Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
Projekt edukacyjny - Co by było, gdyby nie było Marii Skłodowskiej-Curie? Turniej koszykówki Jasełka bożonarodzeniowe - A światłość w ciemności świeci... Ananasy z naszej klasy - przedstawienie kabaretowe

Projekty edukacyjne

Projekt edukacyjny - Co by było, gdyby nie było Marii Skłodowskiej-Curie?

Postać Marii Skłodowskiej – Curie zainteresowała uczennice naszej szkoły do tego stopnia, iż postanowiły one realizować projekt edukacyjny o tej wybitnej postaci i szukały odpowiedzi na pytanie - Co by było, gdyby  nie było Marii  Skłodowskiej  - Curie ? Oto ich relacja z przebiegu swojej pracy:

" Realizowałyśmy projekt, w którym chciałyśmy uzyskać odpowiedź na pytanie : Co by było, gdyby nie było Marii Skłodowskiej-Curie?  Ponad to chciałyśmy dowiedzieć się :

  •        Czy cechy osobowości Skłodowskiej-Curie  miały wpływ na jej późniejsze odkrycia?
  •        Jaka była droga od odkryć do ich praktycznego wykorzystania ?
  •        Jak odkrycia zmieniały rozwój medycyny?

W tym celu podjęłyśmy następujące działania :

  1. Przeczytałyśmy książkę ‘’Maria Curie’’ i na jej podstawie opracowałyśmy biografie i opisałyśmy pasje Marii Skłodowskiej – Curie,
  2. Zorganizowałyśmy konkursy dla szkoły podstawowej i gimnazjum,
  3. Przeprowadziłyśmy wywiad w pracowni Rentgenowskiej w Nowym Mieście Lubawskim,
  4. Na podsumowanie przygotowałyśmy apel.

Czego się dowiedziałyśmy? Skupiłyśmy się na zjawisku promieniotwórczości, gdyż to właśnie Maria Skłodowska – Curie zapoczątkowała wykorzystywanie promieni Roentgena w medycynie. Dowiedziałyśmy się, że promieniotwórczość niesie za sobą wiele korzyści oraz zagrożeń. Główną korzyścią wynikającą z tego zjawiska, jest zastosowanie promieni w medycynie do diagnozy chorób i leczenia chorób nowotworowych, czyli radioterapii.  Największym zagrożeniem jakie niesie za sobą promieniotwórczość  jest to, że pierwiastki promieniotwórcze mają negatywny wpływ na organizm człowieka. W wyniku pochłonięcia przez organizm dużych dawek promieniowania może wystąpić nowotwór krwi, czyli białaczka.

Dowiedziałyśmy się także w jakich innych dziedzinach życia wykorzystuje się promienie rentgenowskie. Promienie wykorzystuje się również na lotniskach do prześwietlania bagaży. Aparaty RTG znajdują się także w telewizorach czy komputerach, jednak promienie które emitują nie przedostają się przez szybę odbiornika.  

Z przeprowadzonego przez nas wywiadu dowiedziałyśmy się, że wykonywanie badań rentgenowskich z biegiem czasu jest coraz prostsze i bezpieczniejsze. W tej chwili dostajemy 80 razy mniej promieniowania niż trzydzieści lat temu.  Aparat w nowomiejskiej pracowni jest nowy, a jego obsługa jest bardzo prosta – polega na naciśnięci kilku guzików i ustawieniu odpowiednich parametrów.  Wykonywanie badań jest bezpieczne dla pacjenta i wykonującego badanie , bo dawka promieniowania jest minimalna.

Dowiedziałyśmy się także, że to właśnie Maria Skłodowska – Curie zapoczątkowała wykorzystywanie w medycynie promieni odkrytych przez Roentgena. Podczas I wojny światowej Maria prześwietlała rannych żołnierzy. Wówczas badanie trwało 30 minut, a promieniowanie było bardzo wysokie, przy czym pacjent na promienie narażony był jednorazowo, a wykonujący badanie cały czas.

Dzięki bliższemu poznaniu postaci Marii Skłodowskiej – Curie dowiedziałyśmy się również, że osiągnęła swój sukces tylko dzięki ciężkiej pracy.

Nie miała odpowiednich warunków oraz funduszy, a mimo to osiągnęła ogromny sukces i zyskała wielką sławę.

Z książki ,,Maria Curie” napisaną przez jej córkę Ewę dowiedziałyśmy się także, że Maria była skromną osobą, nie zależało jej na sławie. 

Dwukrotne zdobycie Nagrody Nobla przez Marię zaszokowało cały świat.

Skłodowska – Curie pokazała światu, że nie ważna jest płeć, czy fundusze jakimi dysponujemy, aby spełnić swoje marzenia.

Zmarła na aplazję szpiku, której przyczyną było narażanie  organizmu na wysokie promieniowanie.

Maria Skłodowska – Curie poświęciła swoje życie i zdrowie dla swojej największej pasji – nauki.

Założyła Stowarzyszenie na rzecz eksperymentalnego nauczania. Była świetną nauczycielką. Na jej lekcje przychodziła nie tylko młodzież, ale także ludzie dorośli, profesorowie, lekarze.

Co by było, gdyby nie było Marii Skłodowskiej – Curie ?

•         Nie byłoby nowoczesnej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta z wykorzystaniem zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej,

•         Jądrowego rezonansu magnetycznego,

•         Leczenia nowotworów złośliwych (radioterapia) oraz niektórych schorzeń skóry."

 

Uczestnikami projektu  były uczennice:

•         Paulina Czarnota,

•         Kasia Błaszkowska,

•         Patrycja Rzepka,

•         Kasia Dembińska,

•         Agnieszka Sygut

Opiekunami projektu były Panie :

•         p. Ewa Przybylska,

•         p. Gabriela Wiechowska.

Projekt był realizowany w I semestrze roku szkolnego 2011/2012.

Zdjęcia znajdują się tutaj: https://zsbratian.edupage.org/photos/?gallery=245&photo=album