Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Kiermasz kartek świątecznych

    Choć w ostatnich latach SMSy, e-maile i e-kartki skutecznie wypierają tradycyjne kartki świąteczne, warto wrócić do zwyczaju ich wysyłania.  Życzenia w takiej formie, dostarczone za pomocą tradycyjnej poczty,  sprawią bliskim wielką radość!!! Poza tym będą wspaniałym świątecznym upominkiem!!!

    Grupa uczniów z klasy VI SP wzięła się ostro do pracy i zaczęła własnoręcznie wykonywać kartki z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W ten sposób przygotowywali asortyment na kiermasz kartek świątecznych!!! Pierwszego dnia kiermaszu życzenia świąteczne rozeszły się jak ciepłe bułeczki! Musimy zatem (z wielka przyjemnością oczywiście) przygotować kolejną partię pięknych kartek. Kolejna sprzedaż odbędzie się w poniedziałek 04.12.2017 r. Gorąco zapraszamy!!! Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na działania Rady Samorządu Uczniowskiego.

  • Turniej Piłki Nożnej „ Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” - etap powiatowy

    Dnia 28.11.2017r. w hali sportowej MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim rozegrana została kolejna edycja Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” - etap powiatowy.  W turnieju naszą szkołę reprezentowali uczniowie grający w kategorii wiekowej U 10. Rywalizowali z kolegami z Kurzętnika, SP 2 Nowe Miasto Lubawskie i z Mroczna, grano systemem każdy z każdym. Po wyrównanych meczach naszym chłopcom udało się zająć pierwsze miejsce i awansować do rozgrywek wojewódzkich, które odbędą się w kwietniu. Najlepszym zawodnikiem turnieju został nasz bramkarz - Aleksander Bobiński.  Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia zdjęcia w galerii.

  • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

    W naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Przypomnijmy, iż dzień ten został ustawiony przez Sejm z okazji 25-lecia uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, czyli ich swoistej światowej konstytucji. Inspiracją dla twórców tego dokumentu były myśli i postawa wielkiego Polaka – Janusza Korczaka,  który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowania dziecka. Polska podpisała tą międzynarodową umowę w roku 1991 r.

    W całej szkole zawisły sentencje znanych ludzi mówiące o ważnej pozycji dziecka w społeczeństwie, a na lekcjach odbywały się pogadanki o prawach dziecka.  

    Dzień Praw Dziecka został podsumowany  apelem szkolnym w dniu 27 listopada. Uczniowie mieli okazję poczuć jak posłowie, ponieważ zainscenizowano obrady sejmu. Podczas apelu usystematyzowaliśmy swoją wiedzę o prawach dziecka, zaznajomiliśmy się również z ich genezą oraz przypomnieliśmy sobie postać Janusza Korczaka. Wszystko poparte było słowem, obrazem i piosenką, przez co skuteczniej można było dotrzeć do odbiorców. A oto właśnie chodziło!

    Cała Polska świętowała ten szczególny dzień podejmując wiele ciekawych inicjatyw z myślą o najmłodszych. My też!!! Celem naszych działań było propagowanie wiedzy o prawach dziecka i edukacji na ten temat. Skłaniając się do refleksji i dyskusji w kontekście praw dziecka warto pamiętać o ich codziennym przestrzeganiu, ponieważ wpływają one na rozwój i kształtowanie osobowości u dziecka.  Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. 

    - Prawa dziecka to nie jest jakiś przywilej, który dzieciom się należy, jeśli są grzeczne, one im się należą, bo są dziećmi, są ludźmi - przekonuje Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. My to doskonale wiemy!!!

    Na apelu z dumą przedstawiono statuetkę, jaką grupa uczniów z klasy VII wywalczyła zajmując III miejsce w Wojewódzkim Konkursie pod hasłem  "Janusz Korczak – obrońca praw dziecka", który odbył się 20.11.2017 r. w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lub.  Celem konkursu było przybliżenie postaci Janusza Korczaka, który poświęcił swoje życie dzieciom, był jednym z pierwszych obrońców praw małego człowieka. Patronat nad konkursem sprawowało Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego. Serdecznie gratulujemy!!!!

    Ogłoszone zostały również wyniki plebiscytu na Kawalera Orderu Życzliwości, który został zorganizowany z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Na drodze głosowania przeprowadzonego wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły Kawalerami Orderu Życzliwości zostali: Maciej Buńka (kl. I SP), Karolina Ruczyńska (kl. VII SP) oraz Mateusz Lazarowski (kl. II G).  Wielkie gratulacje!!! Jesteśmy z Was dumni!!!  W związku z tym, iż plebiscyt szkolny wzbudził wiele pozytywnych emocji to mamy nadzieję, że na stałe „zagości” w planie pracy naszej szkoły.

  • Przygotowujemy kartki świąteczne!

    Choć w ostatnich latach SMSy, e-maile i e-kartki skutecznie wypierają tradycyjne kartki świąteczne, warto wrócić do zwyczaju ich wysyłania.  Życzenia w takiej formie, dostarczone za pomocą tradycyjnej poczty,  sprawią bliskim wielką radość!!! Poza tym będą wspaniałym świątecznym upominkiem!!!

    Grupa uczniów z klasy VI SP wzięła się ostro do pracy i zaczęła własnoręcznie wykonywać kartki z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W ten sposób przygotowują asortyment na kiermasz, który odbędzie się już niebawem!!!

  • Pogotowie Św. Mikołaja rusza!!!

  • Dzień Pluszowego Misia

    „Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanką przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

    Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i młodzieży w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
    Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” - odpowiadają zgodnie mali i duzi.” W naszej szkole również uczciliśmy to Wielkie Misiowe Święto!!! 24 listopada uczniowie przynieśli ze sobą do szkoły swoje ulubione pluszowe misie. Misiaki towarzyszyły im wszędzie: w klasach podczas lekcji i na korytarzach podczas przerw.

    Biblioteka Publiczna i Szkolna również włączyła się w obchody tego święta. Do biblioteki zawitały najmłodsze dzieci z przedszkola. Przyniosły ze sobą swoje ulubione maskotki. Obejrzały prezentację, z której dowiedziały się jak to z misiami było i kto pierwszy zaczął produkcję tych tak bardzo lubianych przez dzieci przytulanek. Z kółek  wykonały misie. Były to urodziny, więc nie mogło zabraknąć słodkości. W miłej atmosferze spędziliśmy ten dzień!

    Zdjęcia w albumie. Zapraszamy!!!

  • Warsztaty makijażu

    22.11.2017r. w naszej bibliotece odbyły się niecodzienne warsztaty, a mianowicie warsztaty makijażu!!! Zostały przeprowadzone przez pana Mariusza Napieralskiego, przedstawiciela firmy FM i panią Ewę - wizażystkę. Uczestnicy spotkania – głównie rodzice uczniów naszej szkoły – poznali  tajniki pielęgnacji twarzy i wykonywania makijażu. Nauczyli się jak wybierać kosmetyki najlepsze dla swojej cery. Warsztaty zostały zorganizowane przez Bibliotekę Szkolną i Publiczną. W przyszłym tygodniu w spotkaniu będą uczestniczyć uczennice gimnazjum :) Polecamy!!!

  • Akcja "Drugie Śniadanie"

    22.11.2017 r. do naszych pierwszoklasistów zawitali niezwykli goście -  przedstawiciele „Gazety Nowomiejskiej” w towarzystwie wielkiej, pluszowej Mrówki!!! To wszystko za sprawą akcji pod hasłem „Drugie Śniadanie”, którą organizuje nasz lokalny tygodnik. Pierwszoklasiści otrzymali pudełka śniadaniowe ze zdrowymi przekąskami w środku.

    Działanie ma na celu promocję dobrego nawyku żywieniowego, jakim jest jedzenie drugiego śniadania. Dzięki niemu nasze mózgi mają energię na naukę, pracę i oczywiście zabawę! A wiadomo, że zabawę lubimy najbardziej :)

     

    Serdecznie dziękujemy za wizytę i tak miłą niespodziankę!

    Źródło zdjęć: http://nowemiasto.wm.pl/479661,Sniadaniowy-zawrot-glowy-Odwiedzamy-wszystkich-pierwszakow-powiatu-nowomiejskiego-ZDJECIA.html#axzz4zHdjazsa 

  • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    W tym roku po raz kolejny przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia  Życzliwości i Pozdrowień.  Uśmiech, miłe słowo, pomocny gest i świat od razu staje się piękniejszy! Tak niewiele trzeba, aby znaleźć się wśród życzliwych.  W poniedziałek 21 listopada namawialiśmy do tego gorąco!!!  W dobrych nastrojach od samego rana „pozdrawialiśmy” siebie uśmiechem oraz gestami życzliwości. Wszyscy w tym dniu - uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły - byli ubrani na żółto lub posiadali element garderoby w tym kolorze, ponieważ żółty  to kolor radości i optymizmu. Ponadto uczniowie każdej klasy przygotowali hasła, z których został utworzony wspólny Kodeks Życzliwego Ucznia. Można się z nim zapoznać  na korytarzu przy głównym wejściu do szkoły. Działała również Szkolna Poczta Życzliwości. Uczniowie wrzucali  do skrzynki życzliwe liściki, pozdrowienia, laurki, które później zostały rozdane adresatom. Korytarze szkolne natomiast zamieniły się w Aleję Życzliwości wypełnioną licznymi cytatami, myślami na temat serdeczności, przyjaźni i uśmiechu oraz rysunkami o życzliwości.

    Został również przeprowadzony Plebiscyt na Kawalera Orderu Życzliwości. Wyniki już wkrótce!!!

    Człowiek życzliwy to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko ten  jeden kalendarzowy!!!

  • Spotkanie z Wójtem Gminy Kurzętnik

    Uczestnicy projektu " Na własne konto" spotkali się 20.11.2017 r. z Wójtem Gminy Kurzętnik- panem Wojciechem Dereszewskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy - panem Zbigniewem Lewickim w Urzędzie Gminy w Kurzętniku.  Uczniowie skorzystali z zaproszenia ze strony pana Wójta, który dowiedział się o projekcie realizowanym przez uczniów naszej szkoły i chciał zapoznać się ze szczegółami naszego przedsięwzięcia związanego z rozwojem gminy Kurzętnik. Uczniowie przedstawili swój projekt, który okazał się najlepszym projektem biznesowym w Polsce - edycja 2017, organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Nasz projekt " Kurza Góra - całoroczne centrum sportu i rekreacji" wzbudził uznanie pana Wójta Dereszewskiego oraz zaproszonych gości. Szczególnie spodobały się pomysły dotyczące zjeżdżalni wodnej z wykorzystaniem wyciągu orczykowego, parku linowego, kina samochodowego i aplikacji "Koguciki". Pan Wójt Dereszewski chwalił młodzież za kreatywność i pomysłowość, obiecując wprowadzenie części pomysłów w życie. Zaprosił też uczniów na kolejne spotkanie z inwestorami Ośrodka Kurza Góra oraz zachęcał tak przedsiębiorczych uczniów do kontynuacji nauki w Zespole Szkół w Kurzętniku. Uczestnicy spotkania otrzymali  upominki. Czekamy teraz na wdrażanie naszych pomysłów, musimy jeszcze przekonać do nich inwestorów!

  • Dzień Praw Dziecka już jutro!

    Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – List Rzecznika Praw Dziecka: http://brpd.gov.pl/node/42612

     

     

  • Bieg Niepodległości u Brata Jana

    18.11.2017 r. odbył się IV Przełajowy  Bieg Niepodległości  u Brata Jana. Ponad 50 osób postanowiło właśnie w taki sposób świętować 99. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę.

    Trasa biegu wiodła przez tereny leśne w pobliżu bratiańskiego Orlika.  Zawodnicy startowali w następujących kategoriach:

    • rocznik 2008 i młodsi: dziewczęta, chłopcy  – ok. 400m
    • rocznik 2005 – 2007:  dziewczęta, chłopcy  – ok. 600m
    • rocznik 2002 – 2004: dziewczęta chłopcy – ok. 2500 m
    • Kategoria Open kobiety,  Kategoria Open mężczyźni – ok. 5000m

     

    Oto wyniki:

     

    Kategoria:  rocznik 2008 i młodsi - dziewczęta:

    • I miejsce – Kinga Barica – Iława
    • II miejsce – Olga Jeznach – Krzemieniewo
    • III miejsce – Anita Jeznach – Krzemieniewo

     

    Kategoria: rocznik 2008 i młodsi - chłopcy:

    • I miejsce – Wojciech Skubaja – Bratian (ZS Bratian)
    • II miejsce – Maciej Buńka – Bratian (ZS Bratian)
    • III miejsce – Alex Jaźwiec  – Bratian (ZS Bratian)

     

    Kategoria: rocznik 2005 – 2007 - dziewczęta:

    • I miejsce – Patrycja Jeznach - Krzemieniewo
    • II miejsce – Agata Osmańska – Tylice (SSP Tylice)
    • III miejsce – Bogna Kłodawska –  Bratian (ZS Bratian)

     

    Kategoria: rocznik 2005 – 2007 - chłopcy:

    • I miejsce – Bastian Zdrojewski – Nowe Miasto Lubawskie
    • II miejsce – Mateusz Waruszewski – Gwiździny (SP Gwiździny)
    • III miejsce – Wojciech Patalon – Bratian (ZS Bratian)

     

    Kategoria: rocznik 2002 – 2004 - dziewczęta:

    • I miejsce – Otylia Ulińska - Krzemieniewo
    • II miejsce – Amelia Kucińska – Tylice (ZS Bratian)
    • III miejsce – Natalia Sarnowska – Marzęcice

     

    Kategoria: rocznik 2002 – 2004 - chłopcy:

    • I miejsce – Kacper Golubski – Nowe Miasto Lubawskie
    • II miejsce – Olaf Soboczyński – Bratian

     

    Kategoria: Open – Kobiety:

    • I miejsce – Dorota Pawłowska - Marzęcice
    • II miejsce – Dorota Patalon - Kłodawska – Bratian

     

    Kategoria: Open – Mężczyźni:

    • I miejsce – Paweł Moskal – Kurzętnik
    • II miejsce – Mariusz Pawłowski – Marzęcice
    • III miejsce – Jarosław Laskowski – Małe Bałówki

     

    Wśród startujących nagrodzono również najstarszego i najmłodszego zawodnika Przełajowego Biegu Niepodległości „U Brata Jana”. Najmłodszym zawodnikiem okazała się Zuzanna Zamyłka  z Bratiana zaś najstarszym Pan Waldemar Dąbrowski z Nowego Miasta Lubawskiego.

    Wszyscy zawodnicy spisali się na medal! Nie wynik był dziś jednak  najważniejszy, a udział w świętowaniu  odzyskania niepodległości na sportowo!!! Po biegu wszyscy miło spędzili czas przy ognisku, pieczeniu kiełbasek, ciepłej herbacie i słodkim ciasteczku. Do zobaczenia za rok!!!

    Organizatorami Biegu Niepodległości byli: Gminne Zrzeszenie LZS, Gminne Centrum Kultury oraz  Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich.

  • eTwinning w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich

    Na początku pierwszego etapu projektu uczniowie zapoznali się z partnerską szkołą w Turcji.

    Działania miały na celu przełamanie bariery językowej, uczniowie nagrali krótkie filmy, w których przedstawili siebie i swoje otoczenie. Wymiana adresów e-mail oraz zdjęć motywowała obydwa kraje do współpracy.  

     Kolejnym etapem projektu było przedstawienie kultury i tradycji  w Polsce. Nad tą częścią to czuwa zespół klasy II  gimnazjum: Małgorzata, Oliwia, Marlena, które zbierały informacje związane z tradycjami w polskich rodzinach.

    Prezentacja_e_twinning.pptx

     

  • Apel SKO

    Dnia 17.11.2017 r. odbył się apel SKO pod hasłem „ Oszczędzamy nie tylko pieniądze”.  Na początku żyrafka Lokatka wprowadziła zebranych w temat spotkania, przypomniała co to jest SKO i w jaki sposób założyć książeczkę oraz konto oszczędnościowe.  Uczniowie klas II i VI  SP recytowali wiersze o oszczędzaniu pieniędzy, prądu, wody, papieru…, bo przecież OSZCZĘDZAMY NIE TYLKO PIENIĄDZE! Zebrani obejrzeli również bajkę ekologiczną o rodzinie Ekomalińskich i Brudasińskich, po czym wspólnie stwierdzili, że ekologia się po prostu opłaca!  

    Na apelu został posumowany Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas I – VII, promujący działalność SKO. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w  konkursie otrzymali nagrody rzeczowe. Podziękowano również uczniom, którzy wykonali portfelik dla Hatetepesa w ramach ogólnopolskiego konkursu plastycznego. Na wyniki tego konkursu czekamy z niecierpliwością!

    Opiekun SKO – Grażyna Obuchowska wręczyła książeczki oszczędnościowe pierwszoklasistom i  zachęcała wszystkich uczniów do systematycznego oszczędzania pieniędzy na książeczkach/kontach oszczędnościowych.   Ogłosiła również konkurs zbiórki makulatury,  plastikowych nakrętek oraz baterii. Konkurs będzie trwał do końca kwietnia 2018 r. Jego podsumowanie nastąpi w maju przyszłego roku.

    Zdjęcia w albumie. Zapraszamy!!!

  • Zapraszamy!!!

  • Powiatowy Konkurs Plastyczny „Rzuć palenie"

    16.11.2017 r. uczennica naszej szkoły – Angelika Cieśniewska wzięła udział w powiatowej konferencji z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, którą koordynowało Starostwo Powiatowe oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Mieście Lubawskim.

    W konferencji uczestniczyła młodzież ze szkół wraz z opiekunami, nauczyciele, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek powiatowych, pielęgniarki szkolne. W trakcie konferencji można było wysłuchać prelekcji  na temat szkodliwości palenia papierosów, którą wygłosiła p. Iwona Krajewska, dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji.

    Przedstawiono także wyniki powiatowego konkursu plastycznego na projekt autorskiej koszulki o tematyce zachęcającej do rzucania palenia oraz do podejmowania aktywności fizycznej. Nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii klas VI – VII odebrała nasza uczennica, Angelika Cieśniewska. Serdecznie gratulujemy!!!

  • Turniej Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” - etap gminny

    Dnia 14.11.2017r. w sali sportowej Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie rozegrana została runda wstępna turnieju  „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” w kategorii wiekowej U12 dziewcząt i chłopców. W turnieju uczestniczyły nasze drużyny. Po wyrównanych pojedynkach dziewczęta zajęły II miejsce natomiast chłopcy IV. Zdjęcia w galerii.

  • Dzień Czystego Powietrza

    14 listopada już po raz kolejny przyłączyliśmy się do obchodów  Dnia Czystego Powietrza. Tradycyjnie zorganizowaliśmy happening drogami naszej miejscowości, podczas którego dzieci głośno manifestowały przeciwko spalaniu śmieci w przydomowych piecach. Głośno wykrzykiwały hasło „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”.  Nasze wyjście do mieszkańców miało na celu zachęcenie wszystkich do przyłączenia się do akcji oraz do wspólnego dbania o nasze środowisko. Przyroda to przecież nasze wspólne dobro!

     Zdjęcia w galerii. 

  • Otrzymaliśmy podziękowanie

  • Dzień Niepodległości pod Trzema Dębami

    11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie w tym dniu obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.
    Co by się stało, gdyby nie bohaterstwo naszych przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim; nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – hymnu, flagi oraz godła państwowego; a wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze. Chwała Bogu, że tak się nie stało!

    Dziś, w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tradycyjnie spotkaliśmy się w lesie w miejscu zwanym „Trzy Dęby” , aby uczcić to wielkie dla Polski święto.

    Dziś, po wielu latach, hołd poległym w walce o niepodległość w tym niezwykłym miejscu oddały m.in. poczty sztandarowe, harcerze, strażacy,  myśliwi, leśnicy, uczniowie szkół gminy nowomiejskiej oraz władze lokalne. Proboszcz parafii bratiańskiej, ks. kanonik Edward Barański poprowadził  modlitwę za ojczyznę oraz poległych w jej obronie.  Dzisiejszy dzień był wielkim aktem patriotyzmu.

    Zdjęcia w albumie.

strona: