Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Projekt "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w Gminie Nowe Miasto Lubawskie" w naszej szkole

    Informacje o projekcie znajdują się w zakładce PROJEKT

  • Powiatowy Konkurs Plastyczny promujący działalność SKO i PKO – ETAP SZKOLNY

    Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w szkolnym etapie konkursu promującego działalność SKO i PKO!!!

    CELE:

    • kultywowanie tradycji „Październik miesiącem oszczędzania”
    • popularyzacja działalności SKO i PKO
    • rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów

    KATEGORIE:

    • kategoria I – uczniowie klas I SP i II SP
    • kategoria II – uczniowie klas III SP i IV SP
    • kategoria III – uczniowie klas V SP i VI SP

    TEMATY, TECHNIKA I FORMAT  PRAC:

    • kategoria I – „Oszczędzam, bo marzę o …”
    • kategoria II i III – „Plakat promujący oszczędzanie”

    dopuszczalne narzędzia plastyczne: kredka, mazak, ołówek, pastele;  format pracy A3 lub A4;

    TERMIN:

    • Podpisane prace (wraz z oświadczeniem rodzica) należy złożyć do dnia 12.10.2018 r. (piątek) u opiekuna SKO – p. Grażyny Obuchowskiej

    NAGRODY:

    • Nagrody zostaną rozdane w trzech kategoriach: I,II,III miejsce; dla pozostałych uczestników przewidziane są nagrody pocieszenia;
    • Uczniowie, którzy zajmą I miejsca w każdej z kategorii będą reprezentować  Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich na szczeblu powiatowym konkursu, który odbędzie się 17.10.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie.

     

    MY CZEKAMY NA WASZE PRACE,   A NA WAS CZEKAJĄ CIEKAWE NAGRODY!!! 

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania biblioteka szkolna i publiczna zorganizowały uroczyste spotkanie autorskie z panem Dariuszem Marcinkowskim - emerytowanym nauczycielem naszej szkoły, autorem książek „Ród Działyńskich-patron szkoły w Bratianie” oraz wydanej w 2017 roku książki podróżniczej „Green Velo”.

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego największymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, data 29 IX odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

    Gość honorowy - pan Dariusz Marcinkowski odczytał fragmenty swojej książki „Green Velo” wzbogacone utworami muzycznymi zespołu Dżem i Kasa Chorych. Ciekawe fragmenty odczytane zostały również przez Panią Dyrektor i uczniów naszej szkoły. W drugiej części spotkania Pan Dariusz pokazywał zdjęcia i z ogromną pasją opowiadał o swojej rowerowej wyprawie po północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polsce, wzdłuż szlaku rowerowego Green Velo. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali interesującej prelekcji naszego gościa!

    Młodsi uczniowie też zaakcentowali Dzień Głośnego Czytania. Przedszkolaki do wspólnego spotkania  z książką zaprosiły swoich  rodziców, a uczniom klas młodszych bajki  czytali starsi koledzy.  

  • Mistrzostwa Województwa Warmińsko - Mazurskiego Zrzeszenia LZS w warcabach

    30 września w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko - Mazurskiego Zrzeszenia LZS w warcabach 64-polowych. Turniej zorganizowało Gminne Zrzeszenie LZS w Mszanowie, przy ważnym udziale miejscowej szkoły.

    Turniej mężczyzn wygrał Ryszard Romaszewski z Jezioran zdobywając w 9 rundach 8 punktów. Drugie miejsce z 7. punktami zajął Stanisław Trzcinka z Mrągowa,  a trzecie z taką samą ilością punktów Eugeniusz Tuszyński z Nowego Miasta Lubawskiego.

    Najlepszym juniorem był Kamil Lendzion z Gminy Kurzętnik, przed Mateuszem Dziodko z Gminy Kurzętnik.

    Turniej kobiet wygrała z kompletem punktów Paulina Kmieć z Jezioran, drugie miejsce zajęła Wioletta Karczewska z Gminy Lubawa, a trzecie Hanna Olszewska z Gminy Iława. Paulina Kmieć była jednocześnie najlepszą juniorką przed najmłodszą uczestniczką turnieju 8-letnią Julią Zboińską z Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

    Była też prowadzona klasyfikacja drużynowa. Niepokonana była oczywiście drużyna z Jezioran, przed Nowym Miastem Lubawskim, Mrągowem i Gminą Nowe Miasto Lubawskie.

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    W tym roku kontynuowaliśmy obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day). Tak jak w ubiegłym roku tydzień poprzedzający ów dzień trwały przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia poprzez udział w różnorodnych zabawach.

     W piątek 28 września przeprowadziliśmy akcję w klasach „Wymień tabliczkę mnożenia na tabliczkę czekolady”, podczas której uczniowie rozwiązywali działania z mnożenia. Zwycięzca w każdej klasie, osoba która pierwsza bezbłędnie rozwiązała test zostanie nagrodzona słodką tabliczką czekolady ufundowaną przez Radę Rodziców.

  • Promocja SKO

    Wrzesień w naszej szkole minął pod hasłem promocji SKO. Podejmowaliśmy w związku z tym różne działania: wykonaliśmy poster, opracowaliśmy ulotki dla rodziców, odwiedziliśmy pierwszoklasistów, zorganizowaliśmy punkt promocyjny podczas spotkania z Rodzicami. Teraz czekamy, aby grono SKO-wiczów szybko się powiększyło!!!

  • Dzień Chłopaka

    Chociaż Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września, to w naszej szkole owe święto było akcentowane  już w piątek.  Święto to jest poniekąd odpowiedzią na marcowy Dzień Kobiet. W Dzień Chłopaka dziewczęta przygotowują dla swoich kolegów drobne upominki, organizowane są zabawy i konkursy. Tak było również w naszej szkole!  Humory wszystkim dopisywały.  Było gwarno i wesoło! Wszystkim chłopcom  jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

    Zdjęcia w galerii.  Zapraszamy!!!

  • Czary Mary! Zbieramy Okulary!!!

    Przypominamy, że w naszej szkole trwa akcja „Czary mary okulary” organizowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Akcja jest zbiórką okularów, które trafią na misje. Okulary mogą być zarówno używane jak i nowe. Zbiórka trwa do 7.10.2018 r. Okulary dostarczmy do pedagoga szkolnego lub wychowawców.

    Większość ludzi z krajów Globalnego Południa nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku – pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy (jak np. szycie) z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny. W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. A w Republice Centralnej Afryki sklep optyczny znajduje się tylko w stolicy. Trudno nawet określić ile wynosi średnia pensja w tym rejonie, ponieważ miejscowa ludność utrzymuje się z pracy na roli, a kilkanaście euro jest dla nich kwotą niebotyczną. Okulary przysłane z Polski mogłyby pomóc wielu ludziom.

  • Między nami kobietami

    Dnia 26 września w ramach programu edukacyjnego „Między nami kobietami” odbyło się spotkanie dziewcząt klasy piątej i szóstej z wykwalifikowaną przedstawicielką firmy Procter & Gamble.

    Głównym celem i założeniem programu było szerzenie wiedzy na temat zmian fizycznych  i emocjonalnych, jakie zachodzą w okresie dojrzewania oraz zasad i znaczenia higieny osobistej  w tym okresie.

    Pani prelegentka w profesjonalny i przystępny sposób opowiedziała słuchaczkom o procesach i problemach, które mogą towarzyszyć młodym dziewczynom w czasie dojrzewania. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze, a każda jego uczestniczka otrzymała również prezent w postaci środków higienicznych.

  • Akcja - segregacja!

    W tym roku tradycyjnie uczestniczyliśmy w akcji Sprzątania Świata. Tegoroczna edycja była  jubileuszowa. W Polsce sprzątamy w ogólnoświatowej akcji już od ćwierćwiecza. Celem 25. edycji było propagowanie  segregacji odpadów.

    „To bardzo bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody, surowce naturalne nie są przecież nieograniczone, mamy ich coraz mniej i dlatego musimy wykorzystywać surowce wtórne!” - przekonuje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji w Polsce i założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

     

    A więc SEGREGUJMY ODPADY!!!
     

  • Integracja w kl. I SP

    W piątek 21 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję lepiej się poznać oraz wspólnie z wychowawcą pobawić się. Dzień zaczęliśmy od lepszego poznania siebie samych, tworząc słoneczko zainteresowań. Była też okazja na przebieranki i wspólnych zdjęć w foto-budce. Razem bawiliśmy się też przy muzyce i na świeżym powietrzu. Na zakończenie było ognisko, które w ten upalny dzień nie musiało nas ogrzewać, ale za to kiełbaski były pyszne:)

  • Pyszne witaminki ...

    W piątek 21 września było w naszym Oddziale Przedszkolnym przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci z grupy „Pszczółki” na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy ręce, potem ubraliśmy fartuszki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwe kuchciki, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy przyniósł deskę, nóż i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

  • Dzień Bez Samochodu

  • Dzień Przedszkolaka

    Każdy przedszkolak dobrze wie,

    że kiedy 20 września zbliża się,

    od najmłodszego, aż po starszaka,

    wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka

     

    20 września bieżącego roku przedszkolaki z naszej szkoły obchodziły  Dzień Przedszkolaka! Tego dnia każda z grup podkreśliła swoją wyjątkowość innym kolorem strojów. Od rana w każdej sali słychać było wesołą muzykę. Po śniadaniu przedszkolaki z grupy "Biedronek", "Muchomorków" i "Motylków"  wybrały się barwnym korowodem na happening ulicami Bratiana skandując wesołe hasła przy akompaniamencie różnorodnych instrumentów. Następnym etapem było przejście na Orlik, gdzie maluchy rozgrywały turnieje w piłkę  nożną, był też tor przeszkód i wiele innych ciekawych zabaw. Po powrocie do szkoły przyszedł czas  na słodki poczęstunek.

    Grupa „Pszczółek” z Oddziału Przedszkolnego spędziła ten dzień równie atrakcyjnie. Maluchy świętowały wspólnie w Mini Disco w Brodnicy. Dzieci uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną, zmagały się z balonami oraz świetnie bawiły się w świecie piłeczek, zjeżdżalni i  labiryntów. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo!!!

  • Spektakl profilaktyczny

    19 września 2018 r. gościliśmy w naszej szkole grupę teatralną „Kurtyna” z Krakowa. Aktorzy przedstawili spektakl profilaktyczny pt. „Ślepy tor”. Uczniowie gimnazjum oraz kl. VII i VIII szkoły podstawowej  śledzili historię pasażerów pociągu. Dzięki rozmowom osób siedzących w jednym przedziale widz dowiaduje się dlaczego są w podróży.

    Spektakl „Ślepy tor” miał na celu sprowokowanie młodego człowieka, biorącego udział w przedstawieniu, do refleksji nad tym, iż to od niego samego zależy jego los. Życie polega na ciągłym dokonywaniu wyborów, a każda podjęta decyzja niesie ze sobą konsekwencje. W inscenizacji poruszony został również problem używek oraz sztucznego komunikowania się. Te dwie rzeczy sprawiają, że nie jesteśmy sobą. Używki psują nasze wzajemne relacje, a Internet prowokuje nas do tego, iż udajemy kogoś kim nie jesteśmy. Musimy być sobą i nie powinniśmy ulegać wpływom mediów.

    Przedstawienie teatralne zmusiło widza do przemyśleń i wyciagnięcia odpowiednich wniosków.

  • Otwarcie ścieżki rowerowej na początek Tygodnia Zrównoważonego Transportu

    Dnia 16 września 2018 r. mieszkańcy Bratiana i okolic licznie uczestniczyli w oficjalnym otwarciu ścieżki rowerowej na trasie Bratian – Radomno.

    Wyposażeni w rowery, deskorolki i rolki spotkaliśmy się przy starym budynku PKP. Stamtąd wyruszyliśmy na wspólną przejażdżkę w kierunku Radomna, gdzie odbyło się przecięcie wstęgi  oficjalnie otwierające ścieżkę połączone z  poczęstunkiem.

    Bardzo się cieszymy, że nasza gmina popularyzuje turystykę rowerową. Już nie możemy się doczekać, kiedy pojedziemy ścieżką aż do Iławy!!!

    Wszystkich miłośników aktywnego trybu życia gorąco zachęcamy do przejazdów „naszą” malowniczo położoną ścieżką. Widoki po prostu zapierają dech!!!

    Dzisiejsza uroczystość doskonale rozpoczęła Tydzień Zrównoważonego Transportu! Nie można było wybrać lepszej daty na takie spotkanie! Gratulujemy organizatorom!!! A ilość uczestników pokazała, jak dużo osób stawia na zdrowy styl życia. Tak trzymać!!! Szerokiej drogi!

  • UWAGA! ZMIANA GODZIN DZWONKÓW!

    Przypominamy, że od poniedziałku (17 września) ulegają zmianie godziny dzwonków. Nowy rozkład dzwonków znajduje się tutaj:  Rozkład lekcji i przerw w roku szkolnym 2018/19

  • Przyłącz się do zbiórki elektrośmieci!!!

    Nasza szkoła przystąpiła do Akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, która ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie prawidłowego gospodarowania odpadami. W akcji nie ma przegranych. Zyskuje szkoła!!! W zamian za przyniesioniony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!!! Do Akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które chcą oddać do utylizacji sprzęt przeznaczony do likwidacji, a tym samym zwiększyć szanse naszej szkoły na ciekawe nagrody.

    Zbiórka trwa do 21 września 2018 r.

  • Zapraszamy na otwarcie ścieżki rowerowej!

    Gorąco zapraszamy na oficjalne otwarcie ścieżki rowerowej! Spotkajmy się w najbliższą niedzielę (16 września)  o godz. 15.00 przy starym dworcu PKP w Bratianie, wyposażeni w rowery, rolki, hulajnogi lub wygodne obuwie, skąd wszyscy razem przemieścimy się w kierunku Radomna. Tam, odbędzie się przecięcie wstęgi  oficjalnie otwierające ścieżkę połączone z  poczęstunkiem dla wszystkich!

  • Taekwondo w naszej szkole!

    Informujemy, iż w naszej szkole dwa razy w tygodniu odbywają się treningi taekwondo. Może chcielibyście poznać tajniki tej sztuki walki? Zachęcamy do udziału!!!  Warto! Treningi taekwondo kształtują ogólną sprawność fizyczną, gibkość i szybkość, zwiększają koncentrację oraz koordynację ruchową. Adepci uczą się dyscypliny, samokontroli, współdziałania w grupie, odwagi i pozytywnego podejścia do realizacji nowych wyzwań.  Jesteście zainteresowani? Skontaktujcie się z prowadzącym zajęcia  - nr tel. 693 342 702, 537 705 508 lub przyjdźcie wraz z rodzicem na trening w poniedziałek na godz. 17.00 bądź w czwartek na godz. 19.15.

     

strona: