Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Wesołych Świąt!
  • Spektakl profilaktyczny

    16 kwietnia naszą szkołę odwiedzili aktorzy Grupy T z Torunia, którzy przedstawili uczniom klas 4-6  spektakl pt. „Ściema 2.0, czyli pułapki Internetu”.

    Tematem przedstawienia była profilaktyka uzależnień oraz promocja zdrowego stylu życia. Aktorzy w strojach postaci z bajek oraz bohaterów gier komputerowych zainteresowali zarówno młodszych jak i starszych uczniów. W zabawny sposób ukazali zagrożenia czyhające w Internecie: fake, deepfake, czy uzależnienie od smartfonów. Publiczność stała się częścią przedstawienia biorąc udział w zabawach inicjowanych przez aktorów. Wszyscy uczniowie byli zachwyceni występem. Jesteśmy pewni, że zawarta w nim nauka pozostanie w świadomości naszych uczniów i uchroni ich od popełniania błędów w sieci.

  • Dzień Otwarty

    14.04.2025r. uczniowie klasy 8 odwiedzili Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim w ramach Dni Otwartych szkoły.

    Uczniowie zwiedzili szkołę, zostali również zapoznani z ofertą edukacyjną oraz zasadami rekrutacji na rok szkolny 2025/2026.

    Być może ta wizyta pomoże ósmoklasistom w dokonaniu ostatecznego wyboru kierunku dalszego kształcenia? Czas pokaże…

    Bardzo dziękujemy za zaproszenie!

    Po wizycie zawodoznawczej ósmoklasiści odwiedzili Muzeum im. Działyńskich – niezwykłe miejsce promujące dziedzictwo kulturowe regionu.

    Muzeum zostało oficjalnie otwarte 18 maja 2024r., a jego siedziba mieści się w zabytkowym "Domu Aneczki", który został odrestaurowany i zaadaptowany na potrzeby muzeum w ramach projektu unijnego pt. „Rewitalizacja, adaptacja i zagospodarowanie na cele kulturalne i turystyczne zabytkowych obiektów tworzących Szlak Sanktuariów Warmii i Mazur”.

    Uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści samego  prezesa  Fundacji im. Działyńskich – p. Andrzeja Andrzejewskiego o chorągwi żałobnej Jana Pawła Działyńskiego,  o średniowiecznym układzie urbanistycznym Nowego Miasta Lubawskiego i fortyfikacjach grodu nad Drwęcą oraz o  dawnym klasztorze w Łąkach Bratiańskich. Obejrzeli przedmioty kultu religijnego, eksponaty archeologiczne z wykopalisk w Łąkach, materiały związane z historią regionu oraz makiety nowomiejskiej bazyliki, a także dawnego kościoła łąkowskiego. Dla młodzieży  była to prawdziwa lekcja historii, podana w bardzo ciekawy i przystępny sposób – tak jak zawsze w wykonaniu pana Andrzeja! Serdecznie dziękujemy!!!

    To był bardzo udany dzień!

  • Gminny Turniej CZUJEMY SIĘ BEZPIECZNIE

    10 kwietnia nasi Zerówkowicze:  Adam Jakubowski, Norbert Jaskulski i Stanisław Suszyński wzięli udział w XVIII Gminnym Turnieju Dla Dzieci Sześcioletnich "Czujemy się bezpiecznie” w Tylicach. Mali uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, numerów alarmowych oraz zasad ruchu drogowego.

    Nasi reprezentanci rywalizowali z zapałem i zajęli trzecie miejsce. Brawo!!!

  • Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

    10 kwietnia br. w Marzęcicach odbył się III Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej "Sing Song Voice" 🇬🇧. Naszą szkołę z dumą reprezentowały uczennice: Ada Goździewska z klasy VI oraz Nikol Suszyńska z klasy VII. Dziewczęta zaprezentowały swoje talenty wokalne i językowe, wykonując utwory w języku angielskim i godnie reprezentując naszą społeczność szkolną.

    Gratulujemy odwagi i zaangażowania oraz życzymy dalszych sukcesów muzycznych!

  • Żywa lekcja muzyki

    9 kwietnia naszą szkołę odwiedzili uczniowie Szkoły Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim. Mogliśmy posłuchać brzemienia instrumentów z każdej grupy instrumentów: perkusyjnych, strunowych i dętych. Nauczyciele gry na instrumentach przypomnieli też budowę prezentowanych instrumentów. Cała widownia też bawiła się dźwiękami oraz rytmami muzycznymi. Pokaz był ciekawy i zachęcał do podjęcia nauki do gry na instrumentach.

  • Rekolekcje wielkopostne

    Tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbyły się w dniach  07-09 kwietnia. Wygłosił je O. Rafał, franciszkanin z Olsztyna. Rekolekcje zakończyły się sakramentem pokuty i pojednania oraz wspólną mszą św.  Był to czas refleksji nad naszym życiem, wiarą i relacją z Bogiem. Bardzo dziękujemy O. Rafałowi, że poświęcił dla nas czas.

  • Otwórzmy serca

    W dzisiejszym świecie, pełnym wyzwań i szybkich zmian, wartości takie jak empatia i dobroć stają się coraz bardziej istotne. W wychowaniu dzieci często skupiamy się na aspektach naukowych czy technologicznych, jednak nie możemy zapominać o jednym z najważniejszych fundamentów – umiejętności rozumienia i wspierania innych. Jak więc nauczyć nasze dzieci empatii i dobroci? Jak sprawić, żeby potrafiły dostrzegać potrzeby innych i reagować na nie z troską? Doskonałym sposobem są akcje charytatywne, które uczą empatii, solidarności i odpowiedzialności społecznej. W prostych, codziennych sytuacjach można budować wielkie serca!!!

    W naszej szkole mocno akcentujemy akcje pomocowe. Gdy dowiedzieliśmy się, że mieszkaniec Bratiana, ojciec czwórki dzieci uczęszczających do naszej szkoły  poważnie zachorował, nie czekaliśmy ani chwili! Zakasaliśmy rękawy i zorganizowaliśmy szereg działań charytatywnych. Sprzedawaliśmy gofry, frytki, zapiekanki, popcorn, lemoniadę, swojski chleb ze smalcem.  Zorganizowaliśmy turniej piłki nożnej, wspinaczkę, fitness, seans filmowy… W dniach: 28.03 – 08.04.2025r. działo się u nas naprawdę wiele!!!

    Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej: Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Pracowników Obsługi (tych emerytowanych także 😊) i Administracji, Uczniów i Rodziców udało się nam uzbierać w ramach akcji OTWÓRZMY SERCA DLA PANA MICHAŁA piękną kwotę  - 7340 zł! Ogromnie dziękujemy!!!

    Empatia to fundament, na którym dzieci mogą budować silne więzi i lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Warto inwestować czas i energię w naukę tej umiejętności już od najmłodszych lat, aby przyszłe pokolenia były bardziej współczujące i świadome potrzeb innych.

  • Powiatowy konkurs „Sleeveface – ubierz się w swoją ulubioną książkę”

    „Sleeveface - ubierz się w swoją ulubioną książkę”. Sleeveface to zdjęcie przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywa tu perspektywa, aranżacja tła, poza, czy pasujący strój. Liczymy na Waszą kreatywność i oryginalne pomysły! Zdjęcia i zgłoszenia przynosimy do biblioteki szkolnej do dnia 08.05.2025r.

    Regulamin konkursu wraz z załącznikami:

     https://pcre-nowemiasto.pl/2024/04/05/powiatowy-konkurs-sleeveface-ubierz-sie-w-swoja-ulubiona-ksiazke/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR7i8UfvlJnGf10BzhMKD3zx98sypxqlqlpWmmtRxoiikU-zwU_VGdOQt4aSOQ_aem_nVoL8q7AtHP5inlXwrjBqw 

  • Dzień Świadomości Autyzmu

    03 kwietnia 2025r. włączyliśmy się do akcji ZAPAL SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU! W ten sposób wyraziliśmy solidarność z osobami z autyzmem i zachęcaliśmy wszystkich do pokazania swego wsparcia! 

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób w spektrum autyzmu.

    A czym jest autyzm? To zaburzenie neurorozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

    W tym roku włączyliśmy się w akcję w czwartek, 3 kwietnia ubierając się na niebiesko i rozwieszając w szkole niebieskie edukacyjne plakaty i informacje na temat autyzmu.

  • Powiatowy Konkurs „Żywienie a zdrowie człowieka”

    3 kwietnia 2025 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku  odbył się VIII Powiatowy Konkurs „Żywienie a zdrowie człowieka” o tematyce: „Jedz i żyj zdrowo”. Honorowy patronat nad konkursem objął - jak co roku - Starosta Nowomiejski. W konkursie  wzięło udział 16 szkół podstawowych i 4 szkoły średnie.

    Konkurs składał się z części teoretycznej, w której uczniowie rozwiązali test dotyczący zdrowego odżywiania. W części praktycznej zaś sporządzali tartę z warzywami, która była oceniana pod względem smaku, wyglądu i estetyki przez Panią menadżer Marzenę Furmanek i szefa kuchni Pana Przemysława Wilczewskiego z Restauracji „Nad Sandelą” z Lubawy.

    Naszą szkołę dumnie reprezentowali: Zuzanna Zamyłka i Tymon Kłodawski z kl. 8. Serdecznie dziękujemy!

  • Lekcja SKO

    Korzystanie z internetu jest dziś dość powszechne i dostepne prawie dla każdego - bez względu na wiek. Jest to także przestrzeń do coraz większej skali oszustw, której ofiarami stają się również osoby znane - aktorzy, sportowcy, influencerzy, sprawnie poruszający się w internecie i mediach społecznościowych.

    Cyberprzestępcy wykorzystują zarówno technologię, jak i nasze emocje do tego, aby pozyskać dane czy pieniądze. Jak rozpoznać oszustwo w sieci? Czym jest deepfake i czy na pewno wiemy, jak nie dać się nabrać na fałszywe maile, SMS-y i inne przekazy?

    Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła dzisiał Paulina Krakowska, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim, która 03.04.2025r poprowadziła w klasie 4a  lekcję online na temat „Jak zaczyna się cyberoszustwo?” Kolejne lekcjie niebawem…

  • Dzień Świadomości Autyzmu
  • Próbny Egzamin Ósmoklasisty

    Uczniowie klasy 8 w dniach 31.03-02.04.2025r. przystąpili do kolejnego próbnego egzaminu ósmoklasisty.  Zmagali się z językiem polskim,  matematyką i  językiem angielskim.

    Uczniowie musieli stawić czoła wymagającym zadaniom mającym na celu sprawdzenie ich wiedzy i umiejętności.

    Wyniki egzaminu próbnego pozwolą ocenić poziom wiedzy i umiejętności uczniów. Da im informację zwrotną z czym sobie bardzo dobrze radzą, a nad czym muszą popracować.

    Właściwy egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja 2025r.

  • Powiatowy Konkurs Savoir-Vivre

    1 kwietnia w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku odbył się VIII Powiatowy Konkurs Savoir-Vivre „Maniery bez granic, czyli kultura na walizkach”. Tegoroczna edycja poświęcona była zasadom zachowania w podróży oraz etykiecie obowiązującej za granicą.

    Do rywalizacji stanęło osiem drużyn, które z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do różnorodnych konkurencji. Uczestnicy rozwiązywali testy sprawdzające ich wiedzę, prezentowali przygotowane przez siebie stoły inspirowane kulturami różnych krajów oraz brali udział w wielu kreatywnych wyzwaniach związanych z tematyką konkursu.

    Naszą szkołę godnie reprezentowali Zuzanna Brzezicka i Maciej Bloch, którzy wykazali się nie tylko świetną znajomością zasad savoir-vivre, ale także pomysłowością i estetyką podczas prezentacji stołu inspirowanego kulturą Japonii. Ich wiedza, kreatywność, staranność i elegancja zaowocowały zasłużonym trzecim miejscem na podium.

    Serdecznie gratulujemy sukcesu!

  • Pomagamy!
  • STOP HEJT - spotkanie profilaktyczne

    Co to takiego cyberprzemoc, jak uchronić się przed oszustami internetowymi? Niby to wszyscy wiemy, ale jednak cały czas należy o tym przypominać…

    Dlatego też tematykę bezpieczeństwa w sieci i cyberzagrożeń omawiała z uczniami klasy 8 (27.03.) przedstawicielka nowomiejskiej  Policji. Istotnym elementem wykładu była przemoc i agresja propagowana za pomocą cyfrowych środków przekazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem.

    Przedstawicielka Policji przestrzegała młodzież przed publikowaniem swoich zdjęć w internecie albo udostępnianiem ich nieznajomym osobom, ponieważ nie wiadomo kiedy i do czego mogą być wykorzystane.

    W trakcie spotkania omawiana była również kwestia sposobów prawidłowego reagowania na wszelkie przypadki łamania przepisów prawa, a także co może spotkać potencjalnego sprawcę cyberprzemocy czyli jaką odpowiedzialność prawną ponoszą nieletni sprawcy czynów karalnych.

  • Gminne eliminacje konkursu pożarniczego - Bratian 2025

    26 marca 2025 roku w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs ten ma na celu popularyzację wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zasad bezpieczeństwa oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia. W rywalizacji wzięli udział uczniowie ze szkół w Radomnie, Gwiździnach, Skarlinie, Nowym Mieście Lubawskim oraz Bratianie.

    Naszą szkołę reprezentowali: Kornelia Wójcik (kl. IV), Fabian Zalewski (kl. IV), Nadia Orzechowska (kl. VII) oraz Maciej Bloch (kl. VII). Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasad ewakuacji oraz działania służb ratunkowych.

    Wyniki eliminacji przyniosły sukces naszym uczniom. W kategorii klas I-IV pierwsze miejsce zajęła Kornelia Wójcik. W kategorii klas V-VIII zwycięzcą został Maciej Bloch.

    Laureaci będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Kurzętniku. 
    Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie zmagań!

  • Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

    25 marca 2025r. w Społecznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

    W turnieju wzięło udział 6 drużyn w 2 kategoriach wiekowych. Zawodnicy musieli zmierzyć się z testem sprawdzającym znajomość przepisów ruchu drogowego oraz rowerowym torem przeszkód.

    Bardzo nam miło, że nasze obie drużyny wróciły z pucharami!!! W grupie młodszej zajęliśmy miejsce II (skład drużyny: Nadia Dudulska, Agata Goździewska, Jan Kopowski, Mateusz Olszewski), a grupie starszej wywalczyliśmy miejsce I (skład drużyny: Maciej Buńka, Wojciech Goździewski, Nadia Orzechowska).

    Gratulujemy serdecznie!!!

    Zwycięzcy obu kategorii wiekowych będą reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych. Trzymamy kciuki!

    Tradycyjnie przyznano również nagrodę dla najlepszego zawodnika w każdej z kategorii wiekowych. W grupie młodszej najlepsza okazała się Agata Goździewska, a w grupie starszej Maciej Buńka. Brawo! Duma nas rozpiera!!!  

  • Otwórzmy serca!
strona: