ani Rosjanom nie udało się narzucić naszym rodakom swojej kultury i języka w ramach tzw. procesów rusyfikacji i germanizacji. Polacy odzyskując niepodległość po ponad 100 latach „niebytu” – co jest fenomenem na skalę globalną – po raz kolejny udowodnili zaś, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata.

    Co by się stało, gdyby nie bohaterstwo naszych przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim; nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – hymnu, flagi oraz godła państwowego; a wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze. Chwała Bogu, że tak się nie stało!

    Dziś, w 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tradycyjnie spotkaliśmy się w lesie w miejscu zwanym „Trzy Dęby” , aby uczcić to wielkie dla Polski święto.

    Dlaczego właśnie w tym miejscu? Przypomnijmy historię  Trzech Dębów:

    „Jak mówią mieszkańcy tych stron, owiane są one legendą o zakopanych pod nimi skarbach i ukrytych mogiłach. Na jednym z drzew zawieszona jest kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej. W 1935 roku umieścił ją tam Leon Staszak - uczestnik powstania wielkopolskiego i wielki patriota zawiadujący na przełomie lat 20-tych i 30-tych tylickimi lasami. Kapliczka została poświęcona przez miejscowego księdza, a był to akt dziękczynienia za powrót naszych ziem do Macierzy. Leon Stasiak już nie żyje lecz pozostała legenda i kapliczka, która jest do dnia dzisiejszego celem spacerów i miejscem modlitwy.”

    Dziś, po wielu latach, hołd poległym w walce o niepodległość w tym niezwykłym miejscu oddały m.in. poczty sztandarowe, harcerze, strażacy,  uczniowie szkół gminy nowomiejskiej oraz władze lokalne. Proboszcz parafii bratiańskiej, ks. Edward Barański wraz z duszpasterzem leśników, ks. Mariuszem Rybickim poprowadzili modlitwę za ojczyznę oraz poległych w jej obronie.  W części artystycznej wystąpili uczniowie naszej szkoły.

    Dzisiejszy dzień był wielkim aktem patriotyzmu.

    Zdjęcia w galerii.

  • Dzień Niepodległości

  • Witaminowe talerzyki - dbamy o zdrowie

    Dzieci 6-letnie brały udział w cyklu zajęć związanych z dbaniem o swoje zdrowie, a co za tym idzie ze zdrowym odżywianiem. W ramach tego cyklu poznały owocowo-warzywny świat, a mianowicie dostrzegły walory smakowe i wartości odżywcze zarówno owoców i warzyw, jak i przetworów owocowo-warzywnych....

    Sprawozdanie z zajęć znajduje się w zakładce "Ekologia". Zapraszamy!!!

  • Gminny Drużynowy Tenis Stołowy

    Dnia 06.11.2013r. w Skarlinie odbył się Gminny Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych i Gimnazjów.

    Sprawozdanie z turnieju znajduje się w zakładce "Sport".

  • Listopadowa zaduma...

    Na cmentarzu płomyki złote
     i groby w chryzantemach.
     Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
     których już nie ma.

     Wspominają drogie imiona,
     zasłaniają lampki przed wiatrem,
     dla tych bliskich wieńce zielone
     i bukiety jesienne pełne kwiatów.

    ("Święto Zmarłych" - Bechler H.)

    Dziś Wszystkich Świętych, jutro Zaduszki. Dni pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów. Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku, zachowajmy należytą powagę, zastanówmy się nad przemijaniem, przywołajmy ulotne wspomnienia. Cmentarz jest miejscem gdzie spoczywają nasi najbliżsi. Ich też należy uszanować.

    Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić. Kultywowanie pamięci zmarłych, to dobra lekcja dla potomnych. Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej obyczajowości. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim!

    Z okazji świąt listopadowych uczniowie klasy III SP 29 października porządkowali groby w lesie. Złożyli kwiaty i zapalili znicze. Dnia 31 października 2013 roku udali się do Miejsca Pamięci Narodowej w Bratianie, gdzie złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz oddali hołd poległym za WIARĘ I OJCZYZNĘ W LATACH 1939-1945.

    Zdjęcia w galerii.

     

  • Dzień Spódnicy

    Dnia 30 października nasi uczniowie należycie uczcili  Narodowy Dzień Spódnicy!!! W tym dniu ulubione spodnie odpoczęły i ustąpiły miejsca bardziej kobiecej części garderoby. Nawet te panie i dziewczęta, które na co dzień za spódnicami nie przepadają dzisiejszego dnia zrobiły wyjątek! I uwaga, uwaga!!! Nie tylko dziewczęta paradowały dziś w spódnicach. Męska część społeczności także włączyła się w obchody tego dnia!

    Kiedyś spódnice były elementem męskiego ubioru, do dziś zresztą noszą je przedstawiciele niektórych subkultur, na przykład pagan gotów. Na początku XX wieku sufrażystki wylansowały modę na noszenie spódnic przez panie - obowiązywała wówczas długość maxi. Stopniowo zaczęły wchodzić w modę coraz krótsze spódnice. Prawdziwą rewolucją okazał się styl lansowany przez Mary Quant. To dzięki niej na ulicach pojawiła się spódniczka mini. A jak jest teraz? Większość z nas na co dzień wybiera spodnie. Powód? Wygoda.  Jednak Światowy Dzień Spódnicy stanowi doskonałą okazję, żeby wyglądać inaczej niż zwykle. Nasi uczniowie wiedzą o tym doskonale.

    Zdjęcia w galerii.

  • Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe

    Dnia 28.10.2013r. na terenach leśnych przy Krainie Brata Jana w Bratianie rozegrane zostały Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe.

    Sprawozdanie z zawodów znajduje się w zakładce "Sport". Zapraszamy!!!

  • Ślubowanie gimnazjalistów

    W dniu 25 października 2013 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum. W uroczystości wzięli udział: p. dyrektor Ewa Przybylska, wychowawczynie klas pierwszych: p. Ewa Pietrzykowska i p. Sylwia Bączek , nauczyciele, rodzice, przedstawiciele Samorządu Szkolnego, no i oczywiście uczniowie klas pierwszych.

    Kulminacyjnym punktem uroczystości był moment złożenia uczniowskiego przyrzeczenia na  sztandar szkoły. Pierwszoklasiści po odczytaniu przez p. dyrektor  tekstu ślubowania głośno odpowiedzieli: „Ślubujemy”. Oby słowa ślubowania towarzyszyły im każdego dnia w życiu szkolnym.

    Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w wykonaniu pierwszaków, a następnie otrzęsiny przygotowane przez  samorząd uczniowski.  W kilku konkurencjach przedstawiciele obu klas musieli wykazać się przeróżnymi umiejętnościami, np.  wiedzą, sprytem, sprawnością fizyczną . Było przy tym sporo śmiechu i zabawy.

    Drodzy Pierwszoklasiści! Gratulujemy  Wam serdecznie i życzymy, by czas spędzony w szkole był wartościowy i piękny. Zdobywajcie wiedzę, zawierajcie trwałe przyjaźnie, bądźcie  radośni i szczęśliwi.

    Zdjęcia w galerii.

     

  • Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców G

    Dnia 24.10.2013r. na obiekcie sportowym Orlik w Biskupcu rozegrany został Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Gimnazjalnych.

    Sprawozdanie z turnieju w zakładce "Sport". Zapraszamy!

strona: