Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie

Logowanie
  • Wesołych Świąt!
  • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2024 - eliminacje gminne

    Dnia 26 marca 2024 roku, w murach naszej szkoły, miała miejsce odsłona XLV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. To wydarzenie, o długiej i bogatej tradycji, co roku gromadzi młodzież zainteresowaną tematyką bezpieczeństwa pożarowego, propagując jednocześnie wiedzę na temat zapobiegania pożarom oraz działania w sytuacjach kryzysowych. W tegorocznych gminnych eliminacjach wzięli udział uczniowie z różnych zakątków gminy, w tym ze szkół położonych w Radomnie, Gwiździnach, Skarlinie, Nowym Mieście Lubawskim oraz Bratianie.

    Naszą szkołę reprezentowała grupa zaangażowanych uczniów: Kornelia Wójcik z klasy III, Marcelina Pokojska z klasy IV, Nadia Orzechowska z klasy VI oraz Maciej Bloch również z klasy VI. 

    Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej słynie z wysokiego poziomu i wymagającego charakteru zadań, co sprawia, że sukces w nim to niebagatelne osiągnięcie. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko rozległą wiedzą teoretyczną, ale również umiejętnością szybkiego myślenia i stosowania tej wiedzy w praktyce. Tegoroczne zmagania obejmowały szereg skomplikowanych zagadnień, od zasad działania straży pożarnej, przez metody ewakuacji, aż po szczegółową znajomość przyczyn powstawania pożarów i sposobów ich zapobiegania.

    Wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły. Kornelia Wójcik zdobyła pierwsze miejsce w kategorii klas I-IV. W kategorii klas V-VIII najwyżej na podium stanął Maciej Bloch, zajmując pierwsze miejsce, a tuż za nim, na drugim miejscu, uplasowała się Nadia Orzechowska. 

    Następnym etapem dla naszych zwycięzców będą eliminacje powiatowe, które odbędą się 26 kwietnia w Kurzętniku. Jest to kolejny krok w kierunku ogólnopolskiego finału i szansa na dalsze rozwijanie pasji oraz umiejętności związanych z ochroną przeciwpożarową. Z niecierpliwością wyczekujemy tych zawodów, trzymając kciuki za naszych reprezentantów. 
     

  • Święto Szkoły

    22 marca 2024r. w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie z „europejskim” rozmachem obchodziliśmy Święto Szkoły. Już 19 lat minęło od  nadania imienia szkole, a 14 lat od  ufundowania szkolnego sztandaru. Jak ten czas szybko biegnie?

    Święto Szkoły traktujemy jak nasze święto rodzinne.  Jest ono doskonałą okazją do  utrwalania tradycji, przypominania historii, ale i patrzenia w przyszłość.

    W tym roku postanowiliśmy celebrować nasze święto w Zjednoczonej Europie. A to wszystko za sprawą  zbliżającej się 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

    Wspólnie z Działyńskimi odbyliśmy wielką podróż po wybranych krajach europejskich. Uczniowie poszczególnych klas wyśmienicie zaprezentowali wylosowane wcześniej państwo. I to nie tylko na specjalnie przygotowanych stoiskach, ale również podczas klasowych występów. Oprócz podstawowych informacji pojawiły się ciekawostki, słówka w danym języku, śpiew, taniec, recytacja i oczywiście porcja dobrego humoru.  Wspólne świętowanie zakończyliśmy wielką ucztą dla podniebienia, czyli degustacją potraw z różnych zakątków Europy!!! Było pysznie!

    Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć akcentu wiosennego. Tym wyśmienicie zajęły się dzieci z grup przedszkolnych. Radosnymi piosenkami witały wiosnę na całego!

    Wszyscy uczniowie – i mali i starsi – swoimi występami po raz kolejny udowodnili, że są utalentowani, pomysłowi i kreatywni, a ponadto  potrafią „trzymać się”  razem!!! Brawo!

    To był wyjątkowy dzień! Upłynął pod znakiem radości ze wspólnego świętowania!

  • Warsztaty wielkanocne

    21 marca rodzice z małymi Żabkami uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych. Podczas takiego miłego zajęcia w świetnym towarzystwie czas szybko upłynął. Efekty w postaci kolorowych stroików ozdobią stoły wielkanocne i będą przypominać wspólnie spędzony czas.

  • Dzień Osób z Zespołem Downa

    21 marca, oprócz witania wiosny, zaakcentowaliśmy w naszej szkole wyjątkowe Święto: Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z tym zespołem dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

    Święto obchodzone jest z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005 roku. W 2012 roku patronat nad świętem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jego pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.

    W tym roku w naszej szkole królowały kolorowe skarpetki na znak solidarności z Osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Kolorowe skarpetki nie do pary są bowiem symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby dotknięte tą chorobą.

  • Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2024 - etap gminny w Tylicach

    W dniu 20 marca 2024 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Tylicach odbyły się gminne eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Konkurs dotyczył uczniów klas IV-VIII SP i miał za zadanie wyłonienie najsilniejszej drużyny do eliminacji powiatowych Turnieju. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali uczniowie z klasy V oraz  VI,VII: Maksymilian i Maja Rogowscy, Zuzanna Jaroszewska, Jakub Truszczyński, Nadia Orzechowska, Maciej Buńka oraz Wojciech Goździewski.

    Podczas zmagań najlepszych drużyn z naszej gminy  uczniowie rozwiązywali testy brd, rywalizowali na rowerowym torze przeszkód.

    Nasi uczniowie z grupy młodszej   zajęli wysokie II miejsce.

    Z kolei uczniowie z grupy starszej uzyskali najwyższe I miejsce. W związku z tym nadal będą rywalizować tym razem w rozgrywkach powiatowych tego konkursu. Odbędą się one w naszej szkole w Bratianie już 24 kwietnia. Trzymamy kciuki!

    Warto wspomnieć również o zdobyciu przez Wojtka Goździewskiego statuetki dla najlepszego uczestnika turnieju w grupie starszej.

  • Nowa remiza strażacka

    16 marca 2024r. zapisze się na kartach historii Bratiana wielkimi literami. To w tym dniu została oddana d o użytku nowa, profesjonalna remiza strażacka wraz ze świetlicą wiejską.

    "Inwestycja została zainicjowana w 2020 roku. Założenia były takie, że ma powstać nowoczesny obiekt, który z jednej strony będzie zapewniał druhom strażakom cywilizowane warunki do pełnienia swojej służby, a z drugiej strony będzie przyjaznym miejscem dla integracji społecznej i siedzibą dla prężnie rozwijającego się miejscowego KGW. Z uwagi na to, że inwestycję ulokowano w samym centrum starego Bratiana, w strefie ochrony konserwatorskiej, w sąsiedztwie rozwidlenia dróg, zależało nam także na tym, żeby był to okazały majestatyczny budynek, który będzie symbolem dynamicznie rozwijającej się gminy" — mówił Tomasz Waruszewski (za gazetą nowomiejską).

    I udało się to wszystko w 100%. Brawo! Bratian nam pięknieje z roku na rok! W uroczystości brali również udział: dyrektor naszej szkoły, p. Adrian Ziółkowski oraz uczniowie, członkowie Młodzieżowej  Drużyny Pożarniczej. Ach! Cóż to był za dzień!

  • Gminny Turniej Wiedzy Patriotycznej

    15.03.2024r. reprezentacja klas pierwszych w składzie:  Martyna Jakubowska, Katarzyna Nitka , Szymon Seweryn  brała udział  w I GMINNYM TURNIEJU WIEDZY PATRIOTYCZNEJ „KOCHAM CIĘ, POLSKO!" , który odbył się w Tylicach. Dzieci  rozwiązywały różne zadania: ze znajomości symboli narodowych, postaci sławnych Polek i Polaków, legend polskich. Pracowały także z mapą Polski i Europy, rozwiązywały quiz. Ocenie podlegały również prace plastyczne, prezentujące piękno naszej gminy. Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali się dużą wiedzą na temat naszej Ojczyzny. Po rywalizacji, która była raczej dobrą zabawą, nasza reprezentacja zdobyła III miejsce.

    Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i medalami okolicznościowymi. Ponadto uczestnicy otrzymali drobne upominki i gry o Polce dla swoich klas.

    Serdecznie gratulujemy Małym Patriotom .

  • Cyberbezpieczeństwo

    14 marca uczniowie klas 7-8 wzięli udział w spotkaniu z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, p. Piotrem Pogorzelskim na temat cyberbezpieczeństwa.

    Osobom interesującym się tematem bezpieczeństwa w sieci oraz aktywnym użytkownikom internetu może się wydawać, że na temat cyberbezpieczeństwa powiedziano już wszystko, a informacje te dotarły do niemal każdego. Mimo to codziennie zdarzają się przypadki niebezpiecznych zachować w świecie wirtualnym.

    Co możemy zrobić? Przede wszystkim ostrzegać i edukować! Pod takim hasłem przebiegło dzisiejsze spotkanie. I cały czas trzymać rękę na pulsie!

  • Dzień Św. Patryka

    Dzień patrona Irlandii obchodziliśmy i my - ZS Bratian. 14 marca zielony kolor zdominował naszą szkołę.  Dzieci z klas młodszych z ekscytacją wysłuchały historii  o Św. Patryku. Wiele śmiechu oraz radości wywołał taniec Irlandzki w wykonaniu klas  pierwszych i trzecich.  Szukanie ukrytych złotych monet było dużym wyzwaniem dla klas 4-6,  zwycięzcy byli w szkole już o godzinie 7.00. Zabawom nie było końca. Najładniejsze stroje ,,Postaci  Skrzata”  zostały również nagrodzone.  Aura tego dnia udzielił się również nauczycielom.

  • Dzień Kobiet

    Kobiety?!

    Dawniej ich uroda była natchnieniem dla poetów. Dziś kobiety są ..... jeszcze piękniejsze.

    Dawniej siedziały w domu i pilnowały ogniska domowego.  Dziś można je spotkać w każdym zawodzie, co oczywiście nie oznacza, że zaniedbują ogniska domowe. I tylko złośliwcy  twierdzą, że: „Od kiedy zjawiła się baba na orbicie, nawet już tam w niebie trudno być aniołem”.

    By wszystkim złośliwościom na temat kobiet zadać kłam, męska część społeczności szkolnej przygotowała wiele atrakcji dla „swoich kobiet” z okazji Ich marcowego święta. Były upominki i najserdeczniejsze życzenia oraz wspólne klasowe spotkania nawet w formie SPA :)

    Serdecznie dziękujemy!!!

  • Warsztaty online

    6 marca uczniowie klasy siódmej wzięli udział w warsztatach online organizowanych przez Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Edukatorka przeprowadziła zajęcia pod tytułem: Jak pięknie się różnić. Na lekcji poruszana była głównie tematyka dyskryminacji, stereotypów.

  • Warsztaty historyczne

    1 marca uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą i opiekunem wzięli udział w historycznych warsztatach łuczniczych i warsztatach pieczenia chleba. Mieli okazję również uczyć się gry na afrykańskich bębnach w ramach oferowanych przez Miejsce Inicjatyw Pozytywnych  Kacze Bagno zajęć. To był mile spędzony czas, sprzyjający pozytywnym relacjom koleżeńskim.

  • Imieniny Zucha

    ,,Raz na cztery lata zuch się staje pępkiem świata!” 29 luty dla zuchów to poważna sprawa , bowiem raz na cztery lata obchodzą swoje imieniny. Tak też stało się w naszej szkole. Zuszki przyszły tego dnia do szkoły w swoich mundurkach i poczęstowały wszystkich uczniów naszej szkoły cukierkami. Był to bardzo wesoły dzień!

  • Dzień Dinozaura

    W poniedziałek 26 lutego w przedszkolu dzieci świętowały "Dzień Dinozaura." Był pokaz przyniesionych przez przedszkolaków swoich ulubionych dinozaurów, poznawaliśmy życie tych prehistorycznych gadów, oglądaliśmy filmy edukacyjne, książki, rozwiązywaliśmy zagadki. Wcielaliśmy się w paleontologa, było wycinanie, kolorowanie, klejenie, poszukiwanie, tropienie po śladach oraz dużo dobrej zabawy!

  • Dzień Myśli Braterskiej

    Jak co roku, 22 lutego w Dniu Myśli Braterskiej zuchy i harcerze z naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu wszystkich drużyn i gromad  nowomiejskiego hufca w Nowym Grodzicznie. 12. Gromada ,,Leśne iskierki”  zdobyła  II miejsce w konkursie na najaktywniejszą drużynę hufca. Czuwaj!

    Natomiast 23 lutego - w dniu wspomnienia patrona - harcerzy zuchy i harcerze brały udział w drodze krzyżowej,  w której czytały rozważania, a później uczestniczyły we mszy świętej.

  • Spotkanie teatralne z “Dziadami”

    W środę, 21 lutego 2024 r. uczniowie klasy 7 i 8 wybrali się do Lubawskiego Domu Kultury, by obejrzeć przedstawienie teatralne „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów  Teatru Artenes z Wrocławia.

    Utwór A. Mickiewicza zajmuje ważne miejsce w kanonie lektur szkolnych. Wrocławscy aktorzy w oryginalny sposób przedstawili obraz owego dramatu. Barwna inscenizacja, scenografia, kreacje aktorskie stworzyły klimat ludowego obrzędu Dziadów i wywołały zainteresowanie wśród młodzieży, a wplatana muzyka i odgłosy przyprawiały o silne dreszcze. Chwilami mogliśmy odnieść wrażenie, że naprawdę bierzemy udział w obrzędzie wywoływania duchów. Podczas spektaklu zaprezentowane były najważniejsze prawdy moralne zawarte w „Dziadach”, np.:  kto ciężko pracuje, ten po śmierci odpoczywa w niebie; zło zawsze zostanie ukarane; aby prawdziwie żyć, trzeba kochać, ponieważ to miłość jest najbardziej wartościowym uczuciem.

    Na lekcjach języka polskiego młodzież omawia zagadnienia poruszane w dramacie, wskazując na ich wartość ponadczasową i ogólnoludzką: „Sprawiedliwe zrządzenie Boże!
    Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże”.

    Wyjazd przyczynił się do zapoznania nas z elementami sztuki teatralnej oraz przybliżył lekturę obowiązkową. Z całą pewnością warto było obejrzeć ową adaptację dramatu.

  • Dzień Kota

    W tym roku Dzień Kota przypadał w sobotę, dlatego przedszkolaki z Bratiana obchodziły go w poniedziałek 19.02.2024r. Głównym celem tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. Dlatego warto już w przedszkolu uwrażliwiać dzieci na krzywdę zwierząt. W tym dniu przedszkolaki oglądały film edukacyjny z serii “Kamlotki – Koty”, skąd dowiedziały się jakie są rasy kotów, ich zwyczaje, sposób życia oraz odżywiania kotów domowych. Śpiewały piosenki, tańczyły do utworów o kotach, bawiły się w zabawy, rozwiązywały zagadki. Wykonywały prace plastyczne, których motywem przewodnim był kot. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały dyplomy za super zabawę.

  • Łacina i antyk

    Piątek 16 lutego spędziliśmy w szkole pod hasłem „Łacina i antyk wiecznie żywe”. Uczniowie klasy piątej wraz z nauczycielką historii zaprezentowali społeczności szkolnej stroje epoki starożytnej, atrybuty rzymskich bogów i codzienne ubrania dawniej noszone przez mieszkańców antycznego Rzymu. W tym dniu towarzyszyła uczniom muzyka filmowa kinowych hitów takich jak Gladiator i Spartakus. Szkołę ozdobiły plakaty z sentencjami łacińskimi, które zostawili nam w spadku starożytni filozofowie.

  • Zimowe Igrzyska Wsi

    17.02.2024r. w Gminnych Zimowych Igrzyskach Wsi, które odbyły się w naszej szkole wzięły udział  reprezentacje czternastu z szesnastu miejscowości gminy nowomiejskiej. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski. Słowa otuchy do startujących skierowali również: Przewodniczący Warmińsko – Mazurskiego Zrzeszenia LZS Janusz Sypiański, Przewodniczący Gminnego Zrzeszenia LZS Tomasz Harfelder i Dyrektor Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie Adrian Ziółkowski. Zmagania miały charakter sportowy i rekreacyjny. W dwunastu konkurencjach zawodnicy toczyli zaciętą walkę, rywalizując indywidualnie i drużynowo.  Przez cały czas trwania igrzysk czynna była kawiarenka prowadzona przez Radę Rodziców naszej szkoły oraz  Koło Gospodyń Wiejskich.

    To była aktywnie spędzona sobota!

strona: